Jump to content
Depresija Forum

Recommended Posts

Sta vas cini da se osecate sigurnim, da li su to lekovi, novac, posao, neki ritual,...?

Just now, Erik said:

Sta vas cini da se osecate sigurnim, da li su to lekovi, novac, posao, neki ritual,...?

Odlična tema! Ja sam izbegao smrt kao dete u ratu u Republici Hrvatskoj. Imam rituale, religijske - molitve, kađenje, pomazivanje osveštanim uljima sa Ostroga i Tumane... Mnogo ali mnogo volim novac radi sigurnosti, pa skupljam pare kao hrčak, jer sam imao ogromno imanje a za noć ostao bez ičega... I sad siromašno živimo... Tu jeste i element lekova...

Lekovi, novac, molitva, i naravno, bližnji.

Kad sam srecan to me cini sigurnim.A novca se gadim iako je neophodan za zivot mada kada vidim kako novac pokvari ljude pozelim da ga i nemam.Jednostavno ljudi nikako da shvate da za srecu nije potrebno da imas vilu nego srecu a materijalno kao sto napisa Apoptosis moze da nestane i za noc.Imate ljudi koji su materialno bogati ali zato su duhovno siromasni i samo brinu o materijalizmu a ne kapiraju da na kraju kao u pesmi "sve nas ceka svetoga mi Petra 2 metra bez geometra"

Stabilan sam 15 godina,bez hospitalizacija ili pogoršanja.To mogu zahvaliti donekle načinu života,roditeljima,kakvoj takvoj mirovini,i curi.Roditelji su mi ok,stari su već,nema više svađa,nesuglasica.Sam sam odlučio nakon dijagnoze shizofrenije da idem na invalidsku komisiju,do onda nisu bili svjesni težine situacije.Kad  me komisija poslala u mirovinu,i oni su shvatili da sam bolestan i nikad me više nisu tjerali da idem raditi.Uz mirovinu,zaradim nešto i honorarno,meni dosta.Sljedeće godine će mi biti 11 godina veze.Cura mi je velika podrška,i ja sam njoj podrška.Ima stabilan posao,dobru plaću i nikakvih psihičkih problema,doslovce se nikad nismo posvađali.Mogu se osloniti na nju.Imam i sestru u Njemačkoj,koja uvijek financijski pomogne ako treba.Smatram se sretnikom jer nisam prepušten sam sebi, i smatram da usprkos bolesti imam kvalitetan život.Kako će biti dalje,nemam pojma,sve se to može promjeniti,uglavnom,najbolji frend mi je uvijek govorio,idi dan po dan i sve će biti u redu.

Sigurnost sam sticajem okolnosti naucila pronalaziti iskljucivo u sebi. Super osjecaj. "Uzdaj se u se i u svoje kljuse":)

Godinama sam bila bas onako kao neko izgubljeno dijete.

Sad hvala Bogu imam neki skromni prihod, drage ljude. Nista od toga ne smatram sigurnim (jer to i nije). Naucila sam da sve to moze nestati "preko noci". Sve materijalno, ljudi isto. Lijepo mi je znaci sto to sve imam, ali znam da bih prezivjela bez svega i bez svih.

Do daljnjeg naravno, na kraju nitko od nas ne prezivi, jbg ;)

Posao, novac, zdravlje moje porodice, ali dnevno mi se javljaju misli da nisam sposoban, da će se mojima nešto desiti. Da ne postojimo bi bilo sigurno, znalo bi se na čemu je, mračno misleći.

ne znam, razmišljam o ovom topicu, od sinoć. meni sigurnost daje nesigurnost i nestabilnost. možda jer taj teren poznajem. ko će ti ga znati...........

Sigurnost nalazim u sebi. Radim nisu veliki prihodi, kad naiđu honorarni poslovi prihvatam, odradim, i novac je sigurnost ali to sve može nestati. NIsam navikla da sigurnost očekujem od drugih, sve je u meni i zavisi od mene.

Mislim da se taj osjecaj nesigurnosti (obicno usko povezan i s niskim samopouzdanjem) uglavnom vuce iz najranijeg djetinjstva. 

Mi koji kao sasvim mala djeca nismo imali taj dragocjeni osjecaj zasticenosti i sigurnosti od strane roditelja (ili drugih ljudi koji su nas cuvali) vucemo to cijeli zivot sa sobom. I nazalost, cesto trazimo nacine da potrpamo te rupe na sasvim pogresne nacine. Lose partnerske veze i brakovi, bezvezna "prijateljstva", alkohol i druge droge. Trcanje za nekim materijalnim bogatstvom, titulama i svasta.

Nista od toga i nitko, ama bas nitko, nam ne moze (i ne treba) zamijeniti roditeljsku bezuslovnu ljubav u djetinjstvu.

Mozda donekle pas :(

Sto prije to shvatimo i prihvatimo, to bolje za nas. Barem je takvo moje misljenje, of course :angel: