Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
baronesa desinhronesa

vidite li sebe i svoje ponašanje? samouvid?

Recommended Posts

da li ste u stanju da posmatrate sebe objektivno

u smislu da čujete i vidite sebe kako se ponašate

drugim rečima da li imate to neko mentalno ogledalo koje vam u trenutku pokazuje kakvi ste realno

pa da onda možete da se prestrojite u nekoj situaciji i da promenite svoje ponašanje

ili uvek morate da čekate da skontate kakvi ste bili

Nisam baš u stanju da radim te asketske metode samoposmatranja. Askete su možda bolja vrsta ljudi, a ja sam oštećena verzija. Ipak, gledam da se iskontrolišem, koliko mogu, jer se često pokajem zbog nekih svojih izjava, ponašanja. Kakav sam stvarno bio u životu, to ću možda saznati ako nekad odem Bogu na Istinu. Lično, ne volim sebe puno. Ili bar tako mislim.

Bas dobro pitanje. Vec samo pitanje mi izaziva neprijatnosti, ali se prisiljavam da napisem sledece: Ne zelim da vidim sebe objektivno i na svaku misao koja vodi u tom pravcu reagujem nekako "izutra" bezanjem. Sta god, samo da ne mislim. Veoma retko se pogledam u ogledalo, a i to sam uvezbala da gledam samo kao sliku na televiziji i dal ima velikih nepravilnosti, mrlja, fleka, samo povrsno. Kad retko ugledam svoj odraz u nekom staklu na ulici, u nekom izlogu, uzasnem se i sto pre skrenem pogled...

I mislim da je to razlog zasto ne mogu da poboljsam zdravstveno stanje. Bez objektivnog sagledavanja samog sebe enma nikakvog napretka. I ja to znam. I kao da perverzno uzivam u tome sto necu da mislim o sebi objektivno, sto NECU iz inata (prema sebi? pokojnim roditlejima? rema kome????) da se pogledam, da zastanem i razmislim...

Hvala ti na ovom pitanju, o ovome treba svi da dobro razmislimo!

Da imamo mogućnost introspekcije ne bi ni imali probleme mentalne prirode. 

1 hour ago, lupus said:

Jel moze objasnjenje za ovaj komentar ,zanima me..Kako mislis ne bi imali  mentalne probleme?

Posted (edited)

Pa da imaš uvid npr za strah, da je iracionalan, fobija neka, da li bu se plašio? Da uviđaš da je nešto halucinacija, da li bi je razbio ili upao u deluziju? Mislim da imaš uvid da je nešto bolesno da li bi bio bolestan? Mi svi težimo da imamo uvid jer je uvid to što razdvaja bolest od ne bolesti da kažem ali čak i pored lekova i poseta lekaru i psihoterapije teško ko od nas stekne kompletan uvid. 

Edited by lupus

Introspekcija nije jednako deluzija ili manicna psihoza..Bilo koji bolesnik moze imat introspekciju u svoje stanje ,cak i osoba koja je zavrsila u bolnici zbog psihoze ce izac jaca i samostalnija etc,etc.U mene je suprotno ,mada je to ono kao kruske i jabuke ,ja  ne tezim da imam uvid vec da tome da imam zdravlje.

Ko je rekao da je introspekcija jednaka deluziji? Kako god. 

4 hours ago, lupus said:

ok

a može li se "popraviti" to mentalno ogledalo koje nam je polomljeno izobličeno ili umrljano traumama i bolešću?

i kako?

Jao tubi da znam, ali jebeš mi mater nemam pojma. 

Posted (edited)
4 hours ago, lupus said:

Ko je rekao da je introspekcija jednaka deluziji? Kako god. 

Ono sto sam htio rec je da moja introspekcija ,jednako ko sto nebi vrijedila u druge  osobe jer smo svi razliciti..Ja recimo imam introspekciju u svoje mentalne probleme ,da li mi to pomaze ,ukratko ne ..Ono sto zelim rec svi mi imamo uvid  u nasta stanja, svi  bi mi htjeli ozdraviti ili poceti raditi na sebi i izvuci max .potencijal pritom.Baronesa je napisao gore gledati sebe objektivno ,ni zdravi  ljudi ne gledaju sebe objektivno ,generalno treba samo naci drustvo koje  ti prija ili partnera,jer da vam pravo kazem ja ne vjerujem da itko na ovom forumu msm koje znam ,da je nesposoban za nomalnu komunikaciju etc..

Edited by aenimabinned

On 8/1/2020 at 8:38 PM, baronesa desinhronesa said:

ok

a može li se "popraviti" to mentalno ogledalo koje nam je polomljeno izobličeno ili umrljano traumama i bolešću?

i kako?

pa moze, u dobroj mjeri moze

dobar psihoterapeut bi trebao, barem po carl rogersu , posluziti upravo kao neka vrsta ogledala, znaci pomoci da se ta "izgubljena" osoba nekako bolje sagleda

znaci, prvo da se upozna, pa onda da uvidi sta je to u tom nacinu razmisljanja i ponasanja nefukcionalno, a onda da to pokusa i mijenjati

isto kao sto moze pomoci da se osvijetle ta traumaticna desavanja iz proslosti i reinterpretiraju na neki zdraviji, manje bolan nacin

iako - sta znaci realno sagledati? sve je subjektivno, nasa vlastita realnost se cesto ne poklapa sama sa sobom, a kamoli sa tudjima

ja licno imam povremeno neke trenutke kad sasvim jasno uvidjam neke svoje pogreske, onako si bas znam povremeno sasuti grubo tu neku istinu u lice i mogu reci da je to, koliko god neugodno, toliko i jako osvjezavajuce i korisno

sto se tice te neke samokontrole, autoregulacije ili kako to vec nazvati - s godinama i s iskustvom to poboljsavam, iako ponekad jos uvijek skliznem:rolleyes:

nekako mi je to najlakse izvesti u mom profesionalnom zivotu  - ma koji god posao radila, a radila sam svasta, nekako imam jak taj osjecaj odgovornosti, uzivim se u tu ulogu i tu mi je najlakse bilo i jeste da se vidim i izreguliram po potrebi, onako u hodu :)