Jump to content
Depresija Forum
Koba

Depresija - psihoza?

Recommended Posts

Da li i depresija može da se svrsta u psihoze, obzirom na nihilističke sumanute ideje?

O ovome sam razmišljao nakon što sam čuo da psiholog dr Mila Alečković depresiju naziva vrstom psihoze, a ipak je osoba od znanja, doktorirala je na Sorboni... 

Postoji više vrsta depresije...Kod nekih su prisutne nihilističke sumanute ideje,dok kod drugih nisu.

17 minutes ago, Koba said:

Da li i depresija može da se svrsta u psihoze, obzirom na nihilističke sumanute ideje?

O ovome sam razmišljao nakon što sam čuo da psiholog dr Mila Alečković depresiju naziva vrstom psihoze, a ipak je osoba od znanja, doktorirala je na Sorboni... 

Bipolarni afektivni poremećaj je na latinskom - PSYCHOSIS affectiva bipolaris.
Znači na latinskom je BAP svrstan u afektivne psihoze.
BAP ima elemente psihoze u oba spektra i depresivnog i maničnog, većinom deluzije.
Tako i depresija dok ne dođu deluzije, i teški stadijumi nije psihotična.
Sam temelj tako da kažem, depresije je afektivna poremećenost, ne može ići pod dg psihoze sve dok se ne ispolje neki elementi psihoze...
Tako da, bottom line, ne slažem se sa tim dr.

Sve bolesti F su psihoze, u širem značenju reči, samo što se odomaćilo da kad kažeš psihoza da se misli na shizofreniju i njoj srodna oboljenja. I u depresiji imaš misli koje su nerealne i nelogične, samim tim psihotične. 

Uh, sad je problem šta se može svrstati u sumanute ideje. U nekim fazama svoje depresije kada sam imala ideje o propasti svega, mislila sam da ludim. Dr mi je rekao da nije psihoza čim sam bila svesna mogućnosti da su mi ideje psihotične... 

Meni su toliko bila cudna neka desavanja koja su se tako nerealno namestala i poklapala da sam ja bio ubedjen da svi oko mene rade protiv mene :ireful2: Ja nisam imao toliko nerealne sulude ideje ali ideju da me prisluskuju i snimaju,nadgledaju to nikako nije prestajalo.Ovako sam sve normalno funkcionisao ali sam imao te fleseve da sam se prisecao godinu dve sta je ko rekao i radio i sve sam to vezivao za sebe.To jeste bila psihoza ali da kazem blaga koja nije bila nimalo podnosljiva.Ja sam u isto vreme bio i psihotican i depresivan no kod mene je depresija bila da nisam video nikakav smisao zivota i isao sam ka tome da ga sam sebi oduzmem.Tako da ja mislim da ovaj tip koji sam ja imao nije imao veze sa psihozom.

@daksi990 Imajući elemente paranoidne psihoze i depresivnog afektivnog poremećaja, želeći da sam sebi oduzmeš život, čini tvoju depresiju velikom depresivnom epizodom sa psihotičnim karakteristikama, odnosno - psihotična depresija ( F32.3 ) Drugi bi ti rekli da je shizoafektivna psihoza depresivnog tipa ( F25.1 ). Treći psihijatar da je shizofrenija ili paranoja ( F22 )... Zašto ti ovo pišem? Zato što se meni izmenjalo nekoliko dijagnoza kroz sve ove godine, pa mi je psihijatar rekao isto ovo što sam ja sad tebi napisao. Nije poenta da li je depresija neurotična ili psihotična, već to da je sve što je bitno - dobiti blagovremenu i dobru terapiju i izvući se kopajući i čupajući nogama i rukama da se izvučemo. @paradis Slažem se, ako dovodiš takve ideje u pitanje, onda si još * normalna *.

38 minutes ago, Apoptosis said:

@daksi990 Imajući elemente paranoidne psihoze i depresivnog afektivnog poremećaja, želeći da sam sebi oduzmeš život, čini tvoju depresiju velikom depresivnom epizodom sa psihotičnim karakteristikama, odnosno - psihotična depresija ( F32.3 ) Drugi bi ti rekli da je shizoafektivna psihoza depresivnog tipa ( F25.1 ). Treći psihijatar da je shizofrenija ili paranoja ( F22 )... Zašto ti ovo pišem? Zato što se meni izmenjalo nekoliko dijagnoza kroz sve ove godine, pa mi je psihijatar rekao isto ovo što sam ja sad tebi napisao. Nije poenta da li je depresija neurotična ili psihotična, već to da je sve što je bitno - dobiti blagovremenu i dobru terapiju i izvući se kopajući i čupajući nogama i rukama da se izvučemo. @paradis Slažem se, ako dovodiš takve ideje u pitanje, onda si još * normalna *.

Ja sam vec jednom lecen i doktor mi je dao diagnozu 23.3.Tada nisam bio depresivan vec od straha sam se gadno istripovao da me prisluskuju,prate i td.Drugi put sam opet na istu foru upao u psihozu koja je trajala dugo i iz te psihoze se kasnije razvila i depresija, jer sam dao odkaz na poslu i vise nisam video smisao zivota.Jedno mesec dana pre odlaska kod doktora pio sam na svoju ruku 5 mg bensedina i hlorpromazin 25 mg i depresija se povukla ali psihoza je jos bila tu dok me doktor nije narokao Rispoleptom i posle mesec ipo psihoza se povukla.Skrenuo sam sa teme ali eto voleo bih da ljudi na vreme edukuju i shvate da su nasi psihicki problemi resivi ali kod nekih su neophodni lekovi.

4 hours ago, lupus said:

I u depresiji imaš misli koje su nerealne i nelogične, samim tim psihotične. 

To su samo neurotične ideje,ali ne i deluzije.

Samo kada su deluzije u pitanju,tada možemo govoriti o prisustvu psihoze kod određenog pacijenta.

Posted (edited)

Nije isto, nisam imala psihozu, ali sam je videla kod dve druge osobe.

Depresija je česta, sa njom i može da se radi, makar nešto, psihoza je gubitak kontakta sa stvarnošću i baš upada u oči.

A Mila Alečković je toliko gluposti izjavila da ozbiljno sumnjam u njen kredibilitet.

Edited by Mirri