Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
baronesa desinhronesa

donepezil? iko?

Recommended Posts

to je jedan od inhibitora acetilholin estereaze

u prevodu povećava nivo neurotransmitera acetilholina (slično kako ssri povećavaju nivo serotonina)

kvalitetno je ispitivan u šizofreniji i zaključak je da ima nekih promena na bolje + je maltene bezazlen (barem u poređenju sa ap)

daje se inače za početne faze alchajmera  i njima usporava pogoršavanje memorije

meni nema uticaj na dugoročnu memoriju a za to sam ga tražio (problemi s autobiografskom memorijom itd)

međutim poboljšava mi svakodnevno funkcionisanje u smislu da lakše planiram zadatke

i lakše se orijentišem kad ima više zadataka koje moram zaredom obaviti

da li ima neko da mi objasni zašto?

@lupus ?

https://en.wikipedia.org/wiki/Donepezil

zaboravio sam dodati da je takođe agonist sigma1 receptora koji još nije dovoljno izučen ali se pominje u istraživanjima šize

Acetilholin je nt koji ima brojne funkcije, između ostalog utiče i na pamćenje. E sad, ne znam za tu studiju, ali ako hoćeš, ispisaću ti kako Ach utiče na šta i zbog čega. 

može bilo šta

čitao sam više studija o donepezilu u šizi i šareni su rezultati

ali jedna je bila metastudija i zaključak je da pomaže 

ne znam gde sam sačuvao sve to ako uspem ponovo da pronađem staviću ovde

Neću sad da mašem stručnim terminima, objasniću da svako razume. Kao i svaki neurotransmiter, tipa serotonin, dopamin, noradrenalin, adrenalin, on ima ulogu da na prenosi informacije sa nerva na drugi nerv. To radi pomoću dva tipa receptora, muskarinskih i nikotinskih. Sekrecijom u mozgu, tj delovima mozga da sad ne nabrajam kojim podstiče pamćenje. Jako se brzo raspada zahvaljujući acetilholinesterazi, ali da nema nje organizam bi bio preekscitiran. Znači tu postoji ravnoteža, acetilholin kaže akcija, tipa mišićna kontrakcija ali esteraza kaže pa čekaj gde si pošo. Malo karikiram, ali blokadom acetiholinesteraze, kontrolisanom naravno, ostaje više acetilholina za delovanje. Zato ga ima više na raspolaganju u mozgu gde reguliše proces pamćenja. Kako? Tako što je pamćenje proces u kome učestvuju sinapse, spojevi nervnih ćelija u delovima mozga zaduženim za pamćenje i tu acetilholin ima ulogu komunikacije između sinapsi i na taj način reguliše pamćenje. Ako se javi Koba, on će ti možda na višem nivou objasniti stručnim terminima šta se dešava, nemam volje da se mlatim sa tim, izvini. Ako ti nije ovo dovoljno, reci šta bi hteo pa ću ti pisati večeras, sutra. 

ma opušteno bre

ovo je korisno svima kako si objasnila

znam da neki bojni i zmijski otvori su zapravo ovi inhibitori ali nekontrolisani

mene zanima veza acetilholina i recimo radne ili kratkoročne memorije

jer ja osećam poboljšanje u onome što ja neuko nazivan egzekutivnim funkcijama