Jump to content
Depresija forum
gagi

Molim za savet

Recommended Posts

Oduvek sam imao depresiju,anksioznost i okp,ali mi se na kraju desila psihoza.zadnjih par godina sam smanjivao lekove i osećao sam se "bolje",simptomi su skoro nestali,ali sam u isto vreme pio alkohol i pušio marihuanu,lutao sam i provodio se.na kraju mi je došlo da ostavim lekove,i kako je prolazilo vreme osećao sam nalet neke čudne energije.imao sam religiozne predstave i poceo sam da umišljam da sam Isus i da haluciniram.sada sam stabilan, skoro tri godine sam na inekcijama,nemam nikakve psihičke probleme.

Doktorka mi je rekla da ću do kraja života biti pod terapijom,ali ja nekako ne mogu da se pomirim sa tim.Ne smanjuje mi još doze inekcija.Da li je moguće da mi se vrati ako prekinem terapiju?da li ću biti zavistan od tih inekcija? da li da potražim drugog doktora i mišljenje.

Ja sam skoro godinu dana bio na inekcijama ali sam uspeo nekako da ih prevarim posto sam isao u inostranstvo da se vratim na lekove.Mene je inace mnogo strah od igle, i pred svaku inekciju to je bila trema i strah kao da polazem zavrsni ispit.I meni je doktor rekao da cu morati do kraja zivota da pijem lekove.Nisi napisao koja ti je psihoza po redu?Mislim da i doktori ne zele da rizikuju da ti se psihoza vrati pa ti za svaki slucaj kaze da ces dozivotno piti lekove + jedan pacijent vise.Ne znam koliko treba piti lekove da bi se mozak oporavio od psihoze negde sam citao da im je doktor rekao da par godina mora da pije lekove ali da ne sme da pije alkohol.Kod tebe je moguce da se od trave pojavila psihoza ako ti je to prva psihoza?Ja vec par godina sam na lekovima i ne planiram da ih ostavljam u skorijoj buducnosti jer volim i da popijem par piva.Ali jbg zbog lekova se osecam kao da imam nanogicu i svaki dan mi je isti.

I ja sam imao neke tripove da sam Božiji izabranik, čovek misije, neko ko je pozvan da spašava svet, Bože oprosti...pročitao sam da se to ponekad dešava kod ljudi sa bipolarnim poremećajem...lekove mislim da ću morati da pijem doživotno...

I moj brat ima ta uverenja već 20 godina. Sada sa injekcijama manje ali ih dalje ima. I on je isto tako kad mu je bolje prekidao lekove i vraćao se na staro. Zato mu je i uvedena injekcija i bolje je dosta. I moraće do kraja života verovatno. Budi zahvalan što ima injekcije, i uzimaj, manje ćeš patiti. Nekada su psihotičari provodili ceo život u bolnici zatvoteni. 

I ja lek za anxioznost i depresiju čim smanjim loše mi je, a to su lakše bolesti. Pijem 10 god. Pomirio sam se da ću uzimati verovatno ceo život. Jebi ga, dobro da ima lekova. Neko pije za fizičke neko za psihičke bolesti.

i meni neki dr kazu da cu piti ceo zivot

neki kazu dve godine pa slazu

irena mi je rekla 4

ja mislim da nisam bas lak slucaj ,tesko cu se otarasiti

i ja sam pusio MNOGO  vutru / kazu da vutra od svih droga pravi najstrasnije psihoze 

nisam 4 godine ni dim nit planiram 

ume zivot i da bude lep

nije u redu sto nas zatvaraju kao stoku i gore od stoke 

u sredu na kontrolu posle 2 godine 

bio jutros na liturgiji +  neke druge srecice 

On 7/24/2021 at 9:57 PM, gagi said:

Oduvek sam imao depresiju,anksioznost i okp,ali mi se na kraju desila psihoza.zadnjih par godina sam smanjivao lekove i osećao sam se "bolje",simptomi su skoro nestali,ali sam u isto vreme pio alkohol i pušio marihuanu,lutao sam i provodio se.na kraju mi je došlo da ostavim lekove,i kako je prolazilo vreme osećao sam nalet neke čudne energije.imao sam religiozne predstave i poceo sam da umišljam da sam Isus i da haluciniram.sada sam stabilan, skoro tri godine sam na inekcijama,nemam nikakve psihičke probleme.

Doktorka mi je rekla da ću do kraja života biti pod terapijom,ali ja nekako ne mogu da se pomirim sa tim.Ne smanjuje mi još doze inekcija.Da li je moguće da mi se vrati ako prekinem terapiju?da li ću biti zavistan od tih inekcija? da li da potražim drugog doktora i mišljenje.

zdravo @gagi 

ako kazes da si stabilan na injekcijama i da nemas nikakvih psihickih problema, zasto ti one smetaju?

kloni se alkohola, trave - to ti stvara zavisnost i bolest, a ne injekcije koje su ti lijek

tu terapiju nikako ne prekidaj

vidi - ako ces biti mirniji, potrazi misljenje drugog psihijatra, zasto ne

ali nista na svoju ruku

i ne zamaraj se time  "mozda cu dozivotno primati terapiju" , ne gledaj na to kao na neku zatvorsku kaznu

pa i disemo dozivotno (sto je svakako pozeljno hehe), jedemo, pijemo vodu, spavamo... sve sto nam godi zdravlju je ok

mozda bi ti dobro dosla neka psihoterapija, da ti pomogne da malo drugacije gledas na sve to

:meda:

17 hours ago, Gerda said:

zdravo @gagi 

ako kazes da si stabilan na injekcijama i da nemas nikakvih psihickih problema, zasto ti one smetaju?

kloni se alkohola, trave - to ti stvara zavisnost i bolest, a ne injekcije koje su ti lijek

tu terapiju nikako ne prekidaj

vidi - ako ces biti mirniji, potrazi misljenje drugog psihijatra, zasto ne

ali nista na svoju ruku

i ne zamaraj se time  "mozda cu dozivotno primati terapiju" , ne gledaj na to kao na neku zatvorsku kaznu

pa i disemo dozivotno (sto je svakako pozeljno hehe), jedemo, pijemo vodu, spavamo... sve sto nam godi zdravlju je ok

mozda bi ti dobro dosla neka psihoterapija, da ti pomogne da malo drugacije gledas na sve to

:meda:

hvala puno na savetima:meda:

On 7/26/2021 at 11:54 PM, Gerda said:

Jesi li bila na injekcijama?Ili na Ap-u uopste?Te injekcije su dobre dok se psihoza ne stabilizuje kasnije od tebe naprave hodajuci les.Ako se dvoumi da ostavlja lekove jeste bolje da je na injekcijama mada on moze odustati i od njih.Antipsihotici jesu nuzno zlo ali ne znam kako to ide ako neko hoce na svoju odgovornost da ih prekine.Ja bih rado batalio lekove ali iskreno nebih da rizikujem da li ce se psihoza vratiti i u kakvom obliku.

To što ti se dogodilo, dogodilo se i meni. Takođe sam ostavio lekove, relativno brzo i „ Bezbolno “ , i umislio sam bio da sam jedan od najvećih Arhangela, i da mogu da lečim ljude, posebno zavračene... U fazonu da skidam crnu magiju. Od lekova sam pio samo 50 mg Lamictala i 250 mg Eftila 2 X 1, zbog epilepsije. Čim sam dobio recidiv, javio sam se psihijatru, koji je rekao da imam simptomatologiju psihotične manije... Tražio sam mišljenje još jednog psihijatra, ona je isto zaključila. Hvala Bogu nisam na injekcijama već moram doživotno piti tablete... Eto, jbg, meni je to sad ok, ali sam razočaran u život. I kad sam bio hospitalizovan, rečeno mi je da nema drugo nego doživotna medikacija... Moramo biti svesni toga da smo nažalost jebeno bolesni...

@Apoptosis

ja malopre dosao sa kontrole 

znam da dusa moze da pati zbog mnogo faktora 

nisam bas uspeo u zivotu ali kupio alan ford u dis-u i jos neki soping preko neta takve stvari me usrece i neke druge ali da ne duzim

inace sam se otimao i bunio protiv lekova ali danas sam rekao doktoru povecaj /smanji ,kako vi kazete 

povecao mi je 

prinudno sam hospitalizovan vise puta tako da se tesite mojom nesrecom ...bivsom :)

14 hours ago, daksi990 said:

Jesi li bila na injekcijama?Ili na Ap-u uopste?Te injekcije su dobre dok se psihoza ne stabilizuje kasnije od tebe naprave hodajuci les.Ako se dvoumi da ostavlja lekove jeste bolje da je na injekcijama mada on moze odustati i od njih.Antipsihotici jesu nuzno zlo ali ne znam kako to ide ako neko hoce na svoju odgovornost da ih prekine.Ja bih rado batalio lekove ali iskreno nebih da rizikujem da li ce se psihoza vratiti i u kakvom obliku.

ne @daksi990 ja licno nisam primala ni te injekcije ni  ap u bilo kom obliku, ali znam vise nego dovoljno o toj temi, vjeruj mi na rijec da ne idem sad u detalje

tako da vrlo dobro znam zasto sam napisala sve sto sam napisala, mislim da su mu to  trenutno najbolji savjeti, a mislim da je to i @gagi uvidio, sto mi je drago

procitaj opet i razmisli, pa vjerujem da ces i ti bolje razumijeti, barem mi djelujes kao bistar momak :)

ako je ap prepisan u injekciji, a ne oralno - to ima svoj razlog i svrhu, prije svega da se osigura redovitost kod uzimanja ap koju pacijenti cesto izbjegavaju

najvaznije je ne prekidati na svoju ruku sa ap - reci ce ti to svaki psihijatar i svaka osoba koja ima vise iskustava s psihozom i recidivima

kasnije se vec ide na podesavanje doze, eventualno oralna upotreba, neki blazi ap, uvodjenje ad po potrebi, pa cak i ukidanje, ovisno o pacijentu

u pocetku je svakako bolje biti i "zombiran" nego u psihozi - to znas i sam

na duzu stazu se sve podesava tako da se ne bude zombiran, ali najbitnije je NISTA NA SVOJU RUKU

sto se tice lijekova za sve druge mentalne poremecaje, mislim da se uglavnom zloupotrebljavaju, prepisuju i uzimaju vise nego sto je potrebno, a pocesto su, barem po mom misljenju i iskustvu, cak i sasvim suvisni i prave vise stete nego koristi

psihoza je nesto drugo: tu nema dileme i nema igranja - jer svaka nova epizoda dodatno ostecuje mozak i povecava mogucnost da dodje do novih, komplikovanijih i teze ljecivih recidiva

Pijem antipsihotike 17 godina,iako  sam imao samo jednu psihozu i nije mi nikakav problem ih piti cijeli život.Pijem još ljekove za druge 4 kronične dijagnoze,svakih par mjeseci vadim krv,radim eeg i nije mi nikakav problem.Uopće se ne zamaram ljekovima,terapijama,vađenjem krvi,i nije mi jasno  zašto pravite dramu oko uzimanja ljekova.Ako treba pijte ih ,i pomirite se sa time.

Ko nije pio Ap moze da se razume koliko hoce u tematiku ako nije osetio na svojoj kozi. Ja ne mogu da razumem pa razmisljao jos toliko.Jbg izgleda da nisam bistar momak.To je kao da mi neko prica kako je lepo kad se napusis marihuane a kakve sve ona posledice moze da ima to se zanemaruje.

8 hours ago, joed said:

Pijem antipsihotike 17 godina,iako  sam imao samo jednu psihozu i nije mi nikakav problem ih piti cijeli život.Pijem još ljekove za druge 4 kronične dijagnoze,svakih par mjeseci vadim krv,radim eeg i nije mi nikakav problem.Uopće se ne zamaram ljekovima,terapijama,vađenjem krvi,i nije mi jasno  zašto pravite dramu oko uzimanja ljekova.Ako treba pijte ih ,i pomirite se sa time.

Ja sam se pomirio da moram da ih pijem ali ako je tebi lepo od AP-a onda svaka cast.Ako se dobro secam ti si u penziji tako da verovatno nemas obaveze da svaki dan ustajes rano kao ja u 5 a legnem u 22.I tako ne naspavan bauljam na poslu do 8-9 i onda tek pocne da mi radi mozak i onda mogu da funkcionisem.Ja sam se od veselog coveka koji je voleo da se sali i pravi razne sale pretvorio u bezdusno nemilosrdno bice koje je pocelo da prezire sve oko sebe.Od Aripiprazola se znojim nenormalno cim nesto fizicki malo radim majca mokra.Sada kada su ove vrucine bude mi toliko tesko da jedino oko 22 mi bude bolje da mogu da funkcionisem.Tako da nemojte da toliko hvalite te lekove jeste da su nam neophodni ali su daleko od dobrog,Odnosno vece zlo smo zamenili manjim i to je to pa sad dokle doguramo.A zasto pravimo dramu? Pa eto doktor mi je prepisao Trevicta 350mg i znas kako je to delovalo na mene?Posto sam radio fizicke poslove nosio parket od 15 kila na recimo prvi sprat ja posle drugog paketa sam hteo da umrem koliko sam bio zadihan i premoren.I to traje 5 minuta dok se malo ne odmorim pa opet tako.Znaci jedna vrsta blokade koja ti ne da da radis i jednostavno kao da imas 70 godina. 

9 hours ago, daksi990 said:

Ko nije pio Ap moze da se razume koliko hoce u tematiku ako nije osetio na svojoj kozi. Ja ne mogu da razumem pa razmisljao jos toliko.Jbg izgleda da nisam bistar momak.To je kao da mi neko prica kako je lepo kad se napusis marihuane a kakve sve ona posledice moze da ima to se zanemaruje.

Ja sam se pomirio da moram da ih pijem ali ako je tebi lepo od AP-a onda svaka cast.Ako se dobro secam ti si u penziji tako da verovatno nemas obaveze da svaki dan ustajes rano kao ja u 5 a legnem u 22.I tako ne naspavan bauljam na poslu do 8-9 i onda tek pocne da mi radi mozak i onda mogu da funkcionisem.Ja sam se od veselog coveka koji je voleo da se sali i pravi razne sale pretvorio u bezdusno nemilosrdno bice koje je pocelo da prezire sve oko sebe.Od Aripiprazola se znojim nenormalno cim nesto fizicki malo radim majca mokra.Sada kada su ove vrucine bude mi toliko tesko da jedino oko 22 mi bude bolje da mogu da funkcionisem.Tako da nemojte da toliko hvalite te lekove jeste da su nam neophodni ali su daleko od dobrog,Odnosno vece zlo smo zamenili manjim i to je to pa sad dokle doguramo.A zasto pravimo dramu? Pa eto doktor mi je prepisao Trevicta 350mg i znas kako je to delovalo na mene?Posto sam radio fizicke poslove nosio parket od 15 kila na recimo prvi sprat ja posle drugog paketa sam hteo da umrem koliko sam bio zadihan i premoren.I to traje 5 minuta dok se malo ne odmorim pa opet tako.Znaci jedna vrsta blokade koja ti ne da da radis i jednostavno kao da imas 70 godina. 

Da..u mirovini sam.Ali sam na dvije vrste antipsihotika radio 5 godina.U krivom si poslu,plus ako se ne varam imaš i 115 kg.Naravno da antipsihotici smetaju.Doktori na invalidskoj komisiji gledaju i koje sve ljekove piješ i naravno veliki faktor ima i terapija.Često će ti reći da na tim ljekovima nisi sposoban raditi.Tu si u pravu.I meni je bilo teško raditi.Mada česti faktor je i bolest.Ona ti ne dozvoljava teže psihičke napore,nisu samo ljekovi krivi.Barem je kod mene tako bilo.Meni je svejedno hoćeš li ti piti ljekove ili ne.Tvoja odluka.

Ne kapiram bas u "krivom si poslu" mislis da radim pogresan posao?Pa jbg nemam skolu da radim nesto lakse a i iskreno ne znam sta bih drugo mogao da radim jer sa ljudima ne mogu znaci jedino mi preostaje da mi pucaju ledja.To je bilo dok sam bio u inostranstvu sada u Srbiji radim da kazem lak posao, odnosno ima po malo fizickog posla ali je to zanemarljivo mada opet se zbog Aripiprazola preterano se znojim i malo se zamaram ali je podnosljivije nego kad sam bio na Trevicta 350mg.Ja imam oko 100kg i trebao bi da smrsam jer znam da to dosta utice na fizicku sposobnost.Cigare sam dosta smanjio ali jbg ne mogu i dalje bez njih.Sve to dosta utice na fizicku aktivnost ali znam kada sam prvi put ostavio lekove imao sam snagu i radio sam posao gde se cesto dizao veliki teret i to mi nije predstavljalo problem.Vec sam pisao da ne planiram jos u skorijoj buducnosti da ostavljam lekove ali da ovako zivim ceo zivot ne planiram.Ne znam da li bih nekako mogao da izvucem invalidsku penziju posle 5 godina radnog staza?Mada ja bih morao i pored toga opet da radim jer je to neka mizarna penzija sa kojom bih mogao samo hranu da kupim.A u inostranstvo da radim to mi je gore nego da su me poslali na robiju,jednostavno ne znam sta mi je ciniiti moji drugovi se time ne opterecuju a mene to jako brine jer ko zna mozda moja bolest bude napredovala ili ce me AP toliko usporavati da ce mi zivot postati nepodnosljiv.A od cega ziveti?Moji roditelji nece ziveti jos 50 godina pa da ja imam neku zagarantovanu buducnost.

Gde si bre Gagi! Hocemo li da dizemo sator?:laugh4:

Iz mog iskustva.. ljudi me cine anksioznom i sklonom upadanju u psihoticnost. Verovatno da bih i ja trebalo da pijem dozivotno lekove ali izabrala sam da prvo pokusam da izgradim sredinu u kojoj se osecam dobro bez njih. Nisam pusila travu cele ove godine, popijem pivo kad mi se pije i to opet do 3 najvise. Nije da sam zacrtala da mogu samo 3 ali to mi je neki prirodni limit. Prekinula sam kontakt sa ljudima koji piju i drogiraju se i generalno izbegavam susret sa njima. Doduse i smucilo mi se ali znam da kada bih se vidjala sa njima da bih sigurno uzimala opet. Tako to biva i onda koliko god mi neko super bio za druzenje otpada zbog navika.

Moram priznati da je tesko u pocetku. Desavali su mi se periodi totalnog pomracenja i padalo bi mi na pamet da bi samo spid mogao da me digne, ozivi i vrati me nazad. Ali to je varka i moras to da znas. Da sacekas.

Lekovi su me zimus spasavali. Konkretno Onzapin. Ne znam sta bih bez njega. Ugusio je sve glasove, sve paranoje i uzase. AD mi nimalo nije pomagao tako da sam od toga digla ruke.

Prestala sam na kraju da pijem i Oznapin, nisam mogla da dodjem do doktorke od guzve. Bas sam se sekirala u tom periodu kako dalje, ali osecala sam se dobro i bez njega. I dalje osecam efekat tog leka. Razbistrio mi je um. Ucinio je nesto izvanredno. Medjutim, uplasila sam se da ce bez njega opet da me strefi epizoda i dosla do toga da me sredina vodi u to i da tu treba nesto da menjam. Da treba da izgradim drugacije zivotno okruzenje i nadjem drugacije zanimanje. Da sve prilagodim tome da izbegavam stres sto vise mogu jer onda mi nece trebati ni lekovi ni droga ni alkohol. 

Moras osetiti to, da mozes samostalno, da verujes u to. 

Sta ce biti dalje niko ne moze da zna.