Jump to content
Depresija forum
Mihael Grey

Pomoc oko razlikovanja BPD i ADHD

Recommended Posts

Stavio sma temu ovde jer bi se fokusirao na BPD vise. 

BPD mi je dat pre 6 god. Ali sam prosle godine kroz razne poteskoce dosao do lekara koji je zakljucio nakon 2,5h da imam ADHD,i napomenuo da su simptomi jako slicni BPD.

i JESU KAD POGLEDAM. 

Nisam siguran sad ali ne znam zasto mozda sto je BPD dosta davna dijagnoza to mi vise zvuci kao istina,medjutim opet bi pitao ako neko se razume u razlike,i neke kljucne stvari ili bilo koji nacin da sam znam.

edit pitanje: dal neko ide u dnevnu u klinicki? Kako je sta je jer ja planiram,thx

hej @Mihael Grey gdje si :meda:

dobro je pa si uspio dobiti concertu i dijagnozu ADHD u odrasloj dobi, to nije uobicajeno - taj ljekar je psihijatar pretpostavljam?

kako dugo pijes concertu, imas osjecaj da ti pomaze s centriranjem paznje?

na koje simptome konkretno mislis da su slicni?

ja bih ti savjetovala da se manje fokusiras na dijagnoze, a vise na same simptome i nacin (lijekovi, psihoterapija) da se izboris s njima

dijagnoze su relativna stvar; to kako ce netko grupirati odredjene simptome i koju etiketu/ime ce im onda staviti - nije toliko bitno

osim toga, vrlo cesto (da ne kazem uvijek), simptomi razlicitih poremecaja se poklapaju i ispreplicu

ima strucnjaka koji zagovaraju hipotezu da je granicni ustvari kao neki ciklotimicki podtip bipolarnog, s brzim izmjenama raspolozenja koje uglavnom ipak nisu toliko ekstremne i intenzivne kao kod bipolarnog

vidi npr ovaj clanak - lako moze biti da se i tu prepoznas

https://gospodarzdravlja.com/ciklotimija-poremecaj-raspolozenja/

ne znam sta se radi u tom dnevnom boravku, a bas me zanima, odi pa podijeli iskustvo

vrlo je vazno da osim lijekova postoji i neka psihoterapija

i psihoedukacija (pozeljno je da su ukljuceni i clanovi porodice) - to moze jako povoljno utjecati na kvalitet zivota :)