Jump to content
Depresija forum
Sign in to follow this  
Merlo

Koliko je psihoterapija u stvari prodavanje magle

Recommended Posts

Naime, isao sam dosta godina na psihoterapiju. Psihijatar mi je rekao da pre svega moram da se oslonim na samog sebe. E sad pitam se ja kako to kad ne mozemo sami nikako. Bez drugih ljudi.

A svi ljudi su me u sustini ostavili na cedilu.

Koliko je vas uopste zadovoljan psihoterapijom na koju ste isli?

Toliko sam besan da bih izasao u javnost i sve ispricao 

Retki su dobri, verujem da ih ima ali doci do dobrog koji je pravi za tebe... Ko veza mu dodje.

Ne znam. Ja sam mislio da to dolazii iz jednog izvora. Jel svaki psihijatar je imao svog ucitelja. A to sve dolazi iz Amerike, tamo su poceci psihijatrije. Samo se bojim da li uopste ima resenja.

Kako za koga ja nikada nisam bio na psihoterapiji ali i smatram da je to gubljenje vremena makar u mom slucaju.Kod tebe zavisi u cemu je problem ja licno umesto da dajem 50 evra za seansu prece bih taj novac iskoristio za teretanu,neki yoga trening bilo sta sto odvracuje mozak od onoga sto nas muci.Ja eto imam problem sa socijalnom fobijom i smatram da mi tu ni jedan doktor niti terapeut ne moze pomoci ako ja sam ne skupim mosnice i ne pokusam da idem napred.Mozda tu grupna terapija ima smisla ali pojedinacna za mene je gubitak i vremena i novca.

Majka me nagovara na psihoterapiju, kao i brat, ali meni se ne ide. Jednostavno, trebalo je ići kada sam imao 18-19-20, a ne sada sa 28. Sada svi znaju koliko sam poremećen jer se o meni pročulo svašta, i takođe sam kao i ti ostavljen na cedilu od svih, osim od porodice (i tetke koja jedina želi da mi pomogne). Jednostavno, otišao sam predaleko u svom ludilu, ljudi su me na jedan podao način osvestili, i sada sam zauzeo sledeći stav: psihoterapija pomaže ljudima da se ponovo i na zdrav način integrišu u društvo. Ali ja ne želim integraciju u društvo, prija mi asocijalni, povučeni, low profile stil života, bez mnogo ljudi... Majka mi kaže da taj moj stav nije dobar, da psihoterapeut pomaže da naučiš da živiš sam sa sobom, da prihvatiš sebe... Ja se sa tim slažem, ali radije ću da provodim slobodno vreme uživajući u brojnim hobijima koje imam, nego da tražim psihoterapeuta koji će mi odgovarati, za to treba i vremena i novaca a nemam živaca da svakom terapeutu prepričavam svoj zakomplikovani život. Želim da verujem u to što kaže tvoj psihijatar, da treba naći utehu i smisao u samome sebi i da se može živeti bez većine drugih ljudi. Nadam se da imaš podršku porodice, ili bar nekog prijatelja. Meni je porodica sve a prijatelje sam izgubio.

Edited by Rodja

Ja sam se godinama trudio da odem na KBT, nikada nisam uspeo da pronađem psihoterapeuta, niti bih imao para da platim. Pre par godina sam se lečio kod psihijatra koja je i KBG psihoterapeut, ali sam ja išao na klasične psihijatrijske preglede... u privatnoj klinici gde je radila je bila druga cena za psihoterapijske tretmane (mnogo viša)... Mislim da prava psihoterapija može da pomogne (kod nekih stanja posebno) - ali ko to može da priušti ... sa druge strane u nekom postu koji sam citirao u jednoj od tema - napisa iskusni psihijatar da oslanjanje samo na psihoterapiju kao na svemoguću može da bude itekako štetno. Sve je to individualno... ali je problem što psihoterapija (u pravom smislu te reči - ne razgovor sa psihijatrom koji nema edukaciju niti licence) nije dostupna svakome. Pre par godina sam negde pročitao da je u Hr psihoterapija obuhvaćena zdravstvenim osiguranjem, ne znam kako je sada... 

To besplatno, ako i nadjes, okaci macku o rep...Nazalost.

Pa dobro cak i grupne nisu lose. Najgore je stajati u mestu zato sto su preskupe.