Jump to content
Depresija forum
Riddler96

Shizofrenija moje iskustvo + saveti iskusnijih ako moze

Recommended Posts

Prvo cu napisati kako kod mene izgleda bolest a dole koji su problemi trenutni i da li neko zna neku vrstu pomoci i resenje.

Kod mene je krenulo tako sto sam nenormalno radio, u isto vreme sam bio na dijeti plus sam malo spavao. Sve je pocelo noci kad sam radio u nekom magacinu pre nekih godinu ipo dana. Te noci prosula se farba i bio je zatvoren prostor. Ja onako premoren udisao ono cudo i vracam se rano ujutru sa posla ( radila se nocna smena) i pocinju tripovi da sam vukodlak i da imam snagu kao vukodlak. Secam se da su u tom trenutku zalajali kucici po celom kraju i da sam umislio da sam ima ja predvodnik. Dva tri dana kasnije lezao sam mrtav premoren u sobici u kojoj sam stanovao i poceo da se tripujem da pored mene sedi sveti arhangel Mihailo. Dosao je da mi kaze kako sam na zemlji da bih kaznio los narod i da sam tu dabranim ljude od djavola. Ubrzo je pocela mnogo da mi smeta buka, skripanje, zvukovi automobila. Poceo sam da hodam gradom i oznacavam ljude kao gresnije i pravedne i poceo na njih da bacam neke cini. Ubrzo sam izgubio posao u Beogradu jer sam se pobio na poslu sa ljudima jer sam ih registrovao kao lose plus me je nervirao jebeni trimer koji nije pola sata hteo da upali. Uglavnom vratio sam se na selo kad mojih i cutao o svemu ovome jer mi je andjeo rekao da ne smem nikog da ugrozim dok sam na misiji. E sad dolazi najgori deo. Poceo sam da se tripujem da sam nadprirodno bice i da imam iq preko 300 i da mogu da letim i trcim brzinom svetlosti. Sve to je dovelo do neverovatnih ideja,a najgora je bila da ja mogu da lecim narod i da je moje telo natprirodno jace. Skoro osam meseci dok nisam strpan u bolnicu i kljukan antipsihoticima ja sam svakog dana ispijao nenormalno velike doze lekova jer mi je tako andjeo rekao. Pio sam po 12 dovicina dnevno, po 16 kompleksa vitamina i minerala, po 10 brufena, po 14 raptena, ispijao sam ogromne doze eglonila, bromazepama, Jednom sam lupio 3 grama testosterona u guzicu, nakon toga popio 15 eutiroksa. Sacuvaj boze sta sam sve uradio. Ni sam ne znam kako moji nisu izvalili sav taj period da sa mnom nesto nije kako valja. Uglavnom da skratim, bivalo mi je nenormalno lose, poceo sam da se zalim mojima i da im pricam sta sam sve radio. Ljudi se poceli krste. Odma me strpali u bolnicu i stavili na reagilu, eliceu i lamiktal. Sifrirali me sa poremecaj slican sizofreniji, bipolarni i sizoidni poremecaj. Odradili mi krvnu sliku, samo je bio povisen holesterol, odradili mi ths i ft4 bili u granicama normale jedino je jetra uvecana. Evo me kuci 3 meseca nakon bolnice u medjuvremenu sam skinut sa antisihotika i umesto elicee je ubacen anafranil i to mu dodje to.

E sad meni je psihoticni deo potpuno odstranjen, svestan sam svega sto je nestvarno i nemam halucinacije ali imam gadne promene raspolozenja, variram od najbezazlenijeg deteta do agresivnog majmuna, preko potpuno izgubljenje licnosti koja nema veze s vezom sta se desava oko nje. Imam potpuni gubitak licnosti. Aj to i nekako to pokusavam da sredim sa psihijatrom svojim. Problem je i gubitak misljenja u potpunosti i poremecaj kognitivnih funkcija. Kad god je bucno i ima vise ljudi u drustvu i govore svi u glas ja ne znam gde bijem. Mozak se samo zagasi. Previse senzora, previse nadrazaja i ne mogu da pratim nista. Ne mogu da drzim paznju takodje. Pamcenje mi je skroz rastrkano. Imam maglu u mozgu. Spavam preko 12 sati stalno. Onda imam problema sa bolovima u misicima ogromnih. Kad probam da treniram zamaram se i nenormalno preznojavam. Hladan znoj lije iz mene. Pitam vas koji ste mozda imali slicna iskustva sa ovim gubitkom kognitivnih funkcija kako se borite i na koj nacin. Meni je prepisan omega 3, d3 i neurovit za to ali ne vidim nekog pomaka. I mozda ima neko od vas strucniji da mi kaze koje jos analize da radim i da li da radim zbog ove slabosti i bolova u misicima. Radio sam skoro i ultra zvuk abdomena i stitne zlezde. I samo je jetra i dalje naduvena ostalo ok sa krvnom slikom jedino hormone nisam skoro vadio... 

10 hours ago, Riddler96 said:

Kad god je bucno i ima vise ljudi u drustvu i govore svi u glas ja ne znam gde bijem. Mozak se samo zagasi. Previse senzora, previse nadrazaja i ne mogu da pratim nista. Ne mogu da drzim paznju takodje. 

Imam poremecaj iz spektra autizma i ovo je takodjer slucaj kod mene, problem sa senzornom integracijom. Naprimjer, ako dvoje ili vise ljudi govori u isto vrijeme, koncentracija opada, verbalno izrazavanje postaje dodatno otezano, to jeste proces koji vidim kao konverziju iz formata misao u format rijec, sta inace posmatram na nacin da pravim analogno poredjenje izmedju toga i pretvaranja elektricnog signala u sliku ili zvuk naprimjer.

Okvirno govoreci manje vise onako kako si ovdje opisao, osim sto meni dodatno smeta jaca svjetlost, pa nigdje ne idem bez suncanih naocala, pojedini okusi i materijali odjece na tijelu.

Moj poznanik je dobio shizofreniju prije nekoliko godina, a tvoje iskustvo me donekle podsjeca na njega, s tim da se on pocetkom previse uzdao u alternativu, knjige i sadrzaje koje je pronalazio po internetu, sto ga je nagnalo da prestane sa terapijom dovodeci u veoma kratkom vremenskom periodu do sljedece psihoticne epizode i ponovne hospitalizacije, tako da je najbolje to da vidis sa svojim psihijatrom.

Meni su se smenjivale dg paranoidne shizofrenije i shizoafektivne psihoze, mešovitog tipa. To su praktično iste dijagnoze. 2006. 30. aprila, mama, tata i ja smo se Krstili na moj zahtev. Hteo sam da budem sveštenik, ne računajući da sam homoseksualac. Upisao Bogosloviju, imao neke tripove i za manje od 3 dana vratio se kući, i upisao se u poslastičarsku trogodišnju školu. Imao sam osećaj da stalno nešto nije u redu... 23. juna, 2008. sam video Svetog Arhistratiga Mihaela i Παναγία Θεοτόκος... Ona je držala putir i prosula je Svetu vodu na stomak moje mame, a u tim trenucima, mama je imala prvi epi napad. Sveti Arhistratig je stajao iznad mamine glave. Bogorodica je bila obučena u odeću svu od zlata i ceo dnevni boravak je zasijao kao Sunce. Dalje, počeo sam da nisam blago depresivan, distimičan, ali škola i praksa su me održavali. Poslastičar sam. Uživao sam u tome. Kraj srednje škole. Teška depresija, od 2008. samouko radim astrologiju. Posvećujem se: Isus, Ta, Heru, Toth i ostalim božanstvima starog Egipta. Proricao sam. Stupio u kontakt sa drugaricama iz osnovne škole, koje su tada bile u gimnaziji. Svaki dan smo se viđali. Ali moja depresija nije prestajala. 2010. su otišle na fakultete, viđali smo se vikendom, znači 4 dana, untill nisam mogao gatati u šolju kafe i astrologiju. Od tad smo prijatelji na Facebook-u, a, ali komuniciramo samo kad se ja prvi javim. Imao sam suicidalne i homicidne ideje. Utisak da svi čuju moje misli i takođe ja njihove, kako mi žele zlo i da me ubiju i isperu mi mozak. 2012. sam se bacio pred auto, i od tada imam epilepsiju. Još 2 puta sam pokušao suicid. Paranoja me je držala samo tako. Vvan praga vrata nisam smeo preći. Ubeđen sam da sam proklet i začaran crnom magijom... Ima tu još ali ne mogu sad pisati.

Mislim da je nama koji smo doživjeli psihozu bolno pisati o tome iskustvu.Istina da treba nekad neke stvari izbaciti iz sebe,ali da ja sad idem opisivati kako je to kod mene izgledalo,samo bi prizvao bolne uspomene.Nekad davno mislim da sam opisao to iskustvu na forumu,i jednom sam opisao frendu koji je pisac.U jednoj njegovoj knjizi je lik koji boluje od shizofrenije.Znam da mi je pričao da je mjesecima intervjuirao tog dečka i bilježio njegova iskustva za svoj roman.Uglavnom shvatio sam tokom ovih 16 godina nakon psihoze da nekako se ne želim toga prisjećati više jer su se te neke paranoje i strahovi znali ponoviti mnogo godina nakon psihoze,dovoljan je bio neki slučajan okidač pa da proživim strahove opet.Naravno,ako vam pomaže,pišite o tome,ali neki moj osjećaj mi govori da je bolje preći preko toga i gledati unaprijed.Dan po dan graditi novi život nakon te traume i pokušavati staviti to tamo gdje mu je i mjesto, u prošlost.

meni se sviđa tvoja terapija, imam utisak da dobijaš dobru negu

za reagilu ću pitati i ja

imamo potpuno različit tok bolesti ali sam i ja bio u toj situaciji "raspada ličnosti" kako ja nazivam to stanje mentalnog rasula

moja šizofrenija je imala više negativnih i kognitivnih nego psihotičnih

slabo sam ja tripovao, to je više bila kao priča ali jedina priča koju sam ja imao

recimo jesam dobijao poruke sa tva što je tipično za psihozu, ali sam najviše vremena proveo uz paranoju i ideje odnosa i negativne simptome i nervne slomove i depresije i izolaciju....

ti si sad u stanju oporavka!

tebi sledi period kada ćeš lečiti posledice koje je bolest ostavila na tvoje telo mozak psihu srce i dušu i sve

i posledice po okolinu naravno, ali iskreno bi najbolje bilo da u ovoj fazi ne ulaziš u tu tematiku

potrošićeš mnogo dragocene energije na osećaj krivice a ko zna da li bi te to povuklo u neke mračne faze

bavićeš se s tim kad ojačaš

koliko si imao godina kad je počelo? i koliko je trajalo?

Stvarno se izvinjavam sto nisam do sad odgovarao, prvo imao sam problema da se ulogujem a posle zaglibio na psihijatriji. Mislio ako odem bice mi bolje. Bukvalno se nista nije izmenilo osim sto sam kognitivno potpuno otiso. Ovo je strasno, u jednom trenutku me roka jedna misao, i to je uglavnom negativna, potpuno nekontrolisana, onda me u sekunti zvizne druga iz ko zna kog pravca i kakva je misao tako mi i raspolozenje, znaci ljulja me raspolozenje iz sekunde u sekundu.U minutu mi se izmeni raspolozenje 10 puta. Strasno izludjuje. Nista stabilno nista linearno razmisljanje i osecaji koji traju. Bukvalno lutrija, nemam kontrolu nad osecajima, kako mozgu odgovara tako cu da se osecam. Ovi stabilizatori nista ne deluju,. Oglupeo sam puta 300. Ne razumem stvari koje sam razumeo uopste. Medju ljude ne mogu se snadjem. Juce bio kod psihijatra. Mozak se pali i gasi, u jednoj sekundi primeti luster, u drugoj osecaje u telu, u trecoj buku, onda u 4 sve miks. Aaaaa eksplodirace mi glava. Trenutna terapija: 10mg elicea, eftil (da ga jebem ne znam kolko mg ujutru cela uvece cela) , actawel (seroqel) 25 jutro 50mg vece.

Eh da da vama odgovorim:

On 10/22/2021 at 8:58 PM, Lawful Chaos said:

Imam poremecaj iz spektra autizma i ovo je takodjer slucaj kod mene, problem sa senzornom integracijom. Naprimjer, ako dvoje ili vise ljudi govori u isto vrijeme, koncentracija opada, verbalno izrazavanje postaje dodatno otezano, to jeste proces koji vidim kao konverziju iz formata misao u format rijec, sta inace posmatram na nacin da pravim analogno poredjenje izmedju toga i pretvaranja elektricnog signala u sliku ili zvuk naprimjer.

Okvirno govoreci manje vise onako kako si ovdje opisao, osim sto meni dodatno smeta jaca svjetlost, pa nigdje ne idem bez suncanih naocala, pojedini okusi i materijali odjece na tijelu.

Moj poznanik je dobio shizofreniju prije nekoliko godina, a tvoje iskustvo me donekle podsjeca na njega, s tim da se on pocetkom previse uzdao u alternativu, knjige i sadrzaje koje je pronalazio po internetu, sto ga je nagnalo da prestane sa terapijom dovodeci u veoma kratkom vremenskom periodu do sljedece psihoticne epizode i ponovne hospitalizacije, tako da je najbolje to da vidis sa svojim psihijatrom.

Razumeo sam te i nisam, moj brljivi mozak, u sustini shvatio sam sta si hteo reci. Problem je gde ima dosta senzora, nadrazaja na nerve. Tako i kod mene, gde je buka ( motorna testera, skripa, lavez psa) ko da mi neko probija bubne opne, dodaj na to svetlost, nagle promene temperature ( prelaz iz toplog u hladno), neki stres, totalno se gubim. Sto vise stimulanasa to gore.

Gadno je mnogo, snalazenje u drustvu uzas zivi. Za mene ko coveka koji je imao ogromno samopouzdanje u drustvu ovo je uzas. Uglavnom sam bio vodja grupice u kojoj sam, lako odgovarao, vodio razgovore, bio u centru paznje, mozak radio ko svajcarski sat, sve bilo prirodno, lagano, uskladjeno, sad uzas zivi. Nista ne kapiram kad sam medju ljude, ama nista.

Tako i ja probao bez lekova, pa ne ide, mozda sam i dogurao ovde jer sam prekidao terapije. Da mi je neko rekao od psih da sam bipolaran, ne bi preraslo u psihozu, al jebajga, kasno sad.

On 10/22/2021 at 9:57 PM, Apoptosis said:

Meni su se smenjivale dg paranoidne shizofrenije i shizoafektivne psihoze, mešovitog tipa. To su praktično iste dijagnoze. 2006. 30. aprila, mama, tata i ja smo se Krstili na moj zahtev. Hteo sam da budem sveštenik, ne računajući da sam homoseksualac. Upisao Bogosloviju, imao neke tripove i za manje od 3 dana vratio se kući, i upisao se u poslastičarsku trogodišnju školu. Imao sam osećaj da stalno nešto nije u redu... 23. juna, 2008. sam video Svetog Arhistratiga Mihaela i Παναγία Θεοτόκος... Ona je držala putir i prosula je Svetu vodu na stomak moje mame, a u tim trenucima, mama je imala prvi epi napad. Sveti Arhistratig je stajao iznad mamine glave. Bogorodica je bila obučena u odeću svu od zlata i ceo dnevni boravak je zasijao kao Sunce. Dalje, počeo sam da nisam blago depresivan, distimičan, ali škola i praksa su me održavali. Poslastičar sam. Uživao sam u tome. Kraj srednje škole. Teška depresija, od 2008. samouko radim astrologiju. Posvećujem se: Isus, Ta, Heru, Toth i ostalim božanstvima starog Egipta. Proricao sam. Stupio u kontakt sa drugaricama iz osnovne škole, koje su tada bile u gimnaziji. Svaki dan smo se viđali. Ali moja depresija nije prestajala. 2010. su otišle na fakultete, viđali smo se vikendom, znači 4 dana, untill nisam mogao gatati u šolju kafe i astrologiju. Od tad smo prijatelji na Facebook-u, a, ali komuniciramo samo kad se ja prvi javim. Imao sam suicidalne i homicidne ideje. Utisak da svi čuju moje misli i takođe ja njihove, kako mi žele zlo i da me ubiju i isperu mi mozak. 2012. sam se bacio pred auto, i od tada imam epilepsiju. Još 2 puta sam pokušao suicid. Paranoja me je držala samo tako. Vvan praga vrata nisam smeo preći. Ubeđen sam da sam proklet i začaran crnom magijom... Ima tu još ali ne mogu sad pisati.

Sta mozak moze da nam uradi covece. Strasno je. Vidim po forumu da si iskusniji. Interesuje me da li je sad bolje, da li vreme zaleci ili je konstantno krpljenje. Ono, ko kod mene trenutno, samo da preteram dan. I da, terapija, znam da svi reagujemo drugacije ali ono, cisto da imam u vidu lekove ako menjam nesto, sa ovom ne ide nikako. Lekovi za anksioznost me najvise interesuju. Jos nesto koliko ti pomaze religija, ja sam se potpuno sklonio iz crkve, nekad sam bio pobozan dosta. Jednostavno me je strah da se vracam u religiju jer mi je psihoza bila tog karaktera.

On 10/22/2021 at 10:21 PM, joed said:

Mislim da je nama koji smo doživjeli psihozu bolno pisati o tome iskustvu.Istina da treba nekad neke stvari izbaciti iz sebe,ali da ja sad idem opisivati kako je to kod mene izgledalo,samo bi prizvao bolne uspomene.Nekad davno mislim da sam opisao to iskustvu na forumu,i jednom sam opisao frendu koji je pisac.U jednoj njegovoj knjizi je lik koji boluje od shizofrenije.Znam da mi je pričao da je mjesecima intervjuirao tog dečka i bilježio njegova iskustva za svoj roman.Uglavnom shvatio sam tokom ovih 16 godina nakon psihoze da nekako se ne želim toga prisjećati više jer su se te neke paranoje i strahovi znali ponoviti mnogo godina nakon psihoze,dovoljan je bio neki slučajan okidač pa da proživim strahove opet.Naravno,ako vam pomaže,pišite o tome,ali neki moj osjećaj mi govori da je bolje preći preko toga i gledati unaprijed.Dan po dan graditi novi život nakon te traume i pokušavati staviti to tamo gdje mu je i mjesto, u prošlost.

Do coveka je izgleda, nekom lakse da sakrije nekom da se jada. Ja sam iskreno uvek bio otvoren po pitanju svega. Cak nisam ni mogao da verujem koju sam podrsku od ljudi koje poznajem dobio od kad sam rekao da bolujem i objasnio sta je bolest i kako se manifestuje. Odavno me briga sta ce ko reci pa ono. Za mene psihoza sama po sebi nije bila tolko lose iskustvo jer je bila manicna, poprilicno sam se mocno i snazno osecao, potpuno u svom svetu. Problem je sad, kad sam "normalan". Rasturila mi osecaje koji vrdaju iz trenutka u trenutak a tek kognitivne sposobnosti, uzas zivi. Rasulo u glavi, strahovi kako ce da se odigra i dal ce ovako biti ceo zivot....

On 10/22/2021 at 10:23 PM, baronesa desinhronesa said:

meni se sviđa tvoja terapija, imam utisak da dobijaš dobru negu

za reagilu ću pitati i ja

imamo potpuno različit tok bolesti ali sam i ja bio u toj situaciji "raspada ličnosti" kako ja nazivam to stanje mentalnog rasula

moja šizofrenija je imala više negativnih i kognitivnih nego psihotičnih

slabo sam ja tripovao, to je više bila kao priča ali jedina priča koju sam ja imao

recimo jesam dobijao poruke sa tva što je tipično za psihozu, ali sam najviše vremena proveo uz paranoju i ideje odnosa i negativne simptome i nervne slomove i depresije i izolaciju....

ti si sad u stanju oporavka!

tebi sledi period kada ćeš lečiti posledice koje je bolest ostavila na tvoje telo mozak psihu srce i dušu i sve

i posledice po okolinu naravno, ali iskreno bi najbolje bilo da u ovoj fazi ne ulaziš u tu tematiku

potrošićeš mnogo dragocene energije na osećaj krivice a ko zna da li bi te to povuklo u neke mračne faze

bavićeš se s tim kad ojačaš

koliko si imao godina kad je počelo? i koliko je trajalo?

Pocelo u poznih 23. Trajala godinu ipo. Imao sam i pre toga istoriju poremecaja. Imam bipolarni. Iz depresivne u maniju sam reagovao tako. Ovo mi je bila druga manija u zivotu, rezultirala je psihozom.

Upravo posledice, strasne posledice na kognitivne sposobnosti, sto kazes i gubitak sebe, takodje nagle promene raspolozenja. Ma sve se zbrkalo. Imam osecaj ko da me udario autobus i sad pokusavam da hodam ponovo. Ne moze ni da se poredi kakav sam bio i ovo sad. Pre sam se budio sa osecajem srece, jupi jos jedan dan, sad je misao samo: "ne opet".

Ej reagilu sam morao da menjam kvatijapinom(cak sam na dozama za spavanje), grcile su mi se i uvijale ruke i noge. Jeste odradio lek posao ali sam morao da menjam jer sam odreagovao lose ovakvim simptomima. Probaj, to sto je meni los bio ne znaci da ce i tebi, noviji je lek, vidim da ga hvale po stranim forumima, meni nije lego jednostavno

1 hour ago, Riddler96 said:

Ja sam većinom loše...
Povremeno ne testiram realnost, ali većinu dana u godini sam lucidan, odnosno znam da sam bolestan.
Kognitivni deficiti su dosta izraženi, a postepeno, kroz sve ove godine, razvijam i "negativne simptome", i dobijam razne kombinacije antidepresiva i antipsihotika.
Pio sam do danas haos puno lekova... 
Sad mi je ukinut Rispolept i Bipodis, i promenjen antidepresiv, sedativi ostali, i uveden Mendilex kao zaštita od EPSa od Haloperidola, koji krećem piti postepeno do 20 mg od danas.
Ugojio sam se kao tovljena krmača...
Zaboravio sam tablicu množenja,  deljenje, sabiranje i oduzimanje. 
Jedino nisam zaboravio čitati, i tečno pisati i govoriti engleski jezik...
Deficiti su postepeni, nee progresivni, mada kod mene nisu od same bolesti, pisao sam da mi je pozamašna količina mozga oštećena...
To me malo zbunjuje, jer bi baš trebali biti rapidni zbog povrede mozga.
Mišljenje prof. dr sci. med. A. D. je da je odgovoran Eftil za to, jer Eftil ima mogućnost da deluje na neuroplasticitet, pa do 25. godine života, do kad se mozak konačno formira, ima sposobnost da spreči svaki vid progresivnog deficita.

Lele, znaci da se ne nadam puno cemu. Ovo za gojenje isti problem. Od apa jedem ko konj. Jeo sam pre pola sata sad moram opet. Ma bukvalno moram, ne mogu se oduprem. I ja isto tako izmenio brdo terapija, te ovaj zna najbolje, te ovaj lekar bolji od onog, pa menjaj i njega. Svako svoju pricu prica, niko da pomogne. Ma cilj mi je od ujutru samo da sto lakse preguram dan samo da legnem uvece da zaspim. Pa ujutru aj ponovo.