Jump to content
Depresija Forum
dRiFtEr

OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ (OKP/OCD)

Recommended Posts

Ukoliko pitanje nije isuviše indiskretno,Dek...

Kakva ti je kuća (tj.životni prostor u kojem svakodnevno boraviš)? Ima li tu reda,ima li nereda,da li mora da vlada strogi i rigorozni raspored stvari itditd?... 

Isto tako,da li si ikada kod sebe primetio težnju sa opsesivnim prikupljanjem i preteranim nagomilavanjem raznoraznih upotrebljenih ili već iskorištenih stvari (pri čemu,naravno,mislim na materijalne,dakle na stvari u RL) u okviru kuće ili stana u kojem živiš?

Nije.

Znam za ovaj problem sto se neki susrecu. U mom slucaju nije bas u tolkoj meri izrazeno. U glavnom sam u urednom okruzenju. Kada se losije osecam pospremim svoj prostor i odma se bolje osecam, prosto ne volim da sam okruzen u neredu (preporucujem i drugima). Kada odem kod nekog u neurednom i nespremljenom okruzenju ne gadim se, jednostavno ignorisem jer znam da ne boravim tu na duze.

Uglavnom sve znam gde mi stoji. Imam obicaj da preslozim fioke sa sitnicama, garderobu itd. da bi se prisetio gde i sta stoji. Desava se da tada i izbacim nesto. Moje volim da forsiram da spremanje, volim da izbacujem stvari iz nerednog prostora i dovedem u red. Tako dam sam cesto ja pokretac velikih spremanja i tu nastane frka da nesto ne izbacim sto neko ne bi hteo :). To nije ne promisljeno izbacivanje tudjih stvari nego staro, istroseno i ne upotrebljivo vise.

Nemam obicaj da sakupljam ne potrebne stvari ali dobro razmislim da li mi treba nesto i da li se moze iskoristiti za nesto za buduce. Predmete volim da "potrosim", ako je nesto necemu koristilo i to se slomi prihvatim tako ali ako izgubim jako mi tesko pada i dug mi je proces prihvatanja nekog obicnog predmeta da ga vise nemam (cena je ne bitna). Npr. pao mi je magnet sa frizidera (oni suveniri sa puta) pre 2 nedelje, slomio se (ovo je nesto sto nije trosno) i magnet odvoio. Ostavio sam u sobu da zalepim jednom prilikom. Magnet se u medjuvremenu negde zagubio. Strasno me grize gde je, ne trazim ga ali cu ponovo prevrnuti stan da bas TAJ magnet nadjem, ne zanima me da kupujem novi ili bilo kako drugacije to spajam.

Uf... Tek sada kada sam krenuo da pisem vidim kolko toga tu ima :(

- Re-reading OCD - ima li vas sa ovim problemom? Volim da čitam knjige ali zbog ovog OKP-a čitanje je sada pravi pakao. Ukratko moram da rastavljam riječi na slogove dok čitam, da probam da ih ubacim sve u oči i to mi oduzima dosta vremena. Ako tako ne uradim onda mi se javlja osjećaj da nisam pročitao tu riječ ili rečenicu i onda moram sve ponovo da pročitam. Zbog svega toga jednu stranicu nekad čitam i po sat vremena. I to me ubija. Guši. Muka mi bude. Ima li vas sa ovim problemom?

Imam identičan problem,od reči do reči...Što je najjače od svega,kod mene se je to bilo prenelo i na oblast gledanja televizora (tako da sam nekoliko godina uzastopce bila faktički nesposobna da normalno odgledam bilo koji titlovani film ili seriju na TV-u)...Mogla sam da pratim isključivo sadržaje na našem jeziku,s tim što mi je i tu koncentracija bila poprilično "raspršena."

Nekim čudom,godina i po dana upotrebe Seroxata (30 mg dnevno-20 ujutro i 10 uveče) doprinela je tome da se ovaj problem sa televizorom u velikoj meri razreši...Međutim,knjige (kao ni najobičnije novinske članke!) još uvek nisam u stanju da normalno pročitam,tako da knjige obično odlažem još i pre dovršenog prvog poglavlja (s obzirom da mi se oči zamore do te mere da brzo dođem do tačke kada jednostavno ne mogu da nastavim dalje sa čitanjem).

Edited by blackadder

51 minutes ago, blackadder said:

Imam identičan problem,od reči do reči...Što je najjače od svega,kod mene se je to bilo prenelo i na oblast gledanja televizora (tako da sam nekoliko godina uzastopce bila faktički nesposobna da normalno odgledam bilo koji titlovani film ili seriju na TV-u)...Mogla sam da pratim isključivo sadržaje na našem jeziku,s tim što mi je i tu koncentracija bila poprilično "raspršena."

Nekim čudom,godina i po dana upotrebe Seroxata (30 mg dnevno-20 ujutro i 10 uveče) doprinela je tome da se ovaj problem sa televizorom u velikoj meri razreši...Međutim,knjige (kao ni najobičnije novinske članke!) još uvek nisam u stanju da normalno pročitam,tako da knjige obično odlažem još i pre dovršenog prvog poglavlja (s obzirom da mi se oči zamore do te mere da brzo dođem do tačke kada jednostavno ne mogu da nastavim dalje sa čitanjem).

Hah slican problem. Film mogu da odgledam ako mi se bas, bas svidi tematika. Pa i po vise puta. Mogu i neku naucnu emisiju na tv. Ostalo nikako.

Citanje mi je nasilno. Obzirom da sam nekad gutao knjige. Sad citam na silu, ali misli su negde drugde. Procitam 20 strana i kao da nisam ni procitao, nista ne ostane u glavi, ili nesto vrlo malo.

Losa mi je koncentracija. Sta god da radim gledam da zbrzam, posto misli lutaju i ne mogu se skoncentrisati na trenutnu radnju. Najsmireniji sam kad sam u krevetu sa laptopom, i to me strasno nervira.

- Moju koncentraciju uništava osjećaj koji mi govori kako nisam pročitao ono što sam pročitao. I onda sve ponovo moram da radim. Frustracija koja se javi prilikom svega toga je ogromna. A zaista volim da čitam. I teško mi je kada moram vratiti knjigu u biblioteku (ili je ostaviti na svoju policu) a znam da je nisam mogao pročitati. Ipak ima dana kada tog OCD-a nema. I onda sam u stanju pročitati 200-400 stranica i tad baš uživam. Ali tih je dana malo.

Ih, budi srecan sto imas te dane kad sa uzivanjem procitas 200 strana. Ja sam mislio da mi se kupljena knjiga ne svidja. I odlagao je na policu. Imam sad punu policu zapocetih knjiga 

7 minutes ago, SPARTACUS said:

Ih, budi srecan sto imas te dane kad sa uzivanjem procitas 200 strana. Ja sam mislio da mi se kupljena knjiga ne svidja. I odlagao je na policu. Imam sad punu policu zapocetih knjiga 

- Pa imam i ja. Jedno pedeset takvih knjiga. OCD me ubija. A o ostalim radnjama da i ne govorim. Ma koga ja lažem. Ne mogu da pročitam ni stranicu kako treba. I to traje godinama. GODINAMA! Pročitam ja dosta toga ali to je muka, pakao! I to ne zato što mi se ne sviđa nego zato što imam ove kompulzije. Prokleti OCD! I što je još gore ne vjerujem nikome. Nikome! Lažem samog sebe da nije tako a jest, tako je. Ne kupam se danima, pa čak i sedmicama. Kad svršim prilikom masturbiranja svršim u gaće. I tako nekoliko puta. I što je najgore ne vidim kako to može da prestane. Uskoro planiram novu temu da pokrenem, ali mi je stvarno mrsko da pišem.

Meni je toliko slaba koncentracija, a nekada i razumevanje procitanog i da posle par recenica ne znam vec sta sam procitao ili jako brzo i zaboravim. Tako da vecinu knjiga ni ne razumem sta se tacno desavalo u istim.

Za koncentraciju je bitno interesovanje,ako te te knjige uistinu neinteresuju neces ni imati koncentraciju za njih