Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
hypo

Klonazepam (RIVOTRIL, KLONOPIN)

Recommended Posts

Anybody

Jeste li culi za ovaj lijek??

Da li ga neko mozda koristi protiv anksioznosti i ako da kako dijeluje??

Pozdrav svima _.::

http://www.farmakologija.com/materia/n_c_ae.htm

Klonazepam je jedan od najja?ih antiepileptika. Pripada skupini benzodiazepina. Klonazepam pokazuje farmakološke osobitosti koje su zajedni?ke svim benzodiazepinima, a to su antiepilepti?ki, sedativni, miši?no relaksiraju?i i smiruju?i u?inci. Mehanizam djelovanja klonazepama objasnit ?emo u poglavlju o anksioliticima. Brzo djeluje prigušuje mnoge tipove epilepti?ke aktivnosti stoga se može koristiti za lije?enje svih tipova epilepsije. Zgodna stana je to što je prakti?ki netoksi?an.

Registrirani u RH za 2006: Rivotril (F. HOFFMAN LA ROCHE)

vise:

http://www.tegobe.com/vademecumi/roche/rivotril.htm

Ne plasi se pij ga..kod mene ja kazem dobro jutro rivotrilu...dobar dan rivotrilu......dobro vece ridzo i laku noc :zev:

http://www.farmakologija.com/materia/n_c_ae.htm

Klonazepam je jedan od najja?ih antiepileptika. Pripada skupini benzodiazepina. Klonazepam pokazuje farmakološke osobitosti koje su zajedni?ke svim benzodiazepinima, a to su antiepilepti?ki, sedativni, miši?no relaksiraju?i i smiruju?i u?inci. Mehanizam djelovanja klonazepama objasnit ?emo u poglavlju o anksioliticima. Brzo djeluje prigušuje mnoge tipove epilepti?ke aktivnosti stoga se može koristiti za lije?enje svih tipova epilepsije. Zgodna stana je to što je prakti?ki netoksi?an.

Registrirani u RH za 2006: Rivotril (F. HOFFMAN LA ROCHE)

vise:

http://www.tegobe.com/vademecumi/roche/rivotril.htm

Tnx a lot

:meda:

Ne plasi se pij ga..kod mene ja kazem dobro jutro rivotrilu...dobar dan rivotrilu......dobro vece ridzo i laku noc :zev:

I koliko si dugo " na njemu"

Zasto ?

Jesi nesto drugo prije koristila?

:hmmm:

Ma ja ga pijem dugo....cak je i moja dr rekla da sam se ja navikla na njega pa da ga pijem i dalje pa kad bude vreme da se ostavlja bice to polako i strpljivo.Uopste se zbog toga ne brinem ..APre njega sam pila malo bromazepam,malo bensedin,malo ksalol...hahaha narkomanka a?

Ma ja ga pijem dugo....cak je i moja dr rekla da sam se ja navikla na njega pa da ga pijem i dalje pa kad bude vreme da se ostavlja bice to polako i strpljivo.Uopste se zbog toga ne brinem ..APre njega sam pila malo bromazepam,malo bensedin,malo ksalol...hahaha narkomanka a?

Hehe, ma nije niko narkoman,

Ja licno izbjegavam sve lijekove, ali bolj je popiti lijek i biti miran nego se patiti sa svim tim uzasom koji se desava.

Ja nisam ni na kakvim lijekovima, povremeno imam vibracije, imao sam par napada panike, sad se dobro nosim s tim.

Interesovalo me je moze li se taj rivotril piti onako po potrebi ili se mora uzimati kao terapija.

:srculenca:

Moze po potrebi..slobodno kad ti je lose kokni 0.5mg ili 1/4 od 2mg..sad ne znam koji imas.SLOBODNO PO POTREBI.

Ovako, ne znam ima li igdje na forumu rasprava o rivotrilu pa sam evo otvorila topic.

Ja nemam epilepsiju već depresiju ali dr mi ga propisala 0,5 mg uveÄe ali ja brate ne znam da mogu reći da on bilo kako na mene djeluje. Tj, popijem ga i niÅ¡ta. DoduÅ¡e prije spavanja ali opet...

Čitala sam negdje da je pomogao mnogima kao anksiolitik ali ja ništa ne osjećam.

Spavala sam i prije njega dobro pa ne znam koji će mi on vrag...? Samo se filam tabletama

Mogu ja ovo pitati svoju dr ali mi je na dužem odmoru pa sam mislila vas pitati šta vi osjećate kad ga popijete?

Hvala srculenca.gif

Zašto ti je prepisan Rivotril?

Mislim,on je sedativ.

Ako nemaš potrebu za njim,bolje ga je ne piti.

rivotril je i anti-epileptik, anksiolitik, i svašta još, ima široku lepezu upotrebe.

kolko si ga puta pila do sad? Sećam se da i ja prvi put kad sam popio 0.5 nisam niÅ¡ta znaÄajno osetio. već posle jesam.

njemu treba malo više vremena da kickinguje i ostvari efekat, jer se ne rastvara u vodi. mada ako ti je prazan stomak, onda ide brzo smile.gif

u rangu je sa xanaxom (ksalol). otprilike to je najaÄi anxiolitik. osetićeÅ¡ već.

ali ako ti ne treba, nemoj da piješ.

A ne znam zaÅ¡to mi ga je i propisala. Valjda da me odkanta. Ona je neÅ¡to rekla kao on rasterećuje mozak kad previÅ¡e razmiÅ¡ljaÅ¡, ono kad imaÅ¡ pritisak i to. A ja ga pijem već jedno mjesec dana, uveÄe 0,5 mg pred spavanje ali sam za tri noći uzela 1mg samo da provjerim kako će na mene djelovati.

Ja zaspem tako da neznam da li djeluje. ZaÅ¡to se on uzima samo uveÄe, jer tako piÅ¡e na uputstvu? Jel ga vi uzimate samo uveÄe ili...

Kako se vi osjećate, tj, šta osjetite kad ga uzmete?

Molim vas, odgovorite mi, jer kako sam rekla dr mi je na odmoru, te je ne mogu ovo pitati.

Lana, kao sto su i sama znas, Rivotril je pre svega antiepileptik ali su kasnija istrazivanja pokazala da se u manjim dozama moze koristiti i kao anksiolitik (antiepileptici kao i anksiolitici imaju snazno delovanje na centralni nervni sistem). Namena Rivotrila u tvom slucaju je verovatno smirivanje anksioznosti i generalno opustanje, odnosno sedativno dejstvo. Medjutim, za razliku od antidepresiva koji se trebaju uzimati svaki dan da bi imali nekog efekta, Rivotril se moze uzimati samo po potrebi - znaci kad osetis jaku nervozu, nesanicu i tome slicno. Takodje, cesto ga uzimaju ljudi s napadima panike jer Rivotril ima trenutno dejstvo, odnosno dolazi do smirivanja vec nakon kratkog vremena. Ukoliko ti za sada nemas takvih problema, onda nema potrebe da uzimas Rivotril jer on nakon nekog vremena moze dovesti do ovisnosti i stvaranja tolerancije. Tvoja doktorica ti je prepisala Rivotril verovatno pretpostavljajuci da ces s obzirom na prirodu svog problema imati potrebe za anksiolitikom, odnosno za necim sto ce momentalno delovati smirujuce i opustajuce. Ukoliko nemas izrazenu nervozu i probleme sa spavanjem, onda nema potrebe da uzimas Rivotril jer kao sto i sama primecujes - dejstvo istog neces ni osetiti i samo ces se bespotrebno navikavati na lek koji ti za sada, kako izgleda, nije ni potreban.

Ja koristim rivotril kao sedativ. Pila sam ga 4x dnevno, dakle svakih 8 sati, smanjila na dva ujutro i naveÄer. Mene je u poÄetku jako smirivao i pomogao mi otkloniti nesanicu. Za sada se ne žalim.

Draga, ti si mi baš draga. meda.gif

Hvala na objaÅ¡njenju, pa valjda ga ne trebam ni piti. Ali sam vas morala to pitati jer mi je Äudno Å¡to niÅ¡ta ne osjećam kad ga popijem.

Draga, ti mi izgleda da mnogo znaš o psihijatriji. Uvijek sve znaš.

Ja ga pijem samo po potrebi kao sto je Draga navela kada osetim jaku nervozu znaci kao anksiolitik ili kada ne mogu da zaspim.Na mene utice kao sedativ

EVO TE I OVDE!MOJ PRIJATELJ GA UZIMA KAO STABILIZATOR UZ SEROXAT. I TVRDI DA NE MOZE DA SE NAVUCE NA NJEGA.ON JE BAS BIO LOSE.MANICNA DEPRESIJA SA HIPOHONDRIJOM.SADA JE ZAMALO PA ONAJ STARI.JA SAM FARMACEUT.RIVOTRIL POMAZE NEURONIMA DA PREMOSTE AKTIVNE HORMONE HIPOFIZE I DAJU ELEKRICNI ODGOVOR NA NJIH.ZNACI TREBA DA TI POMOGNU DA SE UMIRIS.PROBAJ SA MALIM DOZAMA,DA TE NE USPAVLJUJE.POLJUBAC

Ja sam ga koristio skoro godinu i po dana, sad po potrebi, i osetim ga kad popijem

Ovako, ne znam ima li igdje na forumu rasprava o rivotrilu pa sam evo otvorila topic.

Ja nemam epilepsiju već depresiju ali dr mi ga propisala 0,5 mg uveÄe ali ja brate ne znam da mogu reći da on bilo kako na mene djeluje. Tj, popijem ga i niÅ¡ta. DoduÅ¡e prije spavanja ali opet...

?itala sam negdje da je pomogao mnogima kao anksiolitik ali ja ništa ne osjećam.

Spavala sam i prije njega dobro pa ne znam koji će mi on vrag...? Samo se filam tabletama

Mogu ja ovo pitati svoju dr ali mi je na dužem odmoru pa sam mislila vas pitati šta vi osjećate kad ga popijete?

Hvala srculenca.gif

Evo, upravo je prepisan i meni i to iz potpuno istih razloga kao tebi !

JuÄer sam ga uzeo prvi put a sad sam proÄitao ovaj topic pa ćemo vidjeti... aha.gif

Ja uz Seroxat pijem i Rivotril,evo vec sedmi dan kako ga uzimam.Ujutro i uvecer.Za ovo vrijeme koliko ga pijem mogu reci samo pozitivne stvari o njemu.Prestalo mi je ono zujanje u usima,nekako se bistrije osjecam,lakse i brze rezonujem stvari.Nisam ni imao PN u ovih 7 dana.Lakse se mogu skoncentrisati i na sugovornika dok mi se obraca i jos dosta pozitivnih stvari.Neznam dal' je to sad kombinacija Seroxat + Rivotril,ali bitno da osjetim neke pozitivne promjene.Jedino sto sam primjetio jeste to da malo duze i cesce spavam onako tjekom dana u nekim razlicitim intervalima.

Jedino sto sam primjetio jeste to da malo duze i cesce spavam onako tjekom dana u nekim razlicitim intervalima.

Isti problem blink.gif

Samo Å¡to ga ja pijem uz cipralex, na poslu jedva ostajem budna wacko.gif

Meni je Rivotril bio skroz gotivan, kada sam ga svojevremeno uzimao. Probao sam jos neke, ali ovaj mi je bio najbolji u anksiolitickom efektu.

I nisam imao nikakve specijalne nuspojave.

Jel se sjećaš koliko miligrama i koliko puta dnevno? I koja ti je dijagnoza uopće?

Plutaš na lotosima od Rivotrila ^_^

:lol: Ova ti je dobra. ;):D

To je bio onaj Rivotril za ludake, znaci ne za epilepticare. Od 0.5mg tableta. Pa, ga prepolovis na pola i pijes 1 polovinu ujutro, 1 navece.

Vise ne znam ni koja mi je dijagnoza. :D Vodim se i dalje kao psihotican F23, a u stvari imam svega pomalo. U poslednje vreme pijem samo Zoloft (anti-depresiv) od 50mg, jer kao distimican sam, iako mi to nije napisao.

pijem Riv. 3x1/4 na dan po receptu, mada ja ga pijem 2x1/4...Uveche ako ga popijem jedva ustanem ujutru...tj. mnogo teshko...Ali preko dana mi je ok, nemam nekih preteranih napada, tj. manji su pa ih jedva i osecam...a dijagnoza R41, F42...Ne pijem josh nikakve AD...