Jump to content
Depresija Forum
malamala

Venlafaxine (VELAFAX, VELAHABIN, EFEXOR, EFECTIN ER, ALVENTA)

Recommended Posts

hej boja, jesi li bolje? Velafax poÄeo djelovati? Ja sam dva puta pokuÅ¡ala sa seroxatom i odustala. Nuspojave su bile užasne, nisam mogla izdržati, pa sam se vratila na maprotilin kojeg sam pila prije par godina u kombinaciji sa lex.

Ne, nisam. Prekinula sam terapiju u dogovoru sa psihijatrom. Nisam mogla izdrzati vise. Nakon pet dana bila sam totalni les. Nuspojave su bile uzasne, a kako sam veliki panicar to se dodatno pojacalo. Sama cinjenica da pijem tablete tesko mi je pala. Sad sam u jos gorem stanju. Da pocnem sa novom terapijom, necu moci. Strah me, uzasno. Razmisljam da trazim da me hospitaliziraju. Ne znam.

heeej, kakva hospitalizacija. PopriÄaj sa dr. možfa da probaÅ¡ xanax, meni on dobro djeluje, smanjuje mi paniku, nekako mogu da izdržim. nemoj molim te priÄat o hospit. tako je i meni bilo u poÄetku prije par godina. ludila sam, Å¡ta sam god probala bilo joÅ¡ gore. E onda sam poÄela terapiju maprotili - ladiomil i lex. brzo mi je bilo bolje, u stvari nisam imala skoro nikakve nus pojave. Sada sam probala ser.ali nije iÅ¡lo i vratila se na ladiomil u kombinaciji sa xanaxom. ne daj moja Sarajko :friends:

heeej, kakva hospitalizacija. PopriÄaj sa dr. možfa da probaÅ¡ xanax, meni on dobro djeluje, smanjuje mi paniku, nekako mogu da izdržim. nemoj molim te priÄat o hospit. tako je i meni bilo u poÄetku prije par godina. ludila sam, Å¡ta sam god probala bilo joÅ¡ gore. E onda sam poÄela terapiju maprotili - ladiomil i lex. brzo mi je bilo bolje, u stvari nisam imala skoro nikakve nus pojave. Sada sam probala ser.ali nije iÅ¡lo i vratila se na ladiomil u kombinaciji sa xanaxom. ne daj moja Sarajko :friends:

Hvala ti na podrsci. Da jos gore bude, kako na posao? kako raditi? A nemam bas nekog izbora. Direktor mi je kao izasao u susret, i dao mi 7 dana, a onda me juce nazvao, i rekao dodji na posao naredne sedmice. A da ne kazem da sam 6 godina, sagorijevala na poslu. Davala apsolutni maksimum. Dana slobodnog uzela nikad nisam.

Rijec je o osnovnoj skoli. Na posao idem javnim prevozom, a skola se nalazi u okolici Sarajeva. Ima dobrih 2 sata voznje. I tu nastaju moje muke. Kako uci u tramvaj, pa onda u bus? Ne znam. Ma u stvari naj gore su mi crne misli. A zelim zivjeti. Jako.

Osjećam dužnost da podjelim svoje iskustvo sa Velafax-om.

Nadam se da će ovo proÄitati svi koji ga uzimaju ili planiraju to.

Koristila sam ga 3 godine. Onu veću dozu, 2x75 mg.

Razlog zašto mi je propisan je taj da sam do tad radi socijalne fobije koristila Xanax ,

pa kao da se ne bih previÅ¡e navukla, kažu treba uvest antidepresiv - klasiÄna priÄa.

I tako, poÄeo djelovat, ja se preporodila, sve bajno sjajno 2 godine, ono Å¡to bi me prije izbacilo iz takta viÅ¡e me nije ni diralo. Dobila volju, energiju, hrabrost! Kao da mi se liÄnost promijenila! Opet klasiÄna priÄa.

E, u 3. godini uzimanja Velafax-a stvari su se promijenile:

- javlja se umor, s vremenom sve veći i veći. Do stupnja da su navale umora i pospanosti tokom dana bile takve da se ne bih stigla ni presvuć, već bih u robi samo "pala" u krevet i zaspala.

- A onda je krenula depresija, s vemenom sve jaÄa.

Doktor se složio da je lijek "prestao djelovat" i poÄeo Å¡kodit i da ga skidamo. Skidala sam ga jaaaako postepeno, kroz Äak 6 mjeseci.

Otad je proÅ¡lo 3 mjeseca, od kojih sam prva 2 provela u krevetu, u agoniji, muci, pravoj dubokoj kliniÄkoj depresiji, koja i dalje traje.

Naravno, odmah sam uvela drugi AD - niÅ¡ta bolje. Pa i treći - opet niÅ¡ta. OÄito kad si na neÄem tako jakom, poslije ti niÅ¡ta ne djeluje.

I dan danas sam na tom trećem, Wellbutrin-u. Bolje sam tek toliko da nisam viÅ¡e u krevetu, dal od njega ili zbog Äinjenice da prolazi sve viÅ¡e vremena od Velafaxa.

Ono što želim reći na kraju svega je :

Ja se osjećam prevarenom jer prije V. nikad nisam bila depresivna! Imala sam socijalnu fobiju (trema na javnim nastupima, neugodno crvenjenje i sl.) a zavrÅ¡ila sam s teÅ¡kom depresijom, užasom koji ne mogu opisat rjeÄima. Trpim iz sata u sat,danima,mjesecima. Neusporedivo u odnosu na socijalnu fobiju.

Nisam protiv AD, i sama ih uzimam ali po meni je propisivanje Velafaxa i drugih jakih AD opravdano samo ako se radi o najtežim sluÄajevima!!!

Da sam tada znala Å¡to će mi uÄiniti, nikada ga ne bih uzela!!

I nešto bitno: razlog uvođenja V. je bio skidanje s anxiolitika, a istovremeno mi prepisan drugi anksiolitik, koji i dan danas uzimam. Koja je to logika?

Znam da će neki reći da svatko reagira individualno na AD, pa za njih evo par Äinjenica:

1.Jedna frendica je prošla isto što i ja, uspoređivale smo, analizirale i tijek događaja je bio isti.

2. Na forumu stanice UHO jedan je forumaÅ¡ kao "javnu tajnu" usporedio velafax kao "kombinaciju pola crte bijelog i pola žutog" (pa si vi sad predoÄite viÅ¡egodiÅ¡nje uzimanje toga i to u većoj dozi)

3. ukucajte na youtube-u "effexor withdrawal" ili sl. pa se educirajte (to je dr.ime za Velafax)

4. http://www.topix.com/forum/drug/effexor/TQ4I2UR28DFD3N759 o promjeni osobnosti

Znam da će netko reći i da sam možda imala predispoziciju da mi se svejedno razvije depresija, ali i to sam istražila.

Koliko ste puta samo proÄitali da su ljudi razvili neki poremećaj (bipolarni,psihoze) tek NAKON ili TIJEKOM uzimanja AD? Ja puno.

Ne ljutim se na svog dr. Znam da je puno ljudi pomogao, vratio im život. Ne bih ga mijenjala jer su drugi gori, joÅ¡ manje znaju, pogotovo na uputnicu - po kratkom postupku i ne pitaj puno. Moj odgovara na pitanja, niÅ¡ta ne sili. Al Äinjenica je da psihijatri NE ZNAJU puno o ljekovima I PREOLAKO IH PROPISUJU. Znaju neÅ¡to malo, naÄelno, iz priruÄnika o lijekovima. Nekad pacijenti znaju viÅ¡e jer su motiviraniji, istražuju jer se radi o njihovom zivotu. A njima je to samo posao. Oni ne mogu znati kroz Å¡ta mi prolazimo.

Na kraju, samo sam htjela da se upitate da li je to vaše stanje, problem toliko jak da želite riskirat ovakve posljedice?

A ruku na srce, da je uÄinkovit, e to stvarno je. Al ne zadugo.

Hvala na ovom nesebicnom iskustvu i nadasve poucnom, bar donekle...

Svako od nas ima pravo izbora. Svako treba da se edukuje. Nema blagih i jakih antidepresiva, hemija je hemija, a ova utice na mozak.

Svako treba da razmisli da li zeli da krene sa terapijom ili ne.

Ja sam pio Velefax godinu dana i prestao za 10 dana. Nikakve posledice nemam, osecam se dobro i nakon mesec dana od prestanka. Prestao sam i sa anksioliticima posle toga, nekih 3 dana...

Osecam se odlicno, bolje no ikad. Opet cu reci, svi smo drugaciji. ;)

Zelim ti brz oporavak.

Ja sam pio Velefax godinu dana i prestao za 10 dana. Nikakve posledice nemam, osecam se dobro i nakon mesec dana od prestanka. Prestao sam i sa anksioliticima posle toga, nekih 3 dana.

Ajme, stvarno mi je drago ovako neÅ¡to Äuti :)

Ti si onda sad zdrav? Na nikakvim ljekovima?

Pliz, reci mi samo da li si pio onu manju dozu, 2x37,5? I dal se radilo o depresiji.

Tako da si mogu bar donekle objasnit u Äemu je bio problem kod mene.

I da, ne želim si uzimat to pravo da nekome svojim postom oduzmem mogućnost da im bude bolje, kao tebi.

Samo da budu kritiÄni, postavljaju pitanja i dobro se informiraju da bi donijeli odluku.

I hvala na dobrim željama. Lp.

Da, sada sam zdrav, bar se osecam tako :)

Smanjio sam bio sa 150mg 5 dana na 75mg, zatim 5 dana na 35mg i prestao. 4-5 dana struje kroz telo, malo naksioznosti, pa jos 10ak dana nakon prestanka anksiolitika i evo me. Ziv, zdrav, prav.

Nije lose, super se osecam. Imam ponekad zelju da se opustim uz neku tableticu, ali se za sada uspesno nosim sa tim.

Danas mi je Velafax prepisan kao treći antidepresiv. Navodno da je dobar kod opsesivno-kompulzivnog poremećaja. Za poÄetak mi je prepisano 260 mg dnevno, tj. 7x37.5 mg na dan s time da svaki tjedan povećavam za 37.5 mg sve do terapijske doze od 350 mg. No ono Å¡to me zbunjuje je Å¡to je i V takoÄ‘er SSRI antidepresiv, a uz njega pijem Fevarin i Zoloft koji su takoÄ‘er SSRI AD. Pa Äemu kombinacija 3 iste vrste AD ?!

Danas mi je Velafax prepisan kao treći antidepresiv. Navodno da je dobar kod opsesivno-kompulzivnog poremećaja. Za poÄetak mi je prepisano 260 mg dnevno, tj. 7x37.5 mg na dan s time da svaki tjedan povećavam za 37.5 mg sve do terapijske doze od 350 mg. No ono Å¡to me zbunjuje je Å¡to je i V takoÄ‘er SSRI antidepresiv, a uz njega pijem Fevarin i Zoloft koji su takoÄ‘er SSRI AD. Pa Äemu kombinacija 3 iste vrste AD ?!

Dragi Tomislave,

ne mogu znati zašto ti je propisan treći AD.

i meni se Äini to sve skupa puno, pa i ta doza Velafaxa joÅ¡.

Ali šta ne mošeš jednostavno pitat dr?

Ja ti mogu reći da su mi 2 psihijatra rekla za Velafax da je u dozi do 150mg serotoninski,

a iznad da je djelovanje i za noradrenalin.

Eto, valjda ciljaju na to, tj.na više receptora.

Možda su zakljuÄili da ti ova 2 pomažu ali ne dovoljno pa eto da probaju i s tim.

Nadam se da će odgovorit još netko s pametnijim odgovorom.

Do tad, drži se... možda ti baš to pomogne!

:bye:

PoÄela sam piti velafax,i toliko se nadam da će mi pomoći da ove crne misli nestanu i da dobijem bar nekakvu nadu da će jednog dana biti bolje.

Toliko tableta sam probala,da sam malo skeptiÄna,ali opet kad proÄitam neka pozitivna iskustva proradi ono malo nade u meni.

Dr mi je propisao nakon cipralexa bez da je pravio pauzu venafalaxin 75mg kapsule,jedna dnevno i propratno kombinaciju psihopax kapi sa biljnim extratom,e sad deset dana nisam osecala nikakve nus pojave da bih evo vec cetiri dana osjecala jezu,hladnocu i neki pritisak u glavi,a bas mi je bilo desetak dana ok,nijednom nisam pomislila da ludim sto je meni glavni i vodeci strah a bilo ih je svih mogucih,molim vas ako neko nesto zna da mi javi,glava mi trne,ruke led.

ja ti ne mogu pomoci sto se tice saveta za lekove...

ali mislim da bi trebalo da se smiris...

vidno si uplasena, a to ce ti samo odmoci...

pokusaj da se smiris..

sve ce biti ok...

pijem ga otprilike 6 god. naravno da sam svasta probala, ali s njim sam imala najblaze sekundarne efekte. ali! trebalo mi je vise od godinu da pronadjemo (dr i ja) adekvatnu dozu. imala sam u samom pocetku jezu i hladnocu sto kazes i znojenje. znojenje je bilo uzasno. budila sam se po 3-4 puta u goloj vodi, ono moram mijenjati i pokrivac toliko se oznojim. nadam se da to nece biti tvoj slucaj. sada pijem 225mg i to mi je idealna doza. ali kao sto rekoh, trebalo mi je da se naviknem vise od godinu.

u svakom slucaju mislim da je najpametnije da razgovaras sa doktorom kada su u pitanju problemi sa lijekovima, jer svi razlicito reagujemo na lijekove i malo ko uzima istu kombinaciju lijekova.

Bolie glava i jako mi se spava cijeli dan sam u krevetu

Deset dana ok i sad jako lose na venafalaxiu,pomagajte

Ja sam na Velafaxu - to mi je prvi, ne samo AD, nego prvi psihofarmak ikad. Iskustva imam joÅ¡ manje od tebe - danas deveti dan. Prva dva dana sam osjećao neke žešće nuspojave, sad samo suha usta i manjak libida. Jedino mi se Äini da ga joÅ¡ 'Äekam' i tjeÅ¡im se Helexima.

opusteno ljudi kod ovog leka, imam 7,8 godina staza kao dijaknostifikovani bolesnik, t.j od kad mi je kod najboljeg psihijatra u Beogradu i sire, dijaknostifikovana kao dijagnoza manicna depresije(zaputena i u tezem oblijuku po recima psihijatra) i poremecaja sopstvene licnosti(borderline)... apatija, mrzovolja, lose misli, asocijalnos , agorafobija, napadi psihoze, straha, panike, neuroze..znaci sve u odrdjenoj merii i preriodicno me je pritiskalo i trebalo je naci resenje da bi postao normalniji i funkcionalan i pocele su terapije....prve mi je bila flunirin, zamena za prozak, kako je to lepo prvih dana zvucalo da je pronadjen antidepepresiv koji te ne plasi da ces prestankom sa uzimanjem istog da se vratis na staro stanje vec da ti obnovi usput i koju novu mozdanu celiju za proizvodnju serotonina i posle, ali dzabe, tu su farmaceutke kompanije samo uzele ogromne pare 2,3 godine uzimanja uz rivotril kao stabilizator i mucan deo zivota gde sam se osecao kao da me neko vara sa placebo pilulama, slicno se ponovilo sa zolofom, kao sa konja na magarca, napominjem da za to vreme osim svih tih groznih nuspojava u pocetku nisam se ni za jedan mali osecaj nijednom nijedan jedini dan probudio i proziveo ga u bar malo boljim osecanjima i raspolozenju, drugim recima pakao, od prve misle ujutro zasto sam morao da otvorim oci, do zadnje uvece j....ovakav zivot!!!.....sad sam dobio velahibin prvi put u zivotu i pijem ga vec 2 meseca, 75mg ujutro, 75 mg uvece, mada racunam da ce mi prava doza biti 3 tablete dnevno za mesec dana, nuspojave su uzasne, znojenje i talasi hladnoce su uzasni, kao i impotencija sa kojom moras odmah da se pomiris i da kazes sebi, pola godine celibata ili poneki uzasno los i kratak sex, pa kad se mozak navikne na bolje raspolozenje i prestanem sa terapijom, nadoknadicu sve! :)...i to cekanje od skoro 2 meseca da bi samo malo osetio da se nesto promenilo u mom raspolozenju....a to malo je, da se pre nisam secao svojih nova, sad pocinjem ovih dana da ih sanjam u svim bojama izrazito snaznog inteziteta, i svi su dobri, nema kosmara, kao da je podsvest za razliku od depresivne svesti trazila da mi se dogadja nesto dobro pa mi sad to izbacuje kroz snove, teze se zaspi, al kad se zaspi spava se i sanja odlicno, a ujutru kad se probudis, prosto je nestao onaj odvratni osecaj, sto sam se probudio?, dan je odmah crn?, evo su odmah neki crni oblaci u mojoj glavi? sta sad?, ne mogu jos dva , tri sata da ustanem iz kreveta?...sada kao u vojsci odmah ustajem iz kreveta ne nekog zadovoljnog osecaja , ali ni ne osecam se lose, kao da mi je lek pocistio malo mozak od smece i ustajem kao potpuno normalan....sto sve nazalost nije dovoljno, posle, ali bar racionalnije sa manje depresivnih emocije razmisljam, kako nema posla, novca, mnogo smisla u zivotu bla-bla-bla, carobna pilula za srecu ne postoji, ali ovi mali pomaci na bolje su mali koraci za covecanstvo, ali veliki za moju depru :)..mnogima ovo nije dovoljno...budim se lepse posle 2 meseca, i pitanje je sta mi to znaci?, ali ko zna koliko su ostali antidepresivi neefektni bice ovom leku veoma zahvalan na nekim normalnim jutrima.....dugo se ceka, nuspojave su uzasne, kasnije se po navici zbog depre jave u toku dana opet i misli o besmislu zivota, ali svako ko je imalo skroman bice mu dovoljno i neko lepo i zadovoljno jutro pa da nastavi sa ovom terapijom,...moje iskustvo, za minimalnu nijansu bolji lek od ostalih, pa kako na koga bude delovao.. kao osoba obolela od teske manicne depresije i borderline-a(manje bitna bolest, lakse se leci)nema razloga da ne proba ovaj lek ako nekome nisu pomogli ostali, kao sto nisu meni...., nuspojave su kratke i prolazne i dugo se ceka..nemojte ovo da vas zavara!

Ljudi, ja ne znam da li je samo Velahibin kriv, ali ja dva meseca vec vegetiram! :( Spava mi se po ceo dan, bukvalno nemam snage ni za sta, jedva se nateram da jedem, a da ne govorim o drugim aktivnostima... :( Pijem ovaj AD vec cetri meseca, u pocetku nije bilo nekih preteranih nuspojava sem mucnine, ali kako vreme prolazi i kako mi dr povecava doze, ja sve manje energije imam. U glavi mi je manje vise ok, ali sam fizicki potpuno slomljena...Doktorka je ubedjena da je nemoguce da AD tako deluje, maltene suprotno od onoga cemu sluzi....stvarno ne znam sta vise da radim.. :(

Evo mene opet. Možda bi bilo mudrije postat u neki općenitiji topic, moguće da se i drugi AD-ovi ovako ponašaju. Uglavnom, evo me tri tjedna na Venlafaxinu (velafax), startao sam sa 37,5 + 37,5 + 0, sad sam na 75+75+0. Depresija, ona najcrnja, je nestala. Međutim, zadnja dva dana sam kao navijen nekom neodređenom nervozom - lagani trnci, lagano hladan znoj, i osjećaj da radim 9000 okretaja u minuti na prazno - jer se realno ništa ne zbiva. Kao da sam popio jedno 16 kava. Čini mi se besmisleno ići sad to smirivat anksiolitikom (konkretno mi je prepisan helex pp), kao da se jednim dižem a onda drugim spuštam, sve kemijski. Možda da konzultiram shrinkicu za smanjivanje doze? BTW sa spavanjem recimo nemam problema, a uglavnom ni sa 'normalnim funkcioniranjem' - rekao bih sve u svemu AD-u hvala i za sada ga ne bih ukidao ni mijenjao.

BTW Angy meni je nekoliko dana tako djelovao, a sad ga evo u kontranapadu :) .... MeÄ‘utim ipak ti pijeÅ¡ Äetiri mjeseca - trebao se valjda stabilizirat.

zaboravio sam ovo u predhodnom postu da kazem, posto vidim da se i dalje poneko javlja sa nevericom u ovaj lek da li zbog nuspojava ili zbog gubitka fizicke energije, i moram da dodam da nimalo ne grese, ovaj lek dovodi samo do toga da se manje nerviras zbog bilo cega, nema srece, ali manje je i tuge, a i kad je ima desava se to da je nekako racionalno skapiras i posle ne razmisljas i ne jadikujes zbog toga, i deluje nabolje, nisam spominjao da pravi robokapa i supermena od nekog, valjda zbog dejstva nanoadrenalina na cns, ispusta se nesto slicno dopaminu u mozgu i to dovodi do potpune pospanosti i mrzovolje tela za pokretom, pre sam od jutra do mraka bio hiper aktivan, a sad uglavnom posle podne, kao da me ranije stigne neki umor, prvi put u zivotu spavam ili lezim i posle podne, ali se psihicki osecam bolje, to sto izaziva fizicku inertnost i pospanost je tacno, ali to se mora drugcije menjati u sebi, setnja, bajk, posao, navika da je telo u pokretu, prvo malo, a posle sve vise, a za nekog ko se posle(izuzev proklete impotencije)zali da ga jos uvek posle 4,5 meseci muce poneki napad psihoze ili znojenje, ovaj lek se obavezno uzima sa nekim stabilizatorom, preporucujem rivotril, od 2 do 4 milgrama 2 ili 3 puta puta dnevno i to je to, s'tim da je to gornja granica, doktor ce vam preporuciti verovatno po 1 ili 2 miligrama 3 puta dnevno!, s'tim da ja u nekim izrazeno napetim situacijama, kada je mnogo ljudi, izlazak sa drustvom, tezak posao, neka stresna situacija ne ustrucavam da dodam sebi jos koju tabletu, maksimalno dve tablete od 2 miligrama, mada je i to ona gornja granica i to veoma retko, ovako to bar kod mene funkcionise, nadam se da ce i ostalima biti bolje, kao sto rekoh ceka se 2 meseca da uopste osetis da si uopste uzimao neki lek, za neke izgleda jos toliko da bi im bilo bolje, a ako to cekanje kojim slucajem skracujete alkoholom ili amfitaminom, onda cu morati da vas razocaram, necete nista sacekati i bice vam jos gore, znaci ceka se streight 2, 3 meseca..pa ko nije streight, neka saceka pocetne efekte terapije sa rivotrilom, zamenicemu bar dok glavni lek ne proradi malo tu potrebu za drugim zavisnostima uz samo malu pomoc sopstvene volje ako hocete da vam bude bolje!

sad 10 dana posle mog zadnjeg posta stvari oko terapije ovim antidepresivom i mojih osecanja na njemu, su mi postala posve jasnija i drugcija, i sad bi najradije ako mogu obrisao svaki moj predhodno napisani post, svaku moju glupu preporuku svakoj tesko depresivnoj osobi da sa bilo kog drugog ssri antidepresiva predje na "Wellehibin", osim ako ne zeli sam sebe unapred da osudi na potpunu hemijsku kastraciju i nemogucnost zelje, erekcije i ejakulacije do kraja zivota, a ono sto u pocetku nisam primetio, jer me je optimisticno ohrabrio osecaj da sam se za razliku od svih predhodnih ssri antidepresiva, na ovom stvarno u pocetku osetio malo psihicki bolje je to da cu se uskoro osecati znatno fizicki gore(losije), dosao sam u stadijum jedne toliko jake mrzovolje da mi je izaci iz kuce i baciti smece vani predstavljalo vrhunski psiho-fizicki napor, a o nekom vracanju u socijalni zivot ili one gluposti kod mog prvog posta da bi se fizickim vezbama, kao sto to rade sportisti mogao dovesti u red, padaju potpuno u vodu, kad sam pre par dana shvatio da bukvalno vegetiram u svojoj sobi, a da bi zbog tog malog dejstva leka sebe mogao da opisem, ne cak ni kao'zadovoljni nepokretni zombi, vec kao "ravnodusni nepokretni zombi, jos uz to moja bezpotrebna navika na duplo vecu dozu rivotrila kao stabilizatora umesto prepisane, sveli si mi zivot ceo zivot na pospanost, mrzovolju, nepokretnost, i vegetiranje poput neke biljke, uskoro bi cak doslo i do neke atrofije misica, a na kraju posle nekog duzeg vremena ako se sa takvom terapijom i nacinom zivota nastavi, ne bi pozeleo nikome taj trenutak stravicnog sudara sa sopstvenom realnoscu koji ce uslediti, no i to se da promeniti, ali preporucujem uz dopunski savet lekara.:(....i po savetu lekara sam od pre 3 dana promenio terapiju, cak je i sam lekar od pocetka hteo da me uvede u ovu terapiju, ali nije jer lek nije na spisku lekova koji se izdaju na recept, a on nije smeo zbog sukoba interesa da mi prepise komercijalni lek, jer naravno drzava(t.j.korumpirani pojedinci koji je predstavljaju) zaradjuju i na nasem zdravlju, farmaceutski lobiji tako zajedno sa politicarima bez ikakve brige o pojedincu i njegovom zdravlju odlucuju koruptivno i putem monopola na cemu ce pojedinci u vrhu da se obogate birajuci u odnosu na novac koji im se koruptivno ponudi sta ce da dozvole od lekova, a sta ne!!! naravno u pitanju je lek"wellbutrin" koji je kao antidepresiv kompatibilan sa svim ostalim ssri antidepresivima, ali je jedini te vrste gde utice na sexualnost na nivou placeba , znaci 0% , i posle duzeg uzimanja cak pozitivno utice na psihofizicku zelju i volju za pokretom svakog pojedinca, sto nije slucaj kod nijednog drugog ssri antidepresiva, ne sme jedino da se uzima neko vreme 15, 20 dana kod osoba koje su se lecile MAO inhibatorima, ,....a sad mi je trenutno malo gadno naglo prekidanje terapije Velahibinom jer dovodi do nagle i to prave fizicke slabosti i vrtoglavice, valjda 5, 6 dana, a iako je kompatabilan sa ssri lekovima ne preporucuje se da se bas trenutno nastavi s'njim, vec se posle 6,7 dana moze zapoceti sa njm, uz jos jedan moj licni problem koji ce uticati na to da slabije u pocetku deluje na mene kao i na vecinu vas drugih koji ce sa drugih ssri antidepresiva preci na njega, jer mora jos jedna mucna stvar da se uradi, a to je dok je kod drugih ssri lekova jedan stabilizator poput Rivotrila uglavnom kvalitetan kao dopunski lek, ili neke situacije afektne prirode, rivotril i slicni anti-depresivi, stabilizatori umanjuju dejstvo wellbutrina i pozeljno ih je potpuno izbaciti iz terapije, pa ce i to u pocetku biti malo napeto, dok se telo i psiha ne naviknu....a nadam se da hoce...u svakom slucaju , koliko sam razumeo ovaj lek je u rangu i po dejstvu sa vecinom ssri lekova, osim sto je jedan od retkih, a mozda i jedini koji kao nus-pojave ima sasvim normalan libido, erekciju, zelju za sexom, ejakulaciju i sve sto uz to ide, vremenom cak i povecenu psiho-fizicku aktivnost, i ne goji , cak je svako u jednoj velikoj probnoj grupi na kraju za razliku od svih ostalih koji su uzimali ostale ssri antidepresive imao po koji kilogram manje :) , i ne znam zasto?, ali usput stvara i osecaj gadljivosti na pusenje...mislim na ono pravo pusenje, a ne na....ma nije vazno ! :rolleyes: srecno svima koji probaju ovu terapiju!

@Dalmatinac, od 10 decembra, na 1 tableti od 75,5 mg velefaxina mesecno, posle par dana su pocele i prve nus pojave, nista strasno osim znojenja, ali onog ruznog za koje ne znas zasto ti se dogadja, izbacivanje hemije iz organizam kroz kozu i nista vise, niti bi mi bilo hladno , niti bi imao grip ili prehlade, ali znojis se pa se znojis i uvece bi teze zaspao, neka uznemirenost, drhtavica ili strepnja i sta god da je moglo da se pojavi, nije se pojavilo jel rivotril je odlican stabilizator i valjda je taj spektar nuspojava smirivao, mislio sam za par dana cu poceti da se osecam bolje, znojenje i nesanica mi nisu bili neki problem, za par nedelja ce lek da proradi, pocecu da se osecam bolje i sve ce biti dobro....na kontroli posle mesec dana sam doktoru rekao, da, da li zbog moje teze depresije, zime ili neceg treceg, ne osecam nikakav pomak na bolje i kao da uzimam placebo, tad oko 15-og decembra mi je povecao terapiju na 75,5 ujutro i 75,5 uvece....i sad mozes da se vratis na moju prvi post ovde koji je napisan mesec dana posle onog sto sam ja nazvao"prave doze"i tu ces videti da je lek na tada moje zadovoljstvo, a kasnije i uzas poceo potpuno da deluje, ja sam stvarno poceo da se psihicki osecam bolje, ali najgore dok sam se psihicki rascvetao, libido mi nije odmah pao kao nus-pojava nego vremenom, prvi mesec mesec 50%, ali posle dva meseca skoro skroz, na nivo hemijske kastracije, a tim tempom za jedan korak iza se sve vise i vise pojacavala i mrzovolja u meni, potpuno odsustvo zelje da ustanem iz kreveta, posle sam se malo raspitao i saznao da je velahibin prvi lek na spisku onih koji kao nus-pojave ubijaju libido i izazivaju taj umisljeni zamor i pospanost, mozda je efektniji za zene, one stvari fizicki lakse podnose i 70% antidepresiva od njih stvara nimfomanke dok je kod nas muskaraca sasvim obrnuto, od pre par dana sam presao na Wellbutrin, po 150 mg ujutro i 150 uvece, sa 10 puta boljim nuspojavama, 1 od 10 000 dobije epi napad, u pocetku se lose spava, ali vremenom podize nivo psihoficicke aktivnosti, ali ne na nacin da od mrzovolje predjes u neku panikicnu hiper-aktivnost, pise da vremenom da deluje i na ublazavanje strepnje, i nema nikakvog, uticaja na muskli libido, :rolleyes: e sad da li ce odraditi dovoljno koliko treba to smanjenje depre da bi se normalno za mesec dva sociajalno funcionisalo..nemam pojma, kao da na svakog deluje razlicito, jutros sam uzeo prvu tabletu, znam da malo kasnije od ostalih ad. pocinje sa delovanjem, tako da cu tek za mesec ipo, dva moci da kazem nesto vise o tome.....zasto pitas?koliko dugo ga ti uzimas?izgubiti potpuno libido, i vegetirati kao biljka, uz nesanicu i znojenje koje ne prolaze da bi za meseca dana imao po neki trenutak da neka ptica napolju lepo cvrkuce ne vrede mi nista ako nemam volje da dodjem do prozora i makar pogledam tu pticu, i opet kazem sve je od osobe do osobe, kod nekog moze da bude i neki drugaciji scenario sa ovim lekom, poput slabijeg libida, ali ajde uz koju vijagru , dosta maste i 20% preostalog libida sve se moze, a i mrzovolja da ti ne bude strasna ako si mozda pre bio hiper aktivan kao licnost pa te je ovo samo malo umirilo, a osecaj da ti je sada bolje u glavi i mislima je bio mozda vredan svega toga, onda ti mozda ovaj lek i odgovara...ne znam, samo ti znas kako se sada osecas, ne daj se, poz :ph34r2: ....?

@Dalmatinac, i, samo jedna ispravka za text gore, 15 januara mi je dao dozu koja se nadovezuje na delovanje leka kasnije i sve ono ostalo sto sam ovde napisao, 15 decembra je jos uvek sve bilo na pocetku! sorry! eto i to sam zaboravio da ti navedem kao i poslednju pratecu nus pojavu uz sve ostale"rasejanost" :unsure:

E sorry nisam vidio da si zapravo već napisao 2x75 - dva mjeseca. To je i moja trenutna droga - trenutno umjesto 2x75 pijem 1x150 XL (kapsula sa sporim otpuštanjem).

Moja dijagnoza je depresija - mislim F32 - psihijatrica mi je staroga kova pa ne piÅ¡e eFove na nalazu. FriÅ¡ko sam dijagnosticiran pa nije reÄeno da je neće malo i korigirati, iako se meni Äini ispravnom. Zapravo prije prve depresivne epizode lani, cijeli sam život bio pomalo hiperaktivan, ali promiÅ¡ljajući i konzultirajući okolinu zakljuÄih da nisam bio maniÄan za bipolarni.

Uglavnom psihijatrijsku pomoć zatražio sam zbog priliÄno duboke depresije - viÅ¡e nisam mogao svakodnevno funkcionirati normalno - samo sam vrtio u glavi crne scenarije, rekapitulacije neuspjeha i sl. Velafax (venlafaxine isto kao velhabin ili effexor) mi je prvi antidepresiv. Malo sam se iznenadio kad sam proÄitao o njemu kako to da je bio prvi izbor - ali nakon Å¡to sam proÄitao da djeluje brzo i da je priliÄno uÄinkovit, rekoh klin se klinom izbija. Prvih 15-tak dana kljukao sam se helexom (xanax - alprazolam), a evo već dva tjedna samo Velafax - i živ sam. Radim, funkcioniram doma i na poslu popriliÄno normalno, družim se s ljudima. Ne mogu reći da 'uživam u pjevu ptica' kao prije - viÅ¡e sam nekako neutralnog raspoloženja. Ali nasuprot onom crnjaku iz kojeg sam stigao - fantastiÄna promjena na bolje.

Moram priznat da i mene sad pomalo brine ovo s uÄinkom na libido - proÄitao sam Äak i da na odreÄ‘eni postotak ljudi zna ostavit dulji uÄinak (ne samo velafax nego i većina ostalih SSRI deresiva). Ja se joÅ¡ uvijek nadam da ću upasti u onu skupinu kod koje se nakon nekoliko tjedana stabilizira na bolje. Razgovarat ću o tome ovaj tjedan s psihijatricom pa ćemo vidit. Za sad me strah previÅ¡e eksperimentirat - radije sam u celibatu :) .

Imam ženu, dijete, mali privatni biznis, zaposlene - moram funkcionirati i gurati nekako - za sada mi venlafaxin omogućava baš to. Uglavnom prvo mi je bilo da funkcioniram, sad razmatram možda prilagodbu terapije, neku psihoterapiju i sl. J*na bolest, stat ću joj na kraj.

e da.. potpunosti radi - bupropion ilitiga Wellbutrin nije baÅ¡ 'sliÄan' SSRI antidepresivima - on umjesto na razinu serotonina, djeluje na razine dopamina i noradrenalina. Tako da zapravo spada u skorz zasebnu skupinu antidepresiva. Zapravo ako dobro razumijem upravo zato i jest na neki naÄin 'kompatibilan' sa SSRI antidepresivima jer zajedno utiÄu na sva tri 'najpopularnija' neurotransmitera.

Međutim, kako nažalost mehanizam djelovanja većine ovih lijekova nije do kraja razjašnjen, ostaje nam pokušaja i promašaja zajedno sa omiljenom nam medicinskom strukom - pa što koga dopadne.

ne bi hvalio nijedan od ta tri leka iz nove serije sto nas"kao" vracaju na staro psihicki-zdravo predhodno stanje tako sto uticu na nase trasmitere u mozgu da kod ssri lekova, serotonin, noradrenalin i dopamin sporije razgradjuju u mozgu.....i meni je dijagnoza f 35, ali razvijala se godinama, prosto mi je nejasno kod tebe kako si tako funkcionisao normalno ne primecujuci nista citav zivot, ozenio se, dobio dete, razvio posao...kad znamo da nam je jedna od glavnih manifestacija ove nase bolesti mzovolja-bezvoljnost, a ona nas sa godinama odvlaci u lenjost, nezainteresovanost, bolje osecanje u samoizolaciji nego u socijalnom otvaranju i sirenju kruga prijatelja, bar onih koje kroz zivot upoznas , pa shvatis da ti odgovaraju...ja sam pre 6,7 godina imao oko 50 prijatelja sa kojima sam se medjusobno non stop posecivao i druzio, sad ih imam tek 2,3..ponekad se pitam da li bi se i sa njima vidjao da mi svi nisu tu na 500, 600 metara oko kuce....ali ako si tek prosle godine imao prvu depresivnu epizodu u zivotu, ne razumem sto ti nije prepisala prvo neki malo slabiji lek poput prozaka, vec odmah kao i meni teskom depresivcu velafax, mada procitao si da je meni doza brzo promenjena sa jednom dnevno po 150 mg na dva puta dnevno, znaci 300 mg, mada kod velefaxa kod lecenja obolelih od opk doza moze da ode i do 600 mg dnevno, ja ovaj moj ne smem zbog epi-napada kao nus pojava da povecavam na vise od 400, a u startu mi je prepisano 300...i na zalost ne hvale ga mnogo, ali ma kololiko zvucalo neverovatno, iako sam se na velaxinu bolje osecao, a od danas primecujem kako sam nervozan veci deo dana dana, sto nisam mogao ni da pomislim pre mesec dana na velaxinu, mogao si da stojis po ceo dan pored mene i da mi psujes majku, i mozda bi samo jednom prokomentarisao"vidi ovu budalu"i ne bi se ni najmanje uznemirio, ostao bi ravnodusan....ataraxia, ravnodusnost duha, ne znas da li uzivas u takvom stanju ili ti je dosadno, kao neka dosadna nirvana.......inace ako ne izdrzis nus-pojave na tom leku, nemoj da te to deprimira, posle samo treba da nadjes najbolju kombinaciju ova druga dva iz serije ovih novih lekova, pa mozda za pocetak i ovaj sto i ja, posle 4 meseca, ponovo se budim uz erekcije, osecam kako sve vise mastarim o sexu, sto mi se polako gubilo iz glave sa velefaxom i ejakulacija sasvim kako treba, sad u pocetku mozda i malo brze, ali da mi je neko pre dva meseca rekao da cu od danas poceti da radim cak i fizicke vezbe trbusnjake i sklekove po 2 ,a uskoro i vise puta dnevno, ne bi mu verovao, i to samo 6,7 dana posle velefaxa....malopre sam negde procitao da je je velafax cak i najbolji kao lek za lecenje od ptsp-a, palo mi je na pamet da si ti kao Dalmatinac bio negde blizu ratista pa da ga zbog toga uzimas, ali evo sad cujem da se pojavila posle toliko godina???izvini sto pitam, ali da ti nije neko od najblizih umro proslog ili pretproslog leta?, ili da si zenu uhvatio sa drugim :mellow2: , morao je da postoji neki okidac, niko ne odluci posle 30, 40 godina kaze(ne znam koliko imas ti?)" e pa znate sta ljudi, otvorio sam dobru tvrtku, j...dobre cure, ozenio se , napravio dete, stekao dosta dobrih prijatelja i sad odjednom odlucujem da budem bez radoznalosti, mrzovoljan,ravnodusan, mozda melanholican i tuzan(zanimljivo ja nemam te simptome)asocijala i povucen u sebe!!!!....nadam se samo ne i suicidalan i hiper manican, jer to sigurno vodi u bi-polar koj se u depresiji ne opisuje cak ni kao hronicna psihicka bolest, vec smrtna bolest....u svakom slucaju Dalmatinac, moracu da te razocaram sad malo, znas da se jedino u mozgu ne obnavljaju mozdane celije i transmiteri koji prenose informacije i osecaje izmedju njih, tako da kad jednom transmiteri pocnu previse brzo da ti trose bilo koju od ove tri sustance neophodne za nasu radoznalost, aktivnost, humor, ocecaj srece, koncentraciju...i jos ponesto sto su pravilno razlagale,a sad razlazu prebrzo i ne dozvoljavaju nam da ih osetimo, do kraja zivota cemo morati da trazimo u moru antidepresiva neki koji mesa neku od te tri supstance, a da nama u zavisnosti od naseg stanja najbolje odgovaraju, da se nadamo da uzimamo periodicno najbolje(psihicki ubedimo sebe da treba da ih pijemo kao i tabletu vitamina c ujutru), za to vreme budemo u redu, j...radimo, druzimo se putujemo, pa onda kad primetimo da smo nasa osecanja i okolnosti vratili na staro mesto, "pustimo malo sebe da slobodno lebdimo u zraku" jer sreca nece dugo da nam traje, nasi transmiteri serotonina, dopamina i nodadrenalina ce opet poceti prebrzo da nam razgradjuju te hormone i u nase glave ce se opet usunjati sve one misli sa pocetka, ali samo lose...jer sta nam ostaje u glavi ako smo ostali bez hormona srece, hormona stresa, i hormona zadovoljstva(dopaminu mozemo da zahvalimo za onaj osecaj koji imas kod orgazma)nije da ga ni posle nece biti, ali mnogo manje, sve ce to transmiteri da nam trose brze nego sto ih osetimo i onda cemo opet morati na ponavljanje terapije, sledeci put sa nekim novim lekom, nadam se boljim...znam samo da od svih ovih kombinacija ssri sa serotoninom necu uzimati vise nikada, vise me unesrecuju nego sto me usrecuje, mada bi i tu trebalo da postoji neko resenje koje ja jos uvek ne znam jer pre depre sam imao normalno lucenje serotonina u mozgu, ali i dobar sex, ne mogu da skapiram sto mi je tada bio dobar , .....mada mu dopamin dodje kao neka protiv teza, valjda kod 30% osoba dopamin koji nam u mozgu zadrzava ovaj wellbutrin utice na ravnotezu te hemije i gubi se ta uzasna nus-pojava , pa se ova dva leka piju zajedno bas zbog toga, javi mi ovde ako ostanes na velefaxu , za mesec dva, da li se prevazilaze nus pojave i da li te je lek skroz vratio u normalno stanje, a ja cu tebi koliko sam kilograma izgubio i koji su krajnji dometi ovog leka...poz :ph34r2: