Jump to content
Depresija Forum
malamala

Venlafaxine (VELAFAX, VELAHABIN, EFEXOR, EFECTIN ER, ALVENTA)

Recommended Posts

MraÄni oblaÄe hvala ti na zanimljivoj opservaciji. Slažem se s tobom da je upitno hvaliti ijedan od ovih lijekova, pogotovo kad proÄitam kod mehanizma djelovanja "pretpostavlja se da djeluje na taj i taj naÄin". A i cijela teorija s depresijom i neurotransmiterima nije do kraja raÅ¡Äišćena ni dokazana. Al' opet kad vidim kakav sam bio prije mjesec dana, a kakav sam danas - ako je i placebo - neka je. I kao Å¡to si niže u postu naveo, oÄito je da je kod svakoga djelovanje poneÅ¡to razliÄito - ja recimo od velafaxa osjećam neku unutarnju nervozu - kao da sam 5-6 kava nanizao, meÄ‘utim neka Äudna nabrijanost koja mi ne utjeÄe na raspoloženje - nisam iritabilan ili sl.

S ovom drugom primjedbom si pogodio u glavu - i meni je nejasno, to je neÅ¡to Äime uvijek iznova zapoÄinjem razgovor s psihijatricom. Jednostavno sam skoro 40 godina funkcionirao vrlo dobro - dapaÄe - bio sam druÅ¡tven, ekstrovertiran, poduzetan, spreman na kalkulirani rizik (pitala me psihijatrica da nisam bio maniÄan - zakljuÄili smo da nisam, a i bilo bi malo glupo da maniÄna faza traje 20tak godina mislim). Od srednje Å¡kole bio sam 'frajer', u druÅ¡tvu u kojem su ljudi željeli bit viÄ‘eni, uz studij radio na par cool i relativno unosnih poslova, iz tih razloga zajebao studij (niisam se nikad grizao posebno radi toga - unatoÄ tome nije mi manjkalo posla ni prilika za karijeru), promijenio nekoliko radnih mjesta, vlastitim izborom preselio se u drugu sredinu, izgradio i u njoj mali krug prijatelja (joÅ¡ se rado vidim sa starima kad se uspijemo naći na istom mjestu), izgradio u njoj mali posao, kako kažeÅ¡ oženio se, dobili dijete, kupili kuću (na kredit), uspjeÅ¡no se ostavio puÅ¡enja... ma sve 5.

I onda KLIK. Sve se to promijenilo unutar mjesec dana. Postao sam opsjednut mislima kako će sve ić k vragu, svake odluke ili najmanje greÅ¡ke u poslu me strah - krenem mislit da će odvest u propast. Po cijeli dan bi razraÄ‘ivao najcrnje scenarije kako ću ostat bez svega Å¡to sam godinama stvarao. I kako će to uniÅ¡titi i moj privatni život i povrijediti moju obitelj. I Äinili su mi se gotovo neizbježnim. Za dobro jutro bi povratio, onda bi silom ko robot krenuo odraÄ‘ivat dan, ali kad bi neÅ¡to kreativno trebalo napravit ili donijet neku odluku samo bi buljio u prazno i satima opet razraÄ‘ivao te crne životne partije Å¡aha u glavi. I suicidalne misli su bile tu ali u nekom najblažem obliku (tipa kako bi bilo lijepo sve ovo eliminirat tako da me viÅ¡e ne bude), ali bez ikakvih planova ili pokuÅ¡aja. Tada sam to pokuÅ¡ao pregurati s Aktivinom-H (kantarion), od muke propuÅ¡io ponovo - pomaže mi na neki naÄin, uglavnom trebalo je jedno 3 mjeseca i stvari su nekako polako sjele na svoje mjesto. I onda nakon 6 mjeseci - opet isto. Tada sam uzeo uputnicu i evo me.

I sve to bez oÄitog okidaÄa. Sad jednom tjedno sjedim i tražim okidaÄ u razgovoru s psihijatrom. U ratu sam bio par mjeseci u ulozi nekakvog recimo 'ćate' - niÅ¡ta Å¡to bi trebalo ostavit traga na moju psihu. TakoÄ‘er niÅ¡ta drugo Å¡to bi trebalo/moglo poslužit kao ozbiljni okidaÄ nije se dogodilo. Sranje na poslu? zaradio/izgubio kakve pare? dogaÄ‘alo mi se stotinu puta i gore pa nikome niÅ¡ta, ustani, otresi praÅ¡inu i guraj dalje. Ovaj put ne.

Možda su u pravu oni Å¡to kažu da je genetski, od Äetvero iz moje uže obitelji ja sam evo zadnji koji je krenuo s antidepresivima, a koju generaciju nazad bio je i jedan suicid. Ovdje je zanimljivo napomenuti da svi vode produktivne i pristojne živote i da dvoje ne uzima nikakve lijekove već godinama. A možda je i akumulirani stres... 20 godina sam živio 100 na sat, lani je zapravo bila prva zima kad sam imao po nekoliko sati dnevno posla i tako iz dana u dan. Kako je netko na forumu već citirao narodnu - dokon mozak Ä‘avolje igraliÅ¡te. Stvarni razlog (ako postoji) joÅ¡ tražim.

Zanimljivo ovo Å¡to priÄaÅ¡ o ravnoduÅ¡nosti, otkad me pukla prva depra, i u depri i van nje, i s lijekovima i bez - ravna linija - nit podić ni spustit ton - Äekam da se prvi put naljutim ko Äovjek da kažem da su me svi simptomi pustili.

Evo sam zamijenio tebe za psihijatra - j* ga valjda je i to jedna od funkcija ovog foruma. Uglavnom zato sam za dijagnozu i rekao 'za sada'' - iako mi se svi simptomi Äine simptomima depresije - ne bih rekao da mi je priÄa tipiÄna.

Ali nije dijagnoza najvažnija - svi mi trebamo Äim kvalitetnije vratiti život i ako je moguće - pokuÅ¡ati uživati u njemu. Pa ako nam treba taj 'vitamin C' svako jutro - j* ga. I dijabetiÄari i tlakaÅ¡i i niz drugih živi tako, pa dobar dio njih uživa u životu.

E da, zaÅ¡to velafax ni to zapravo ne znam. Kad mi je dr. napisala lijekove pojma nisam imao Å¡to su (helex i velafax). Kad sam se informirao i meni bilo Äudno, vidim da u pravilu nije prva linija terapije. ÄŒak mi i dr. kaže na zadnjoj kontroli da ga ni ona obiÄno ne daje prvog, i gle, sad se ne može sjetit zaÅ¡to mi je baÅ¡ njega dala :) :) . MeÄ‘utim kad sam proÄitao da djeluje u prosjeku brže od ostalih, te da ako upali obiÄno 'drži' duže od klasiÄnih SSRI lijekova - rekoh dobro - istrpit ću nuspojave i ostale bauke koje naÄ‘oh na internetu - pristalica sam žestokih rjeÅ¡enja za žestoke probleme.

Izvjestit ću o nuspojavama i eventualnom ostajanju/promjeni terapije, a bit će mi drago Äut o welbutrinu, Äitajući nadugo i naÅ¡iroko o AD-ovima to je jedan koji se i meni uÄinio zanimljivim. Ako u budućnosti zatreba. Tako bi se mogao usput i opet ostavit cigara :)

Dalmatinac, da ti se javim, tacno prva nedelja ili tjedan kako sam izgurao sa novom terapijom, ne moram da te podsecam na tok stare, a i da te pitam usput kako si ti?kako podnosis nus pojave?ili da li i kako osecas promene na bolje, i kako se one manifestuju na tvoje raspolozenje, volju ili neke posebne neuobicajene trenutke... razlicite su nam depresije i osecanja, sto zbog drugacijih struktura mozga, sto zbog zivotnih okolnosti, ali oko zajednickih stvari koje mozemo da podelimo da se ponesto napisati pod1. bio si u pravu, kod 80% je genetsko nasledje u pitanju pa kako se kod koga razvije, a kod nekog se uopste i ne razvije, kao i sizofrenija, rak i razne druge bolesti, kazu cak i za alkoholizam, meni je otac citav zivot alkoholicar, kao sto je bio i njegov otac, a verovatno i njegov otac, itd, itd, moji su iz planinskog kraja gde se samo sljive sade, sto znaci da se rakija generacijama pije, a depresija im je svima bila nepoznata kao bolest(eh sto i nama nije), verovatno i sam znas neke ljude iz svog ili zeninog sela ili nekog sela ako ste oboje iz grada, mada i za grad ovo moze da vazi!, pa ces im napraviti psiholoske profile, jedan rodjak ili komsija je uvek cutljiv, snuzdenog lica, pesimista, rekao bi neko sa strane tuzan nesrecan covek(depresija), pa onda svi smo culi i znali za nekog ko se za zivota obesio ili ubio(isto depresija i to jaca.tek, ponegde samoeutanazija starijih ljudi zbog bolova ili bolesti)i u 90% slucajeva cujes posle za njega od drugih"ko bi to ocekivao, pa bio je posten, miran, tih i posvucen covek, kao bubica, jedva smo ga i uopste vidjali", najvise ljudi ne pokupi nista genetski i ostanu do kraja vise-manje normalni, neki cak i previse normalni, jer uvek nadjes i na nekog saljivdziju kome zivot prodje u duhovitom nacinu zivota, puno smeha, u veselju :D ...znaci genetika nam je podloga, a okolnosti i struktura mozga crtaci, animatori, ali i film(mislim figurativno na foto film ili filmsku traku gde ostaje zabelezena slika nasih razmisljanja i osecanja, ne mislim nazalost na pravi film, gde bi smo odavno bili neki super heroji :ph34r2: mada mozda nam zbog svega ovoga i zivot postane kao neki dobar film, treba se dobrom nadati)film na kome se pravi ta slka nase buduceg zivota, bar osecanja i razmisljanja u njemu, sto se ipak svodi na jedno, ove sadasnje nase realnosti!...vidi gore u postovima ja sam za 10 dana shvatio i preokrenuo svoje razmisljanje o prvobitnoj terapiji i promenio je, kako to ide kod tebe? s'tim da nece nikako ako ne promenis svog psihijatra, jer posle ovoga"E da, zaÅ¡to velafax ni to zapravo ne znam. Kad mi je dr. napisala lijekove pojma nisam imao Å¡to su (helex i velafax). Kad sam se informirao i meni bilo Äudno, vidim da u pravilu nije prva linija terapije. ÄŒak mi i dr. kaže na zadnjoj kontroli da ga ni ona obiÄno ne daje prvog, i gle, sad se ne može sjetit zaÅ¡to mi je baÅ¡ njega dala :)" jasno je da je ili nedovoljno kvalitetna ili da je drzavni psihijatar pa te samo odradjuje zbog posla ne trudeci se i ne analizirajuci te dovoljno, cak dotle da se ni ne seca u kakve hemijske reakcije je uvukla tvoj mozak i zivot, ako se nisi salio u vezi toga?...menjaj psihijatra, iz licnog iskustva ti govorim, da smo u nekim najnaprednijim drzavama gde postoji najbolja oprema ili se upravo usavrsava da bi obicni skeneri toga sta se i u zavisnosti od cega dogadja u nasem mozgu pa da nam psihijatri uopste ne trebaju , bilo bi odlicno, ali ovako....ili kod najskupljeg obavezno preporucenog od nekog ozbiljnog i od poverenja skupog privatnog psihijatra,a ako nemas novac, ni slucajno nemoj da ides na neku malu kliniku, trazi uput za najvecu i najpoznatiju psihijatrijsku kjliniku u Splitu ili Zagrebu, i tamo obavezno gledaj da te ne primi prvi doktor koji je slobodan, vec se raspitaj ako imas volje ko je najbolji, ali po pravilu ne moras, to su u 90% slucajeva sami nacelnici koji, oni koji nisu presli da rade samo administrativne poslove na klinici, vec i dalje imaju neku svoju kratku smenu sa mnogo pacijenata u nekoj ordinaciji....u svemu ovde kod nas se ljudi ka vrhu probijaju preko politicke i neke druge veze, ali to u medicini, uglavnom samo u nekim njenim delovima ide ruku pod ruku sa iskustvom i znanje, tako je uglavnom u psihijatriji.....nemam nikakve posebne tegobe od pretajanja sa starim lekom, i pocetkom uzimanja novog, ovaj novi je jos bolji sa nus-pojavama, samo sam nervozan po ceo dan zbog treceg leka, i ubedjen sam jer znam iskustva drugih ljudi i da je tezak za odvikavanje, a to je zbog prestajanja uzimanja rivotrila jer sedativi i drugi lekovi, pa cak i kofein uticu na smanjeno delovanje bupropiona, a to necu, i nisu mi skroz nestale neke druge nus-pojave kod predhodnog leka vec se samo smanjile..ssri ipak ostavljaju traga i posle prestanka terapije i to se zove p(post)ssri)pssri, i traje od nekoliko nedelja do maksimalno godine, ali ako mi predhodna terapija polako popusta sa nus-pojavama, logicno da je tako i sa onim boljim sto je u meni izazvala, mada je moja terapija bila kratka, znaci da mis sad nije nesto, nema one glavne depresije o.k.je, osim uzasne nervoze zbog prestajanja kroz po meni prebrzo, svake nedelje po pola manje prestajanje sa rivotrilom ....po mom nekom stavu, a i iskustvu dobar psihijatar je resenje vise od 50 % nasih problema sa ovim, a mozda i 100%..ovo je nasa kuhinja, samo nam treba dobar kuvar(psihijatar)da nam spremi za dusu dobru veceru, a ovo nam je na meniju, pisi kako je?, prebacicu se verovatno kao da pisem sam svoj dnevnik na onaj pdf o brufenu mada mada tamo vec godinu,dve niko ne pise, steta, jer znacilo bi mi da sa nekim uporedjujem svoja iskustva, kao da je na sve delovao ,a svi su prestali da ga uzimaju iz meni, a cini mi se i njima ne poznatih razloga, ne uzimaj za ozbiljno ovaj predlog, ali kao posluzenje za nasu veceru, posle promene psihijatra ja bi ti preporucip fluxetin, prozak(uz rivotril kao stabilizator) ili kako ga vec zovu(slab je kao ssri, mozda ces se osecati kao da pises placebo, ali manja je sex disfuncija, tad sam normalno radio i jedini je do sad otkriveni lek koji u nekoj minimalnoj varijanti ozivljava i podstice transmitere da se sami obnavljaju, za razliku od ijednog drgog leka, a to zvuci dobro....ovo je inace na stolu, posluzi se, i bice ti bolje ;)

Serotonin–norepinephrine reuptake inhibitors (SNRIs)

Serotonin–norepinephrine–dopamine reuptake inhibitors (SNDRIs)

Norepinephrine reuptake inhibitors (NRIs)

Dopamine reuptake inhibitors (DRIs)

Norepinephrine-dopamine reuptake inhibitors (NDRIs)

Norepinephrine-dopamine releasing agents (NDRAs)

Serotonin-norepinephrine-dopamine releasing agents (SNDRAs)

Selective serotonin reuptake enhancers (SSREs)

Others

[hide]

Receptor antagonists and/or reuptake inhibitors

Serotonin antagonists and reuptake inhibitors (SARIs)

Noradrenergic and specific serotonergic antidepressants (NaSSAs)

Norepinephrine-dopamine disinhibitors (NDDIs)

Serotonin modulators and stimulators (SMSs)

Others

[hide]

Heterocyclic antidepressants (bi-, tri-, and tetracyclics)

Bicyclics

Tricyclics

Tetracyclics

[hide]

Monoamine oxidase inhibitors (MAOIs)

Nonselective

MAOA-Selective

MAOB-Selective

[show]

Azapirones and other 5-HT1A receptor agonists

prebacicu se na pdf o bupropionu to sam hteo da ti napisem gore, a ne o brufenu, ako takav pdf uopste postoji ovde?,evo su inus pojave novog leka, znojim se i rasejan sam kao nikad u zivotu za ova 2, 3 dana uz malo znojenje bar 10 puta sam se vratio da negde ugasim upaljeno svetlo, neki televizor, ringlu za kafu, uzmem neku zeboravljenu stvar....eto to su nus pojave posle 7 dana, i usput sam napravio ogromnu gresku koja ce mi umanjiti uticaj leka veoma mnogo, ako ga uopste i bude verovao ti ili ne, predhodnu terapiju sam zapoceo na tudji nagovor, bez optimizma, ne ocekujuci nista i posle 4 nedelje(bez nuspojava koje nisam mogao da izdrzim)samo sam jednog dana shvatio, da sam u nekom boljem raspolozenju..jel imas lepse snove?, to mi najvise nedostaje iako se sad odmah zaspi?a sada sa puno optimizma kao da gledam na sat i na svaku sekundu i cekam, cekam, iscekujem kad ce da me proradi? sa takvim stavom cak i dobar lek nikad ne proradi, jer znas da su prevelike zelje jedan od najvecih razloga depresije....paradoxalno zvuci, ali izlecicemo se tek kada ne budemo cekali da se izlecimo.... ;)

Ljudi, hvala vam sto ste toliko pisali o Velahibinu, moracu to detaljnije da procitam kad budem bila manje pospana, Inace, ja sam tek od skoro malo zivnula, pa mogu kako tako da funkcionisem. S tim sto ja uvece uzimam pola Lorazepama za spavanje. Probala par puta samo sa Velahibinom i ne vredi, preblejim celu noc i malko odspavam ujutru i to je to...naravno posle sam ko zombi...Ne svidja mi se sto Lorazepam pijem duze od dva meseca, jer sam citala u uputstvu da ti i nije bas lek za duge staze, ali za sad nemam drugo resenje...Veliki pozdrav svima!

Angy, koja ti je dijagnoza? ne moras da mi opisujes kako je tvoje stanje opisala doktorka u samoj dijagnozi u kojoj ti je prepisala velahibin, vec mi samo reci broj dijagnoze f i koji broj ide iza njega, mada mozes da dodas i svoje trenutne(delimicno subjektivne osecaje)trenutno stanje....i nemoj da citas moja prva dva posta kad budes citala moje postove o velahibinu, jer nemaju nikakve veze sa onim sto ce se posle dogadjati, pod1, prvi sam napisao ohrabren samim pocetkom lecenja i u njemu opisao da su nus-pojave podnosljkve, nalik na obican grip, a drugi je bio pogresan jer je opisao samo moj prvi trenutkak kada je serotonin stigao do mozga i popravio raspolozenje na bolje, ali odmah su se dan, dva kasnije pojavile nove i jos gore nus-pojave.potpuna iscrpljenost, umor, vegetiranje, psiha kao da je izvukla svaku fizicku snagu organizmu, a o tome da je okarakterisan kao ssri lek koji potpuno ubija libido i dovodi do hemijske kastracije necu ni da pricam, i organizam ne moze da se navikne na prestanak znojenja od njega + izaziva insomnije po celu noc, po meni, ovo je lek za uzeti pred smrt ako hoces da te sahrane sa bezbriznim i smirenim osmehom na licu, mada nisam psihijatar da mogu da tvrdim generalno kako deluje na sve koji ga uzimaju, ali na mene je delovao kao i na tebe, pa pomnozi sa 3...a ovo je bio tvoj opis od pre mesec dana : "Ljudi, ja ne znam da li je samo Velahibin kriv, ali ja dva meseca vec vegetiram! :( Spava mi se po ceo dan, bukvalno nemam snage ni za sta, jedva se nateram da jedem, a da ne govorim o drugim aktivnostima... :( Pijem ovaj AD vec cetri meseca, u pocetku nije bilo nekih preteranih nuspojava sem mucnine, ali kako vreme prolazi i kako mi dr povecava doze, ja sve manje energije imam. U glavi mi je manje vise ok, ali sam fizicki potpuno slomljena..", menjaj ili psihijatra ako je ozbiljno mislila ono sto ti je rekla , a ne menjaj ako ti je to rekla to da te pogura da se malo i sama dignes, a ako ne ide, menjaj terapiju, nemoj da cekas, mene je promena terapije sa velahibina na Wellbutrin uz jos jedan novi lek za add, koji sprecava taj osecaj praznine , rasejanosti i prazne glave koji se pojavljuju kod welbrutina pa dosta ljudi prestaje da ga pije, bukvalno vratio u zivot, digao iz mrtvih, ne znam kako to da opisem....ali mora sve predhodno da se uklopi sa dijagnozom, ni slucajno na svoju ruku....moja je dijagnoza bila f32 pa mi je sad promenjena u f33.0!ajde ne daj se, ako se naviknes fizicki na velehibin posle nekog vremena ces se osecati dobro i psihicki, a ako ne...svi smo mi promenili po nekoliko terapija dok nismo dosli do odgovarajuce!

@ mracni oblak, ja sam prilicno dugo u celoj toj prici sa ADovima, a dijagnoze su se menjale, ranije su bile F43.2, F32 a sad mi uglavnom pisu F32 i F60.03. Dugo sam pila Flunirin, pa malo Zoloft, pa Flunisan, pa Flunisan i Tolvon (koji je regulisao spavanje odlicno, ali isto tako odlicno nabijao kilograme), i sad Velahibin i Lorazepam.

Trenutno mi je fizicki mnogo bolje, ali dva meseca sam stvarno bila biljka (pa mi je zato dr povecala dozu na 1.5 ujutru i 1,5 uvece od 75mg). Psihicki sam isto, cini mi se...ne upadam u jake depresije, ali mi raspolozenje oscilira ponekad i sve zavisi od toliko faktora da mi je vise muka od toga da razmisljam sta je psihosomatski, sta potice od meteropatije, sta od pms-a, a sta od neke neormalne ljudske reakcije na neki dogadjaj...Na libido mi, cini mi se, ni jedan lek nije uticao, ali znam da muskarci imaju mnogo vise problema sa tim...To sa znojenjem je bilo strasno jedno vreme, kao da me neko u trenutku polije vodom, desava mi se i sad ponekad, ali redje...Jedino sto je mozda, dobra posledica toga je sto mozda zbog znojenja, a mozda i smanjenog apetita sam izgubila skoro onoliko kilograma koliko sam nabila sa Tolvonom koristeci ga godinu dana...

Sto je najgore imam strah od promena tih lekova, bas zbog Velahibina. Kad se samo setim onih mucnina na pocetku, nesanice jer sam istovremeno i prestala da pijem Tolvon, uzas! Ode mi po mesec dana ili vise na navikavanje na lek ili bez leka i...

Elem, jos jednom hvala sto se interesujes i izlazes svoje iskustvo i misljenje. Veliki pozdrav! :)

prepisan mi je lek velahibin i rispolept jer sam se vratila na lekove posle skoro 3 godine zivota bez istih. naime, pila sam lek bromokriptin koji mi je sluzio da zaustavi laktaciju, tj lucenje prolaktina koji stvara mleko, jer moje dete je prestalo da sisa sa devet meseci, mleko otislo , a menstruacija izostala. bila sam na rubu zivaca, anoreksicna i cesto veoma depresivna. sve sam prepisivala promeni vremena dok nisam otisla kod svoje doktorice, konkretnije psihijatra koja mi je rekla da izvesni lek- bromokriptin NE VALJA i da mu je jedna od nus pojava PSIHOZA. dakle, moja depra, promena raspolozenja, blagi poremecaj ishrane koji je bio samo da pazim da ne nabacim kilu viska i da budem mrsava, ali ne da placem jer sebi izgledam debelo iako to nisam. s druge strane OKP mi je gori nego ikad kao i nesanica koja me ubija. i sad kad sam zaposlena, majka i srecna zena sa divnim muzem u gorem stanju nego ikad... prepisan mi je taj lek i nadam se da ce biti ok...

citam sad iskustva i nadam se da me sitnice kojima sam se ranije smejala nece unistavati dan. pritom mislim da sam osoba koja ne ume da bude srecna sto me pokopava...

samo da ne budem OVAKO JBN nervozna i da se ne potresam oko svega. ne zelim sad da budem kraljica eufrije i onaj glavni pozitivan lik, jer to nikad nisam ni bila, samo da budem malo smirenija. j*be me temperament u kombinaciji sa depresijom koja se nije bas dugo javljala..

o da, i nesanica

6. dan kako pijem po 35mg ujutru, nervozu je ukinuo, jedino Å¡to mi se sad Äini da mi je sve ravno, a i neÅ¡to mi se niÅ¡ta ne radi ili mi se Äini

Ja mislim da su mi se mišići lica malo opustili (ovo je 12. dan kako pijem). Jel se desilo ovo još nekom? i jel samo prolazan neželjeni efekat?

probala sam razne ad. i na kraju zavrsila ne effexoru. pijem ga vec 10 god u raznim dozama. vise se i ne sjecam pozitivnih efekata. kad sam ga prestala da pijem na 3 mjeseca, naravno postepenim smanjivanjem, otisla sam u pm. pijem 300mg svako jutro ljeti. ostalim god dobima izmedju 150-225mg, zavisi kako sam. sumnjam da cu ga ikad prestati piti.

cim predjem 150mg pocne znojenje. najgore je nocu, probudim se mokra ko cep. ali i to mi je lakse podnositi nego neraspolozenje i onaj osjecaj beskrajne tuge. to je moje iskustvo u globalu sa effexorom. ako neko zeli detaljnija iskustva no problemo.

I primetih na telu 3 modrice a piše u upustvu da lek može redukovati broj trombocita i tako uzrokovati pojavu modrica. Sutra idrm na analizu krvi. Nadam se da nije strašno.

I primetih na telu 3 modrice a piše u upustvu da lek može redukovati broj trombocita i tako uzrokovati pojavu modrica. Sutra idrm na analizu krvi. Nadam se da nije strašno.

sretno i javi rezultate. bas me zanima.

Trombociti normalni, 210, tako da je sve u redu, modrice nemaju veze sa tim dakle. :) Jedino su mi granulociti mnogo niski, a limfociti povišeni al to nema veze sa ovim lekom, možda ima sa leponeksom a možda je i nevezano za lekove.

vezano za modrice pitala sam i onog obicnog dr i psihijatra kazu obojica nije lijek. krv mi je ok. sve ok.

lunjam nocu u polusnu pa se valjda izudaram od namjestaj. modrice su uvijek otprilike na istim mjestima ( u visini nocnog stocica, komode i police za knjige).

nemam bas ni dobru koordinaciju pokreta pa je mozda i to.

uglavnom medicinski strucnjaci kazu ako je B12 u krvi u normali nema sta da me brine vezano za modrice.

Meni je od leka sigurno jer su pocele taman tada kad sam pocela da pijem i to nenomaralno velike, samo sto ja toliko marim za zivot da me mrzi da idem da proverim krv ponovo, samo ovako nekad me uhvati panika, a prvi put kad sam vadila krv sama sam procenila da je sve u redu, tj samo proverila trombocite :/ a b12 ne znam ni sta je.

Znala sam da je vitamin, al prvi put cujem za krvarenje da je povezan pa sam mislila da je nesto drugo. Posle sam izguglala i videla da se on proverava po volumenu eritrocita, ili moze direktno, ali to je verovatno nestandardna provera krvi.

Mracni Oblace :) Imam jedno pitanje!

Posto vidim da ti je Velahibin, kako kazes, smanjuje seksualni nagon, molim te, mozes li mi reci u kojoj meri on to cini?

Zanima me posto imam suprotan problem od mnogih ovde (preeeevise visok seksualni nagon, takoreci nezasit)...I NE, UOPSTE NIJE ZANIMLJIVO! I NE-BLAGO MENI! Veruj mi na rec.

A drugo pitanje je, posto rece da imas ADD, a ja sumnjam da imam zestok ADD - Da li znas nekoga u Srbiji ko uopste veruje da ADD mogu da imaju odrasli, a kamoli da je iskusan i dobar psihiatar u toj oblasti???

Takodje me zanima da li je Dalmatinac imao ikakve seksualne nuspojave tog tipa kada je uzimao kantarion??? Da li je iko ko je probao kantarion imao slicne pojave?

Jako bi mi puno pomoglo da znam odgovore na ta pitanja jer zelim da insistiram na tim antidepresivima kada budem otisao kod psihijatra (valjda cu konacno zakazati za par nedelja).

Hvala! :)

bezimeni, trebao si mozda da mi navedes svoju dijagnozu, u kakvom se psihofizickom stanju nalazis pa ti je prepisan velahibin....ima tu mnogo sporednih okolnosti koje imaju veze sa necijim trenutnim libidom a da je vezano za uzimanje nekog leka, ili njegaovim neuzimanjem, , ali SSRI grupa antidepresiva medju koje pripada i velahibin skoro po pravilu kao nus-pojavu imaju i fizicki tremor, apojacano znojenje, pojacan apetit, umanjen libido i, stim da su ovih prvcih nekoliko nus-pojava vezane uz ovu terapiju po pravilu, a one druge sto mozes da iscitas na upozorenje dugacko od pola metra na svakom upustvu za takve lekove, u vecini slucajeva niti ces primetiti, niti ce ti zasmetati),ali dovoljno su mucne i ove prve pojave, i ne trba da uzimas moje iskustvo zanjim kao merodavno(i nikako ne povezuj njegovo delovanje na zenski libido gde ga pojacava, uglavnom osim kod sura na koje serotonin preslabo deluje paim se misli ne pokrecu u tom pravcu, a fizicki tremor, znojenje , gojene im isto nisu od velike pomoci) skoro su radjena istrazivanja delovanja ssri lekova kod depresivnih osoba na libido i to skoro za sve , cak 84% ljudi se pozalilo da je za vreme lecenja velahibinmom bilo ili skroz hemijski kastrirano, ili bi im se nekad normalna rerekcija prepolovila, a nekad normalan zavrstak svega dolaskom do ejakulacije u vecini slucajeva prekidao pre vremene.....remeron,,i mizantropin mislim da su najbole tu prosli samo se 20-do 30% ljudi zalilo na njih, ali nikad u istoriji savremene medicine(osim zenskim osobama) nije zabelezeno povecanje libida usled uzimanja bilo kog ssri-antidepresiva , posebno ne kod velahibina koji je prvi na spisku za cak 84% ispitanih, i stvarno je tako, i ne znam sto se zalis na povecani livbido i to jos u trenutku dok uzimas jedan takav antidepresiv, milioni ljudi bi se menjali sa tobom zbog toga da mogu, ali pod 1. ne mogu ja mnogo da ti kazem o tome, moja iskustva sa njim se ne mogu uzeti ozbiljno, ako procitas moja 3, 4 posta pre nego sto sam prestao da ga uzimam, videces da su puni protivrecnosti, gde ga na pocetku hvalim, a posle opdbijamda ga uzimam, gde mi je u pocetku bolje, a posle nastaje pakao..ali to ide redom, prvi mesec ti je bolje(jer se dodatak takvim lekovima zove pocetna nada i deluje bolje od samog leka)pocinjes sa manjom kol,icino i jos ne osecas posledice, drugog meseca vec stajes na zemlju ne vidis da ti je nesto bolje , ali nije ti ni gore, nus-pojave tek poci ju pa ih jos lose ne dozivljavas, a od treceg meseca pocinje pakao...cetrvrtog meseca sam promenio lek, a pod 2. ima dosta okolnosti zbog kojih(pod uslovom da si muskokako ti ime kaze)pises ovo, a mogu da budu razni, od toga da si inace hiper-sexualna osoba u najboljim godinama, i da mozda nije suprotno, ali da nus-pojave tog tipa minimalno, ali bas minimalnio uticu na to(pa evo i u samoj studiji u vezi toga 14% muskaraca se nije pozalilo), do toga da ga ne uzimas(sto bi trebao terapijski ili sa prekidima pa posto iz licnog iskustva znam)brzo ti se posle njega vraca libido, do toga, da ga koristis u kombinaciji supstanci koje izuzetno povecavaju libido, ali vremenom stvaraju anksioznost i depresiju, pa ti uzimanje ovog leka dodje kao neka paralelna protiv-mera...npr....veceras izadjes u klub uzmes meta-amphitamine, ili vijagru ujutro.. posle samo sex bez prekid i u galavi i uzivo, a kad sve prodje uzmes antidepresive9ali to nekiludi rade samo saminicijativno, nikad ti niko nece, a posebno ne psihijatar preporuciti to), ili jednstavno da ti je lek sam po sebi slab, pa ne osecas ni pozitivne ni negativne efekte, a mlad is imas veliki libido, i onda se raspitujes ili ti je cudno sto se ljudi oko toga zale....ali povecan libido skoro po pravilu kod muskaraca dize samopouzdanje i sam po sebi deluje antidepresivno i dalje mi je nejasno to osim ako si jedan u 1 000(koji je izgubio osecaj za racionalno pa ima neke manije zbog toga, mogao bi da siluje, non-stop placa kurve ili nesto slicno, ili u drugom slucaju da imas neke probleme sa prostatom ili venama tu dole gde ih inace ima najvise na celom ljudakom organizmu pa te nesto zbog njih, a boli)...naravno da add imaju i odrasli, pa imaju ga i skoro svi(sa skoro svim depresivnim dijagnozama oboleli), parkinsonovci, do ljudi zbog vode(likvora u mozgu)pa do ljudi u godinama(zbog senilnosti), kod nekih se razvija usled obicnih migrena ili potresa mozga...itd, itd, kod mladjih od 18 godina ide zajedno ruku pod ruku uz adhd, koji se u vecini slucajeva leci,a gde se ne izleci dobijamo kasnije zbog njega ljude sa raznim psihozama, manijama i slicnim dijagnozama, problem je sto se zbog razvijanja mozga(kao npr i u pola slucajeva astma zbog sirenja kapaciteta pluca nekim zdravijim delovima povuce)adhd i add uglavnom smanjuju i izgube, kod nas su lekovi aza decu do 18 godina n abesplatnoj listi, ne placajju se i uzimaju se samo na recept, a posle 18 su na komerijalnoj listi, ali ima ih svaka apoteka...a to su koncerta, ritalin aderall...ali problem je sto imaju neki procenat ampitamina u sebi zato sto amphitamin odlicno deluje na fokus i kognitivno, a bezopasa je u malim doazama.., ali i za to moras nekog pametnog lekara kome ces stvarno objasniti da ti treba zbod add-a, a ne zbog tih nekoliko % amphetamina , zbog cega je meni moj psihijatar odbio bilo koi od tih lekova iako pise da su napravljeni kao antidepresivi, anksiolitici, sa ne sedativnim vec psihostimulativnim delovanjem na moazak i add....drzavni psihijatar, nisam mogao da mu objasnim da mu objasnim da i ne treba neki antidepresivni zombi sedativ, jer imam endrogenu depresiju kod koje su neprimetni svi neni drugi oblici , a oni glavni koji i opisuju samu bolest..mrzovolja, zelja za nepokretnoscu, lenjost...tu kao i add zbog koga necu znati da posle razgovora sa njim nadjem put do izlaznih vrata iz bolnice, jos mi u i objasnim da su ti lekovi oko 20 evra, a najblizi komsija i je diler amphitamina koji u najcistijem obliku prodaje za 10e, cak mu i kazem da ukuca neku starnu "decja pedijatrija i addd adhd kod dece", koju sam slucajno icscitao dan ranije, oko 100 komentar amjki tipa, za aderal i ritalin, pa i koncertu..kako odlicno deluju na njihovu decu i kako im ih daju ipo preko 10 godina , od njihove trece pa nadalje, na kraju krajeva besplatni recepti...ako se potrudis moze za dzabe da ti ih uzme bilo koja prijateljica sa detetom koju nagovoris da ode kod psihijatra i kaze da joj dete ima adhd i add, ali u mom sluca psihijatar je uvek u pravu tako da je ponekad tesko doci do te terapije, uglavnom nam se ne veruje da imamo add, iako ga i sama depresija donekle izaziva!uzas!