Jump to content
Depresija Forum

Recommended Posts

sad općenito na ovim prostorima ima puno manje ljudi nego 2007. :unsure:

Kakav.crnjak!

Jel imao neko napad panike usred noći?

Ja nemam dijagnozu napada panike, ali pre spavanja, ponekad, ne mogu da diÅ¡em, srce kuca kao ludo, mislim da ću umreti..i ne znam koliko to vremenski traje. DeÅ¡ava se znaÄi pre spavanja, ne kad spavam..

Sad jedno možda glupo pitanje: isto mi se deÅ¡ava povremeno i tokom dana. Da li je to paniÄni napad ili samo jaÄa ankcioznost?

To sam ja imala, slabog intenziteta, a trajalo je satima.

Ja nemam dijagnozu napada panike, ali pre spavanja, ponekad, ne mogu da diÅ¡em, srce kuca kao ludo, mislim da ću umreti..i ne znam koliko to vremenski traje. DeÅ¡ava se znaÄi pre spavanja, ne kad spavam..

Malopre je poÄelo i joÅ¡ traje..ali je nekako slabije, mada ne volim taj osećaj guÅ¡enja...Ipak je ovo PN..Bez povoda se pojavio...imala sam baÅ¡ miran dan, jedino me muÄi prehlada..

Mislim da se kod mnogih među nama panika tretira kao nuspojava drugih poremećaja.

Svi mi imamo napade panike samo je razlika u toleranciji ko moze da je ignorise vise ili manje.Postoje i druge okolnosti,primera radi ja imam problem sa stomakom,a panika je cesto vezana sa bolovima u stomaku pa kad mi je muka cesto sam podlozan napadu panike,jer opste je poznato da kad ste u nelagodnoj situaciji prvo reaguje stomak.Ja dugo nisam bio na forumu delimicno iz razloga sto mogu da kazem da sam jedno 70-80% pobedio paniku tako da mogu svakom da izadjem u susret da podelim svoja iskustva i napore u borbi sa ovim vrlo neugodnim stanjem

Meni se to desavalo na poslu, kad se poslovnica ispuni klijentima koji prave buku i svi traze nesto od mene u cemu im ne mogu pomoci. Dolazilo mi je da istrcim napolje.

Meni se to desavalo na poslu, kad se poslovnica ispuni klijentima koji prave buku i svi traze nesto od mene u cemu im ne mogu pomoci. Dolazilo mi je da istrcim napolje.

To je negdje bio pakao.

Čovjek proživljava nešto, vrlo vjerojatno je i savjesnija osoba od mnogih drugih i vrijedniji radnik, a onda ga bolest tjera u takve situacije... :(

Pozdrav svima.Novi sam na forumu i mogu vam reci da mi je lakse kada vidim da nisam sam u ovome.Naime imam 37 godina i skoro pa savrsen zivot.Medjutim unazad 2,5 mjeseca sam dozivio prvi panicni napad zbog moje radoznalosti da probam vijagru(iako nemam problema sa erekcijom) koja je rezultiralai odlazak u hitnu.Gdje mi je konstatovan visok pritisak 200/100.Poslije smirivanja tlaka i mjerenja narednih 7 dana gdje su vrjednosti bile oko 130/85 medjutim pojavo mi se nemir i nesanica,uzgubio sam apetit.Svakim danom sam bio sve vise i vise napet i od te hitne jos 2 puta sam bio u istoj i 1 su mi dosli na kucnu adresu gdje bih osjetio prvo da mi stomak treperi neka cudna mucnina ali ne da cu povratiti pocnu me svrbiti dlanovi i stopala koji kasnije u panicnom preraste u trnjenje i strah da sam gotov.Da ne zaboravim svaki EKG prilikom panicnih napada je bio ok i srcani ritam nikada nije bio iznad 110.Uz to uradio sam nalaze nadbubrezne zlijezde,nalaz krvi,UZ abdomena sve uredu.U medjuvremenu mi ukljuce terapiju za pritisak.Odlucim se i da potrazim pomoc psihijatra koji mi je konstatovao somatoformni poremećaj45 i poceo sam piti AD unazad nepunih mjesec.Fora je u tome sto sam opet imao panicni u Subotu gdje sam zvao hitnu snimili po kozna koji put EKG koji je uredu samo opet tlak je bio 160/90 iako pijem tablete za pritisak mjesec prije terapije sa ADom.U par navrata kada sam imao blaze oblike napada panike izmjerim pritisak koji skoci 150/90 ali se za nekih 15ak min vrati u stanj 120/75.Psihijatar i moja doktorica mi kazu da sa svojom anksioznoscu i zabrinutoscu sam iniciram taj pritisak kroz navalu adrenalina i panike gdjesam upao u taj zacarani krug strah od straha.

Zaboravih dodati da mozda u mojoj anksioznosti pridonose stresovi iz proslosti.To sto sam prezivio rat i ranjen kao 13godisnjak u ratu,prezivio prije 4 mjeseca tesku operaciju ramena(od te operacije naovamo sam upao u taj zacarani krug strah od straha)i jos me jedna ceka da mi povade te zice cime mi je rameno skrpljeno.

Sad me zanima da li i pored ADa su ljudi imali panicne.Iako sam primjetio da otkako pijem AD da manje obracam paznju na hipohondriju samo me zanima da li ce panicni prestati da ne bih imao napetost :(.

Verovatno ceti se smanjiti panicni daj vremenu ad...ja sam u pocetku terapije imala panicne...al sad posle 2.5 meseca imam jaku napetost i nervozu...ja znam kad sam dozivljavala panicni uletim u kupatilo umijem se disem duboko i obavezno nesto za smirenje pod jezik il posisam da brze deluje...vremenom sam naucila da se borim sa panicnim tako da ih slabije i dozivljavam sem kad treba da udjem u avion

Jako je neprijatno al probaj sam da se smiris ja sam imala sve simptome kao ti posle kad legnem noge su mi se otresale od krevet od prezivljenog straha...jos niko nije umro od panicnog neces ni ti ne mozeti se nista desiti...svi ga prezivimo..gledaj da pomognes sebi...broj...umij se smiri se disi duboko...uzmi lek...lezi digni noge na zid...i umiri telo i samo.disi

Hvala na savjetima to vec i pokusavam.Ali rijec podrske ovdje mnogo znaci narocito kada se vidi da ima dosta ljudi anksiozni poremecaj.Primjetio sam da kada sam uzbudjen taj svrab(u zadnje vrijeme) na dlanovima se pojaca i strujanje po glavi(kao jeza).

Znam sve...meni je znala glava da trne lice i jezik imala sam osecaj da cu se slogirati...dlanovi mokri plitko disanje..gotovo umirem:) al prevazisla sam to...nekad uzmem pa se stipam da ne mislim o tome i sve ono praktikujem sto sam ti napisala.doduse sad vec redje

Ovdje je važno pravovremeno djelovat pogoÄ‘enom psihofarmacijom da se balansira ta nobonastala zmućkana kemija i smanji hipohondrija. Kod ovog psihosomatskog neki simptomi hoću ostati joÅ¡ dugo, posebno kod hypersenzinilnih neurotiÄara gdje se i puno viÅ¡e depavaju svakakve kao neuroloÅ¡ke senzacije, baÅ¡ ti trnci, strujanje. Mi to osjećamo, spomeni to bilolojem shrinku, reć će somatiziranje, ne deÅ¡ava se. Jedino me mogu zanijekat fascikulacije vidljive golim okom.

Meni se deÅ¡ava da dok priÄam sa nekim, da li od panike, od straha ili napetosti, izgubim misao i zablokiram i viÅ¡e se ne mogu sjetiti o Äemu sam priÄala. Tada me sugovornik napomene o Äemu sam govorila. Nekada od panike ne mogu da nastavim a nekada, ako sam skoncentrirana, nastavim priÄati. U takvim trenucima mi bude jako neugodno.

Evo da se i ja javim poslije odradjene MR glave i vratne kicme.Crv sumnje mi se uvukao da nisam fasovao MS (jer pri povredi ramena,vratne kicme moze doci do MSa)prije par mjeseci kada sam pao sa bicikla i kada sam izvalio kljucnu kost poslije koje sam operisan i ovaj mjesec me ceka jos jedna operacija vadjenja zica kojim je klavikula(kljucna svezana sa ramenom).

Na seriji sagitalnih i aksijalni MR slojeva vratne kicme na T1,T2 sekvencama vidi se da je spinalni kanal uredne sirine.Vratna kivmrns mozdina pokazuje uredne vrijednosti signala.Trupovi kraljezaka uredne visine sa degenerativnim i osteoftima.

Nalaz kod MR vratne kicme ukazuje na umjereno veliki medijalnu herniju diska C5-C6,malu herniju diska C4-C5 i C6-C7,degenerativne promjene svih i.v diskusa a posebno C4-C5,C5-C6,C6-C7 spondilzu i lordozu.

MR mozga.Na seriji aksijalnih MR slojeva mozga na T1,T2 i FLAIR sekvenci vidi se da su mozdane komore urednog polozaja i blago konstituvinalno sire.Lijevo periventikularno straga vid se vrlo mala zona izmjenjenog signala koja je na T2 hiperintenzna,a na T1 i FLAIR sekvenci hipointenzna.

Intezitet signala velikog i malog mozga kao mozdanog stabla izvan opisane uone pokazuje uredne vrijednosti.Selarna paraselarna i supraselarna regija uredne.

Ponto cereberalni uglovi uredni.

Bazalne cisterne i sulkusi na konvekstitetu mozga blago naglasene sirine.

Nalaz kod MR mozga ukazuje na vrlo malu zonu 1mm lijevo pervientirikularno straga koja predstavlja staru posthipoksicnu promjenu (nastalu tokom poroda).

Manje vise nalazi uredu na moje pitanje o MSu covjek je rekao nema govora o tome.

Sto znaci da mi problem trnaca u dlanovima i stopalima i svrab u istim potice ili od naksioznosti ili od lijekova koje pijem za pritisak koji u nsupojavi imaju naglaseno cesto parestezije a AD citram povecava to osjetilo.Preostaje mi borba sa samim sobom :).

Evo da se i ja javim poslije odradjene MR glave i vratne kicme.Crv sumnje mi se uvukao da nisam fasovao MS (jer pri povredi ramena,vratne kicme moze doci do MSa)prije par mjeseci kada sam pao sa bicikla i kada sam izvalio kljucnu kost poslije koje sam operisan i ovaj mjesec me ceka jos jedna operacija vadjenja zica kojim je klavikula(kljucna svezana sa ramenom).

Na seriji sagitalnih i aksijalni MR slojeva vratne kicme na T1,T2 sekvencama vidi se da je spinalni kanal uredne sirine.Vratna kivmrns mozdina pokazuje uredne vrijednosti signala.Trupovi kraljezaka uredne visine sa degenerativnim i osteoftima.

Nalaz kod MR vratne kicme ukazuje na umjereno veliki medijalnu herniju diska C5-C6,malu herniju diska C4-C5 i C6-C7,degenerativne promjene svih i.v diskusa a posebno C4-C5,C5-C6,C6-C7 spondilzu i lordozu.

MR mozga.Na seriji aksijalnih MR slojeva mozga na T1,T2 i FLAIR sekvenci vidi se da su mozdane komore urednog polozaja i blago konstituvinalno sire.Lijevo periventikularno straga vid se vrlo mala zona izmjenjenog signala koja je na T2 hiperintenzna,a na T1 i FLAIR sekvenci hipointenzna.

Intezitet signala velikog i malog mozga kao mozdanog stabla izvan opisane uone pokazuje uredne vrijednosti.Selarna paraselarna i supraselarna regija uredne.

Ponto cereberalni uglovi uredni.

Bazalne cisterne i sulkusi na konvekstitetu mozga blago naglasene sirine.

Nalaz kod MR mozga ukazuje na vrlo malu zonu 1mm lijevo pervientirikularno straga koja predstavlja staru posthipoksicnu promjenu (nastalu tokom poroda).

Manje vise nalazi uredu na moje pitanje o MSu covjek je rekao nema govora o tome.

Sto znaci da mi problem trnaca u dlanovima i stopalima i svrab u istim potice ili od naksioznosti ili od lijekova koje pijem za pritisak koji u nsupojavi imaju naglaseno cesto parestezije a AD citram povecava to osjetilo.Preostaje mi borba sa samim sobom :).

nalazi su u granicama normale.mr mozga ko i kod mene, pa možeÅ¡ bit miran.to je najvažniji pregled kod ovih svih sumnja na svaÅ¡ta.sliÄan je i moj nalaz bio..isto 1mm kao neka toÄkica.vjerojatno zarasli ožiljak.

a za vrat degenerativne promjene su normalne starenjem.herniju, proturziju ima gotovo svatko.

ja imam vec 15god.-pola života stalne trnce u stopalima i fascikulacije, imao je i moj djed.

meni su najgore ko ježenje na glavi.ko lagana struja.....i tako vec godinu dana, a pretraga nema viÅ¡e za uÄinit, nit AD nit anksiolitik ne djeluju.da se sluÄajno probudim bez tih senzacija, e tek onda bi pomislio da sam poludio.