Jump to content
Depresija Forum
alive

Buproprion (WELLBUTRIN, ZYBAN)

Recommended Posts

Evo i mene u Wellbutrin-klubu. Vidim da se u poslednjih Å¡est (jebote Å¡est) godina nije o tome pisalo. Prepisano mi je 150mg koje pijem uz Remeron i Lamictal.

Dr predviđa da će mi u roku od nedelju dana već pomoći jer već pijem AD.

ProÄitala sam ovu temu od poÄetka do kraja i Äituckam na netu, nadam se najboljem. Ne znam zaÅ¡to, ali uliva mi neku nadu.

Je l' pije još neko na forumu ovo sad?

I dalje ne znam ni koliko košta ovako na privatni. :):(

Nema ga skoro nigde... U državnim trenutno nema uopÅ¡te (tako su mi rekli), inaÄe ga nekad ima. U jednoj privatnoj apoteci su mi poruÄili jer ni po privatnim nema. ÄŒesto nema ovog leka, znam po drugarici koja ga pije, pa ću izgleda morati unapred da poruÄujem.

Prvi put ću kupiti na privatni recept jer ne mogu u ovom stanju da jurim studentsku polikliniku, ali mi je dr. napisala izveštaj na osnovu kog će mi izdati državni za ubuduće pa ću javiti.

Videla sam da je Apollon napisao na nekoj od ovih strana da je uÄešće 85% al ne znam cenu.

A za Concertu i Wellbutrin stvarno ne znam, pitaj lekara (ili za poÄetak gugl)?

Å to si imao akutnu psihotiÄnu epizodu od njega?

Ako misliš na moj post..ovako. KOd osetljivih može izazvati epizodu psihoze, uprkos terapiji koju piju. Kao u mom primeru.

Što se tie drugog dela posta, lek povećava seksualnu želju i dobro bi bilo kada bi neko imao partnera stalno pored sebe.

1500 din je bez participacije. -_- Idem u polikliniku za ubuduce...

Javljaj iskustva molim te EOD.

Jel mu treba vremena ili odmah ÄaÄne mozak?

2Bavailable

Pa niÅ¡ta, dobia sam psihozu, od tih lekova, koje mi je inÄe prepisao psihijatar zbog deresije

Antpsihtici i wllbutrin...pa ne znam ako želi pshijatar da ti podigne dopamin, on ti smanji dozu antipsihotika, a ne da ti prepiše wellbtrin. Nisam plila skupa AP i wellutrin.

Nek mi je onaj gore u pomoci za sledecu kontrolu. :D

Valjda ce se doktorka smilovati na moj visoko niski dopamin :D

Dobro si me podsetio na crazymeds :)

Meni se Äini da već osećam neko poboljÅ¡anje. JuÄe sam ga uzela popodne i zaspala sam ubrzo posle (toliko o tome da razbuÄ‘uje), a danas sam navila alarm za 10 samo da ga uzmem. Probudila sam se u 13h energiÄna, brzo razbuÄ‘ena, ok raspoložena. Nisam radila niÅ¡ta zahtevno danas, uglavnom obitavam u krevetu i na internetu, ali nekako mi je lakÅ¡e nego u prethodnom periodu.

ÄŒudno mi je da tako brzo deluje, a Äudno bi mi bilo i da je placebo, jer nisam uopÅ¡te oÄekivala da već proradi posle dve tablete.

E da, nuspojava koja mislim da je skoro sigurno od ovog... gubitak apetita.

Jedva neÅ¡to jedem danas, inaÄe mi je apetit ogroman i prejedam se i kada nisam gladna.

2Bavailable

Ne znam, evo meni su smanjili lekove i dobila sam i volju i produktivnija sam. I manji mi je apetit. Malo dopamina stvarno lepo uÄini Äoveku. Tako da ti je ta smorenost možda upravo zbog AP. To vidi kako ti psihijatar kaže... Ne znam koji su uslovi za smanjenje AP. U pravu si, možda nije uslov neželjena dejstva lekova, već stabilnost psihiÄkog stanja. Ja sam se bila navikla na te lekove i tu otupelost, samo sad vidim kad mi je smanjila lekove Å¡ta sam propuÅ¡tala.

Ovaj velbutrin je keva...

Nisam vise depresivna, podigne me malo (ali nista patoloski, samo imam vise volje nekako za sve). Ostalo:

- Apetit mi je opao definitivno, ali to je OK jer sam ranije jela za dvoje ili troje (bez preterivanja). Sad unosim neku normalnu kolicinu hrane u sebe, nadam se da necu smrsati.

- Cigare kao i ranije, mogu da pusim dve kutije a nekad mi se ni ne pusi. Bas nemam utisak da se nije nista promenilo.

- Nestali su mi bizarni vividni snovi koje sam u pocetku imala.

Sve u svemu, bas sam zadovoljna.

Teško mi je da odgovorim na to pitanje.

Već neko vreme primećujem razne kognitivne probleme, i zaboravnost, i brkanje imenica, Äak i u pola svoje reÄenice moram da zastanem... Pripisivala sam to svemu, lorazepam overdouzima, marihuani :lol: , lamiktalu (naÅ¡la na netu), Å¡ta sve ne. Moja dr je rekla da to može vrlo lako biti i do depresivne epizode koju sam imala.

E, sad, u meÄ‘uvremenu sam skontala da ti moji problemi zapravo uopÅ¡te nisu toliko neuobiÄajeni i da ih preuveliÄavam jer se plaÅ¡im da mi ne ode mozak, jer ako mi to ode, stvarno nemam niÅ¡ta.

MeÄ‘utim, u poslednje vreme mi se Äini da se to ipak smanjilo - tako da mislim da mi je velbutrin pomogao :)

On se koristi nekad i za leÄenje adhd, tako da pretpostavljam da je vrlo verovatno da je do njega.

Ja sam sebi samoinicijativno povezala dozu sa 150 na 300 i mislim da osećam poboljÅ¡anje (možda je i placebo). Nameravam to da nastavim i sutra i prekosutra, prekosutra uveÄe idem kod dr. i pitaću je Å¡ta o tome misli. Mislim da ću ispoÅ¡tovati njen savet, bilo da kaže da se vratim na 150, bilo da se zadržim na 300.

ALI JEBENE PARE SU PROBLEM, velbutrin od 300 din je preko 2500dinara, a uÄešće je 85%, znaÄi neće mi biti uopÅ¡te mnogo jeftinije... ali dobro. Držaću neke Äasove ili neÅ¡to :(

Jebem ti državu u kojoj možeÅ¡ da se leÄiÅ¡ samo ako imaÅ¡ pare. Koliko li je ljudi sa ovog foruma moralo da preÄ‘e na drugi lek samo jer nije imalo para za njega....

Odustala sam od ideje da pitam za povećanje, vratila se na 150 :lol: uplašila sam se toga da će mi biti samo potrebno više i više i da ću prosto dostići gornju granicu i neću imati šta dalje, pa mi se ipak trenutno više isplati da nekad imam manje energije što bih volela.

InaÄe, izgleda da je ovo baÅ¡ dobar antidepresiv i za depr. epizode kod bipolarnog poremećaja, jer ne baca u (hipo)manije, kaže neko istraživanje

While adhering to the suggestion of Goren and Levin not to exceed a daily dose of 450 mg of bupropion when treating bipolar depressed patients, we did not observe any switch from depression to hypomania or mania.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11893875

Pa mislim da sam energicnija i da imam vise volje, poleta, ne non-stop ali svakako vise nego pre leka. A mislim da nisam hipomanicna, nekad sam jako euforicna i energicna, ali mislim da je to sve u granicama normale - tj. mislim da mi je wellbutrin samo smanjio malo mrak neki koji mi je stalno bio nad glavom nekako i omogucio mi da cesce ispoljim i taj zivlji deo sebe.

Koncentracija mi se cini da je u proseku mnoooogo bolja nego inace. I ranije sam nesto bagovala u pricanju, brkala reci, izgubila se na pola recenice (ne u disocijaciji vec u obicnom stanju) - sad mi se skoro uopste ne dogadja :D

U sustini kako formulises i sam, sad je blize blize tome da bude "to to" :D

Par puta sam samoinicijativno povećala dozu sa 150 na 300 i baš sam primetila neku razliku. Ne mogu reći da sam sada depresivna, ne. Ali kad uzmem 300 umesto 150, nekako sam funkcionalnija, motivisanija...

Nije me smaralo da odem do prodavnice, nije me smaralo da platim raÄune, uÄila sam dosta, vidno sam bolje raspoložena, vodila sam neke psihiÄki iscrpljujuće razgovore ali sam skroz okej. Ove stvari su mi inaÄe uvek teÅ¡te i umaraju me. Istripovala bih se da je neka hipomanija izazvana ovim, ali rekla mi je dr (i videla sam neko istraživanje) da velbutrin ne dovodi do (hipo)manije.

Neću na svoju ruku ovo raditi dugoroÄno. Pitaću doktorku Å¡ta o tome misli. Idem u Äetvrtak.

Ono što me plaši jeste - šta ako vremenom oguglam na tu dozu od 300 i budem morala još da podignem? 450 je granica i kraj.

Takođe, pare.

Empire, zar je moguce da ne mozes sama da savladas otpor koji imas kad treba u prodavnicu da se ide? To je kao dobar dan. Moras bar po cigare da odes. Zar ne mozes to sama da prevazidjes? Ne pisem ti ovo da te kudim i kritikujem, ali sutra ce naici teze situacije i prepreke a ti ne mozes da savladas otpor za stvari koje se uzimaju zdravo za gotovo. Nisam imala pojma da te toliko to pritiska. Pokusaj sama, nema carobne pilule, ako budes povecavala dozu zbog lakseg odlaska u prodavnicu ili placanja racuna tesko da ce ti biti i ona max dovoljna za krucijalnije stvari <3

Pa moguće je, da.

I kad prevaziÄ‘em pa to unutraÅ¡nje muÄenje nekako i odem, osećam se loÅ¡e, umorno. Ne znam ni sama zaÅ¡to i svesna sam da su to "sitnice". Planiram odlazak do prodavnice tako da naredna 2 dana ne moram. I ostalo.

Ne shvatam kao grdnju, naravno, potpuno si u pravu - samo ja to ne umem da objasnim bolje ali zaista je tako. Nije to ni pritisak neki nego kao neka snižena volja usled koje osećam frustraciju kad nešto mora a meni se ne radi...

Ja se trudim, trudila sam se i pre ikakvih lekova, i pre velbutrina, i pre svega, a sad s terapijom još više, ali stvarno retko kog dana ja osećam da mi je to normalna aktivnost.

U ovom sluÄaju je to doduÅ¡e bila viÅ¡e metafora za: imam viÅ¡e elana i poleta u svakodnevnom životu.

A to ne mogu da istreniram sama, mislim to mi je tu negde na sliÄnom nivou kao na poÄetku psihoterapije.... te sitne stvari koje mi je jako teÅ¡ko da uradim.

ZaÅ¡to mislim da bi lek pomogao - ne jer je Äarobna pilula, nego jer juÄe nisam osećala uopÅ¡te da je iÅ¡ta od toga bilo teÅ¡ko ni malo. Ne znam kako protiv ovog. Umem da se nateram najÄešće, ali sam posle frustrirana i nezadovoljna. To nije život kakav želim :( i ako može neki lek, koji god, da mi to odnese, ja bih ga uzimala. Na milion polja se trudim i lomim zato Å¡to želim da živim bolje, stvarno nije da sedim i Äekam promenu i hoću da gutam Å¡to viÅ¡e lekova, al svaki, svaki put kad sam uzela 2x150 sam osećala baÅ¡ znaÄajan napredak (to je bilo samo 4x ukupno). I pored toga ima mnogo prostora gde sama moram da ulažem, ne mislim ja da dodatnih 150mg reÅ¡ava sve, samo hoću da mi podigne volju na volju normalnog ljudskog bića, kako ti opisujeÅ¡, a nije tako kod mene. Ja sad već popuÅ¡im i po dve pakle dnevno (primer koji si navela) ali ako je 21h a u 22h zatvara prodavnica koja radi PREKO PUTA verovatno neću ni izaći. Stvarno, toliko mi je snižena volja za te stvari.

Za druge stvari imam vrlo visoku volju.