Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
hartera

PROMIJENITI SEBE

Recommended Posts

......... psihijatru je to tako lagano re?i .. pa promijeni se i onda kad promijeniš svoju li?nost izlje?it ?eš se i bit ?e ti bolje ..... kao pa ti kao TI ne valjaš pa

odi u du?an po neku drugu li?nost ....

..iskreno mene sada to baca u još ve?u depresiju ... dakle ja kao JA sam za k.... i trebam promijeniti skoro pa cijelu sebe da bi mogla funkcionirati na ovom svijetu .....

..jako me strah toga što su mi rekli ... i jako tužna ... :cry: jer tko sam onda ja u cijeloj toj pri?i ... potpuno sam zbunjena ... gdje da se tražim onda ..kako ?u znati tko sam uistinu ja a tko je osoba za koju mislim da jesam .... :cry:

.. žao mi je ako je sve zbunjeno napisano ali i ja sam u cijeloj toj pri?i potpuno izgubljena i obeshrabrena jer mislim da je teško da se ?ovjek može promijeniti .. može ..ali mukotrpnim radom i trudom ...... ali opet kako ....

.... kako da se promijenim .. što da promijenim ... kako ste se vi promijenili .... kako ste promijenili svoje stavove i razmišljanja ......

..kako ... :cry: žalosno da ovakva - not good for this world .......

Draga moja,

ve? si jednim djelom dala odgovor na svoje pitanje. No, prvo probaj taj mukotrpni rad i trud pretvoriti u veliki izazov, otkrivanja sebe i djelovanja na svoje stavove koji ti ?ine loše. Da ih promijeniš, moraš ih postati svjesna i u?i duboko u sebe, istinsku, golu, onakvu kakva zaista jesi. Put do tebe same ne može ti otkriti nitko. Bitno je htjeti i željeti, tražiti i strpljivo i ustrajno i?i dalje.

Ponekad se umoriš, dosta ti je svega, misliš da nisi napravila ništa, a napravila si puno. Tako to ide. Dižemo se, mijenjamo, padamo, skupljamo snagu za dalje, i u stvari, svaki naš pad je putokaz koji govori što ne valja i što treba mijenjati...

Zato hrabro na tom putovanju, strpljivo i ustrajno! Želim ti puno uspjeha! I uvijek idi dalje, stani samo zbog odmora... Život je velika pustolovina i može postati naša duhovita, nadahnjuju?a, vedra i pozitivna pri?a, bez obzira koliko boli i tuge u njoj bilo... :srculenca:

...hvala ti antilopa :srculenca: :srculenca:

...ja se još uvijek pitam kako ..kko ?u znati što ne valja i što valja ... kako si ti promijenila nešto ..što si promijenila ...

Kako znati što ne valja?

Kad se ne osje?aš dobro, onda tvoj stav prema onom što se dogodilo i izazvalo takvo tvoje stanje - ne valja. Vidjeti, kako druga?ije možeš gledati na taj doga?aj i skratiti brigu, tugu i sl. osje?aje. Treba zaustaviti teške misli, okrenuti ih u svoju korist. No, treba paziti da s tom željom da bude bolje, ne do?e do potiskivanja pokrenutih osje?aja. Treba ih odživjeti, shvatiti, otpustiti...

Što valja?

Kad se osje?aš dobro u svojoj koži, takva kakva jesi. Kad si možeš oprostiti i prihvatiti se sa svim vrlinama i manama. I bez obzira na sve, nastaviti živjeti dostojanstveno. Kad si mirna i spokojna u sebi...

Iz dana u dan težim tom stanju. Ponekad mi teško ide. Iako ne volim takve trenutke i oni su dio života i uvijek donesu dobro koje ne vidim onda kad se zbivaju. Promijenila sam puno toga, iako u trenucima pada imam dojam da nisam promjenila ništa.

I zanimljiv mi je taj put prema sebi, iako je ponekad težak. No, svaki pomak nosi slatko?u pobjede nad samom sobom.

jako se je tesko promijeniti, ali mislim da nije stvar u mijenjanju nego o nadogradnji sebe u pozitivnom smijeru...priznati svoje kvalitete samom sebi... to je prvi korak za "promjenu".... :)

..kako !! molim vas pomozite :cry: ..imam poreme?aj li?nosti ... tko sam ja ...

Prvo se prestani pitati TKO SI.. Posebno sad kad si u ovakvom stanju.. Trenutno nije važno tko si.. Važno je da ti se tijelo privikne na te ljekove.., da se stabiliziraš..., a na pitanja o smislu.. i o tome tko jesi.. ili nisi.., ?eš odgovarati "u hodu" ..

Za po?etak bi bilo dobro da nisi konstantno sama.., odnosno da si u u nekom poznatom okruženju koje ti ne?e stvarati pritisak.., ali i u okruženju koje ti ne?e dozvoliti konstantno prevrtanje po mislima.. Jer trenutno su upravo MISLI.. te koje razaraju..

Sve ?e se smiriti.., a ti ?eš vremenom nau?iti kontrolirati sebe.. i svoje misli...

Slusaj, nemoj to tako doslovno shvatiti.

Mi samo moramo promijeniti nase negativne stavove, nismo mi tako losi ljudi da se moramo skroz mijenjati,s to je na kraju i nemoguce. Znas onu, vuk dlaku mijenja...

I to je bas ono sto trebamo promijeniti, nase pesimisticno razmisljanje. Naravno, ne postize se dok kazes keks, ali moj psihic kaze da svakodnevnim vjezbanjem ipak mozemo promijeniti tok nasih misli. Poslije nekog vremena dodje nam prirodno razmisljati pozitivno i to je to.

Nije lako, znam, dugo sam mislila da je nemoguce, ali ja sam si dala truda, imam jos padova, najvise strahova od bolesti, ali mi se stav prema drugim stvarima u zivotu dosta promijenio nabolje.

..danas sam smirenija ...razmišljala sam kako imam opsesivno-kompulzivne radnje ... moram se 4 puta umiti sa toplom i 6 puta sa hladnom pa sam odlu?ila da to više ne radim ... uspijeva mi ... druga stvar odlu?ila sam svako jutro uživati u šalici kave i biti sretna zbog ?injenice da mogu uživati u tome ...

.. možda zvu?i glupo .. ali od malih stvari se mora po?eti ....

Hartera, bas mi je tuzno citati ovih dana koliko ti je tesko i koliko se zapravo boris da nekako resis svoje probleme.

Prvo, ne znam 'ko ti je rekao da imas poremecaj licnosti (pretpostavljam doktor) ali je trebao biti malo specificniji jer dijagnoza poremecaja licnosti mora naznaciti o kojoj vrsti poremecaja se radi. Dakle, poremecaja licnosti ima vise vrsta pa prema tome ne moze se doneti dijagnoza samo 'poremecaj licnosti'.

Sto se tice same promene, to je uglavnom individualnog karaktera, odnosno ocekivana promena pre svega zavisi od uzrocno-posledicnih reakcija. Za pocetak bi bilo najbolje da sacekas da lekovi pocnu delovati. Citam na drugom topiku da imas nuspojave od Seroxata i to je s jedne strane dobro jer je po nekim istrazivanjima dokazano da sto vise nuspojava imamo od nekog ad, tim su vece sanse da nam isti pomogne. To je neko generalno pravilo. Dakle, sacekaj prvo da ad pocnu delovati, u medjuvremenu uzimaj nesto za smirenje, po potrebi. Kad osetis da si u stanju koliko-toliko normalno funkcionisati onda mozes poceti razmisljati u pravcu promene. Najbolje bi bilo kad bi istovremeno mogla da krenes i na neku psihoterapiju jer na taj nacin mozes postepeno doci do ideje sta je uopste prouzrokovalo tvoje stanje, sto je dosta bitno u procesu samog izlecenja. Da bi uopste znali kako da se postavimo prema odredjenom problemu, bitno je pre svega znati sta je problem sto se cesto u ovakvim slucajevima ne zna, odnosno stvarni problemi se maskiraju poremecajima raspolozenja. I tako mi zavrsimo misleci da nam je poremecaj raspolozenja problem (u tvom slucaju depresija) a zapravo je to samo posledica naseg problema.

Kad se govori o promeni, misli se prvenstveno na promenu razmisljanja, odnosno naseg odnosa prema okolini i onome sto nas okruzuje, dakle nasih reakcija na svet oko sebe. Nase reakcije su vecim delom uslovljene naucenim ponasanjem. Ukoliko je to nauceno ponasanje autodestruktivno (kao u slucaju depresije) onda je logicki da to ponasanje treba menjati i celokupnom problemu pristupiti na drugaciji nacin. Sve to je mnogo lakse reci nego uciniti. Ali, jednostavno receno, promena razmisljanja koja posledicno vodi i do promene ponasanja, je neka vrsta treninga za mozak, dakle kao sto je telu potrebno odredjeno vreme da stekne kondiciju kad tek krenemo s nekim vezbama kao i vreme da se rezultati tih vezbi vide, ista stvar je i sa mozgom i promenom ponasanja. To je jedan postepeni proces gde treba uloziti dosta volje i truda, ali je na kraju sasvim moguce iz cele price izaci na jedan mnogo pozitivniji nacin.

Hartera, bas mi je tuzno citati ovih dana koliko ti je tesko i koliko se zapravo boris da nekako resis svoje probleme.

Prvo, ne znam 'ko ti je rekao da imas poremecaj licnosti (pretpostavljam doktor) ali je trebao biti malo specificniji jer dijagnoza poremecaja licnosti mora naznaciti o kojoj vrsti poremecaja se radi. Dakle, poremecaja licnosti ima vise vrsta pa prema tome ne moze se doneti dijagnoza samo 'poremecaj licnosti'.

Sto se tice same promene, to je uglavnom individualnog karaktera, odnosno ocekivana promena pre svega zavisi od uzrocno-posledicnih reakcija. Za pocetak bi bilo najbolje da sacekas da lekovi pocnu delovati. Citam na drugom topiku da imas nuspojave od Seroxata i to je s jedne strane dobro jer je po nekim istrazivanjima dokazano da sto vise nuspojava imamo od nekog ad, tim su vece sanse da nam isti pomogne. To je neko generalno pravilo. Dakle, sacekaj prvo da ad pocnu delovati, u medjuvremenu uzimaj nesto za smirenje, po potrebi. Kad osetis da si u stanju koliko-toliko normalno funkcionisati onda mozes poceti razmisljati u pravcu promene. Najbolje bi bilo kad bi istovremeno mogla da krenes i na neku psihoterapiju jer na taj nacin mozes postepeno doci do ideje sta je uopste prouzrokovalo tvoje stanje, sto je dosta bitno u procesu samog izlecenja. Da bi uopste znali kako da se postavimo prema odredjenom problemu, bitno je pre svega znati sta je problem sto se cesto u ovakvim slucajevima ne zna, odnosno stvarni problemi se maskiraju poremecajima raspolozenja. I tako mi zavrsimo misleci da nam je poremecaj raspolozenja problem (u tvom slucaju depresija) a zapravo je to samo posledica naseg problema.

Kad se govori o promeni, misli se prvenstveno na promenu razmisljanja, odnosno naseg odnosa prema okolini i onome sto nas okruzuje, dakle nasih reakcija na svet oko sebe. Nase reakcije su vecim delom uslovljene naucenim ponasanjem. Ukoliko je to nauceno ponasanje autodestruktivno (kao u slucaju depresije) onda je logicki da to ponasanje treba menjati i celokupnom problemu pristupiti na drugaciji nacin. Sve to je mnogo lakse reci nego uciniti. Ali, jednostavno receno, promena razmisljanja koja posledicno vodi i do promene ponasanja, je neka vrsta treninga za mozak, dakle kao sto je telu potrebno odredjeno vreme da stekne kondiciju kad tek krenemo s nekim vezbama kao i vreme da se rezultati tih vezbi vide, ista stvar je i sa mozgom i promenom ponasanja. To je jedan postepeni proces gde treba uloziti dosta volje i truda, ali je na kraju sasvim moguce iz cele price izaci na jedan mnogo pozitivniji nacin.

... hvala ti draga :srculenca:

istina je da mi jako teško ovih dana ..borim se na sve mogu?e na?ine ali mi nikako ne ide ... doktori su rekli da imam poreme?aj osobnosti da sam narcisoidna li?nost u smislu da imam prevelika nerealna o?ekivanja od života i da zato padam u depresiju je stvarni svijet nije takav kakav sam si ja u glavi zamislila da je .... i još sto drugih stvari --- hipersenzibilna ,asocijalna,introvertirana ... ništa lijepo .... da sam ja u svojoj biti stoputa bolja osoba nego se prikazujem ali pred svijet stavljam masku i sve moje rije?i i ponAŠanje je na neki na?in gluma jer ne želim da ljudi do?u do mene tj. želim biti op?e prihva?ena te se stoga ponašam prema takvim nekim ustaljenim drušštvenim normama .... ali je nemogu sebe iskazati nikako .. jer više neznam kako da se ponašam ....

..jedino sam tu iskrena jer me tu ljudi razumiju i prihva?aju ovakvu ... dok se u RL ponašam nau?eno .....

... jedva ?ekam da odem novoj psihijatrici jer imam tolko pitanja na koja želim znati odgovor .... mijenjam sebe trenutno kako najbolje znam ..a ona ?e me uputiti kako da živim dalje ..jer ja sada iskreno neznam kako ?u ja dalje živjeti ovako ...

... vjerujem u ovaj lijek i drago mi je da imam nuspojave .... valjda ?e djelovati .....

Boze Hartera pa nemoj voditi rat sa sobom. Ono si sto si i prihvati sebe takvu kakva si.

Nepoznajem te ali mislim da si ti ok osoba i da si upala u mrezu svojih emocija, misli i strahova i ocekivanja i nemozemo se mi tek tako menjati ali mozemo raditi na sebi.

Svi znamo sta je dobro a sta nije i to nam je svima dato da nam bude vodilja u zivotu.

Ne preispituj svoj identitet. Nista mu nefali. Ta depresijetina se otici.

Boze Hartera pa nemoj voditi rat sa sobom. Ono si sto si i prihvati sebe takvu kakva si.

Nepoznajem te ali mislim da si ti ok osoba i da si upala u mrezu svojih emocija, misli i strahova i ocekivanja i nemozemo se mi tek tako menjati ali mozemo raditi na sebi.

Svi znamo sta je dobro a sta nije i to nam je svima dato da nam bude vodilja u zivotu.

Ne preispituj svoj identitet. Nista mu nefali. Ta depresijetina se otici.

... to mi je psihijatrica rekla ... ja se prihva?am ..bar ja to mislim .. tj.neznam .... ja mislim da se prihva?am ...ali o?ito ne..jer da se prihva?am ne bi se ovako osje?ala .... nije mi to jasno ....

...sa jedne strane mi govore prihvati se kakva jesi ..a onda kažu da moram mijenjati svoje stavove i mišljenja koja su pogrešna jer da mi je zbog njih loše ...

... i kako da ja onda prihvatim sebe ... o?ito moram prihvatiti ono dobro ..a loše mijenjati ..ali je neznam što je to loše ..koja su moja razmišljanja kriva ....

... psihijatri su rekli da previše razmišljam o sebi ..... iako ja sebe tako ne doživljavam ... možda je i nepotpuna dijagnoza odlu?ila sam mijenjati nešto na tom planu ....

...?ula sam se sa mamom .. ona se obožava skijati ... radi svaki dan samo da si to priušti ..i najviše voli da njena djeca(seka i ja) sa njom idemo jer smo joj mi sve u životu .... ja sam potpuno prestala i?i sa njom odkad sam upisala fax(društvo,drugi planovi) a seka isto rijetko ide jer joj se isto neda a i ne želi bez mene.... mama me je na po?etku stalno nagovarala ali je odustala nakon nekog vremena i nije bila sretna .....

... sada sam se ?ula sa mamom i rekla da bi i ja htjela i?i ... mama je presretna :srculenca: jer ?emo napokon sve tri mama,seka i ja biti malo zajedno :srculenca: ......

..iako mi se apsolutno ne ide,ne skija,ne putuje odlu?ila sam ipak i?i da ju usre?im ....

jako se je tesko promijeniti, ali mislim da nije stvar u mijenjanju nego o nadogradnji sebe u pozitivnom smijeru...priznati svoje kvalitete samom sebi... to je prvi korak za "promjenu".... :)

Upravo tako. Antilopa je sve tocno napisala.

Ne radi se o 100% promjeni nas niti to itko trazi. Nego o promijeni onih obrazaca ponasanja koji nam stete.

Slazem se i sa dragom i sa vavilon.

Mislim da ti prije svega treba odmor od ocekivanja spram sebe, nekoliko dana, tjedan, dva laganih setnji, opustene atmosfere, muzike koja ti godi, nikakvih obaveza.

Vidis ja mislim da ikao je plemenito da zelis usreciti mamu da to nije nacin kako se ide na bolje. Opet si sebe prisilila na nesto sto ne zelis da netko drugi bude sretan. Nisi odgovorna za maminu srecu. Zasto ne ide sa prijateljicom?

iako mi se apsolutno ne ide,ne skija,ne putuje odlu?ila sam ipak i?i da ju usre?im ....

Ja bih prvo to mijenjala. Zrtvovanje zato da netko drugi bude sretan. Prvo si odgovorna za svoju srecu i tek kad to rijesis mozes zaista i druge usreciti.

... ali ?e i mene usre?iti ako ona bude sretna .... nekad sam voljela to skijanje ..ali u ovoj fazi ništa nevolim jer nemam volje ..... treba mijenjati loše navike ... a loše je što sam se ja potpuno izolirala od života i dane provodim na faxu il uz televizor i tako ve? godinama .....

... ovo doživljavam kao vra?anje nekim stvarima koje me vesele i koje bi me mogle vratiti u život .....

.... po?ela sam ?itati knjigu od davida burnsa feeling good .... mislim da polako po?injem shva?ati tu promjenu razmišljanja ... porebno je mijenjati svoja negativna razmišljanja zbog kojih se tako osje?amo .... danas sam pokušavala gledati sve ljude .. po?evši od onih u busu ..pa do kolega na faxu sa kojima se ne slažem pozitivno .. i mogu re?i da mi uspijeva ..puno bolje se osje?am .... sada treba to istrenirati na sve aspekte moga života ..... :srculenca:

Feeling Good je odlicna knjiga i D. Burns je jedan od poznatijih kad je u pitanju KBT. Odlican izbor! Verujem da ce pomoci samo ako se potrudis da procitano barem delimicno primenis u stvarnosti. :)

Feeling Good je odlicna knjiga i D. Burns je jedan od poznatijih kad je u pitanju KBT. Odlican izbor! Verujem da ce pomoci samo ako se potrudis da procitano barem delimicno primenis u stvarnosti. :)

..?itam ju jako sporo jer pokušavam sve razumjeti što piše ..i onda tokom dana pokušavam promijeniti svoja razmišljanja .... danas sam ?ak i uspjela sad neznam jel zbog toga ili seroxata ..ali se osje?am dobro .....

Nemam pojma, ja nisam citala nikakve knjige, ali sam i sama bila u procesu mijenjanja sebe. Ja sam se doduse nekako uspjela vratiti sebi, ali tek nakon uzimanja AD. Jedan dobar period ja sam bila sve, sem ja, osjecala sam to svakim dijelolm sebe, ali nisam bila u stanju uciniti ista...Manjkalo mi je samopouzdanje, snaga, volja, sve...Na kraju sam se umorila od te borbe i nepoznate 'mene' (ne, to nisam bila ja, to je biloa depresija), i pocela sam piti AD, Cipralex. Nije valjda proslo ni nekoliko sedmica da sam ja pocela osjecati neku unutarnju radost, snagu, toplinu, kao da mi gomila nekih dobrih emocija navire, zapljuskuje me, i ja samo treba da uzivam, i da se vratim sebi...Povratak sebi je prosao tako spontamo i lijepo, da su svi bili zacudjeni. Ljudi koji su me ovdje upoznali nisu vjerovali kakvu sam transformaciju dozivjela, i tesko im je bilo povjerovati da ono nisam bila ja...da sam ovo ja...

Daj sansu ad-ovima, i svaki dobar nagovjestaj iskoristi da se osjecas dobro, da radis na sebi i da uzivas u zivotu. Simple, but true. Sretno!

Ja ne želim ništa prepisivati AD-ima ve? sebi. Jednostavno sam odlu?ila re?i ne pesimizmu,a ostalo je došlo s vremenom.

Moja transformacija 'ka meni' se poklopila sa uzimanjem AD-a, tako da ja pola ordena 'kacim' njima, a pola dajem meni :) Mislim da je tako fer :aha:

.... ju?er i danas osje?am takvu naglu promjenu u pozitivnom smjeru .. i to je definitivno utjecaj seroxata .... osje?am snagu i volju da promijenim sva ona loša razmišljanja i negativnu perepciju svijeta a pogotovo ljudi ....

.. pokušavam sve gledati veselo ..ne optere?uju?i se što ?e ljudi re?i ili misliti o meni ..biti takva kakva jesam .....

...prijatelj mi je ju?er poslao knjigu jednu .., veronika je odlu?ila umrijeti .. neznam dal ste ?itali ..ako niste pro?itajte ... sada sam na pola knjige ... ju?er sam se tolko zadubila u knjigu da sam zaboravila si?i na svojoj stanici .... :icon_blushing: