Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
alive

Gabapentin (NEURONTIN, KATENA, GABALEPT)

Recommended Posts

Gabapentin je noviji antiepileptik koji je originalno na tržiÅ¡te plasirala jedna manja ameriÄka tvrtka a koju je kasnije kupio Pfizer.

Koristi se kao druga linija lijeÄenja epilepsije te kao prva linija lijeÄenja kod kroniÄne boli (neuropatska bol).

Ovdje je zanimljivo da se osvrtnem na njegova antimaniÄna te stabilizirajuća svojstva.

Neurontin se i dalje iako nema odobrenje od FDA,koristi kao stabilizator raspoloženja,pogotovo u onih kod kojih ostali stabilizatori nisu imali uÄinka (prvenstveno Depakine,Lamictal i litij)

UnatoÄ tome,istraživanja koja su provedena i koje je Pfizer dugo skrivao od javnosti,pokazuju da je neurontin u dvostruko slijepim kontroliranim istraživanjima pokazao manju uÄinkovitost od placeba.

Posjeduje snažno anksiolitiÄko djelovanje te se Äesto daje kod kroniÄne anksioznosti sa ili bez simptoma depresije.

Može se izrazito dobro kombinirati sa SSRI te sa drugim stabilizatorima raspoloženja.

Zanimljivo,ta mala tvrtka koja je originalno proizvodila neurontin a koju je kasnije kupio Pfizer je pretrpila goleme sudske kazne zbog reklamiranja neurontina u svrhe u koje ga nije odobrila FDA (kao stabilizatora,anksiolitika,tkz. off label use)

Neurontin je lijek na kojem Pfizer zarađuje veći dio svoga profita.

Ima izrazito blag profil nuspojava.

ja otvoreno pitao doktora za Katenu. Ali kao ne može mi prepisati jer je to stabilizator. Ja imam anksioznost baš. :dry: