Jump to content
Depresija Forum
Lali

Granicni poremecaj licnosti (BPD, Borderline)

Recommended Posts

hmmm... poreme?aji li?nosti? personality disorder? Ja kontam da to ima mnogo ljudi, ali da nisu svesni toga, ili se malo obaziru na to.

hmmm... poreme?aji li?nosti? personality disorder? Ja kontam da to ima mnogo ljudi, ali da nisu svesni toga, ili se malo obaziru na to.

22574[/snapback]

Pa kako to da skontam? Ja imam dijagnozu anxiosno-depresivni poremecaj, s akcentom na anxioznost!!!KOliko znam, nemam poremecaj licnosti, al' hajde da nadjemo nesto na netu i objasnimo ga...

Pa kako to da skontam? Ja imam dijagnozu anxiosno-depresivni poremecaj, s akcentom na anxioznost!!!KOliko znam, nemam poremecaj licnosti, al' hajde da nadjemo nesto na netu i objasnimo ga...

22593[/snapback]

ili da recimo posjetite forum bpd, novo otvoreni, di vec ima dosta informacija i self-help savijeta, ...itd.

ovaj forum je DEPRESIJA, a, poremecaj licnosti, je sasvim ensto drugo., pogotovo pristup lijecenja, pa i sami korijeni problema.

ako vec postoji forum koji u vecoj mjeri moze pomoc takvim ljudima, ne vidim razlog zasto ne bi taj forum bio za pd a ovaj za depresiju, jer, skoro pa nemaju veze te dvije bolesti

no, nema veze, vi birate zelite li e ili ne izljecit.

postoji pravi put,i nikakav.

ili da recimo posjetite forum bpd, novo otvoreni, di vec ima dosta informacija i self-help savijeta, ...itd.

ovaj forum je DEPRESIJA, a, poremecaj licnosti, je sasvim ensto drugo., pogotovo pristup lijecenja, pa i sami korijeni problema.

ako vec postoji forum koji u vecoj mjeri moze pomoc takvim ljudima, ne vidim razlog zasto ne bi taj forum bio za pd a ovaj za depresiju, jer, skoro pa nemaju veze te dvije bolesti

no, nema veze, vi birate zelite li e ili ne izljecit.

postoji pravi put,i nikakav.

22595[/snapback]

Daer Holden-she,

posjetila sam vas Forum, jako je lijepo stiliziran...slican nasemu. Istina je, ima jako puno informacija o BPD...

...ali moras shvatiti da ovaj nas Forum nije samo Depresija...davno je to prestao biti...

Ovo je nasa mala oaza :cloud9: gdje se vec poznajemo :kissing: ... znamo povijest bolesti :doctor: ... znamo tko je za salu tko nije... addadadaa, tko sta radi... :misc-type: cujemo se i u privatnom zivotu...:zavera:

Nadam se da shvacas...Zato sam i otvorila ovaj novi child jer znam da jako puno ljudi ovdje ima BPD (ja sam prvi put i doznala za to ovdje...a sad to imam i u dijagnozi)...

Ako netko zeli i ima potrebu za diskutiranjem o ovom poremecaju, zasto ne bi to mogao o napraviti na "svom" Forumu....

Sigurna sam da shvacas....

Angel Heart

P.S. ...sve je ovo u najboljoj namjeri i molim te nemoj shvatiti nista osobno; ako netko zeli posjetiti vas Forum... uvijek moze... :lizalica:

Poremecaj licnosti?Mozda i ja to imam.Odo negdje procitati o cemu se radi.Hmm,poznavajuci sebe ako je nemam dobit cu ju cim procitam :(/> .Eh,procitat ili ne pitanje je sad :nerves:

Poremecaj licnosti?Mozda i ja to imam.Odo negdje procitati o cemu se radi.Hmm,poznavajuci sebe ako je nemam dobit cu ju cim procitam :(/> .Eh,procitat ili ne pitanje je sad :nerves:

22621[/snapback]

Ne citati! Definitivno! 15.gif

22621[/snapback]

Ja cekam nasu doktoricu Lali...018.gif

Da Da... ona zna!

Pusa

Poremecaj licnosti?Mozda i ja to imam.Odo negdje procitati o cemu se radi.Hmm,poznavajuci sebe ako je nemam dobit cu ju cim procitam :P/> .Eh,procitat ili ne pitanje je sad :nerves:

22621[/snapback]

Toga je i mene strah!1002.gif Ali koliko sam vec stvari tu procitala, ako ih i po?nem sve redom umišljat, tu još jednu ne?u ni osjetit! ^_^

Ma skulirajte se...nije to nista gore od ovog naseg sranja... meni je cak i pomoglo... odobrili su mi duze bolovanje.... addadadaa addadadaa addadadaa

1.gif

BPD ili poremecaj licnosti je jedan od ozbiljnijih mentalnih problema a najcesce je karakteriziran cestim promenama raspolozenja, nestabilnoscu u ponasanju i u odnosu s drugim ljudima, kao I nerealna (netacna) slika samog sebe. Osobe s ovim poremecajem dozivljavaju intenzivan osecaj besa, depresije, anksioznosti najcesce u trajanju od par sati do celog dana. To je I jedna od bitnih razlika izmedju osoba s BPD I ljudi obolelih od depresije ili biopolarnog poremecaja. Kod depresije (ne)raspolozenje traje mnogo duze I najcesce se ni ne postavlja dijagnoza depresije ukoliko simptomi ne traju par nedelja. Kod BPD simptomi se smenjuju u mnogo kracim intervalima, cesto puta su izuzetno intenzivni i krace traju. Osobe s BPD u vecini slucajeva imaju pogresnu sliku o sebi, pa zato cesto i menjaju misljenje, zelje i neke zivotne ciljeve (npr. jedan dan zele nesto uciniti, da bi vec sutra, ili u roku od par dana, promenili misljenje i poceli nesto drugo). Cesto puta ljudi s BPD imaju veliki nedostatak samopouzdanja (svesno ili nesvesno), misle o sebi kao o nekom ‘ko je manje vredan ili mnogo losiji od drugih. Imaju osecaj da ih niko ne razume, da ih ljudi tretiraju na pogresan nacin, osecaju se prazno, dosadno i veoma cesto nisu ni sami sigurni sta zele. Imaju tendenciju da idu iz jednog ekstrema u drugi, narocito kad su u pitanju porodica ili prijatelji, njihova osecanja mogu se menjati od idealiziranja neke osobe pa do intenzivnog osecanja odvratnosti prema toj istoj osobi. Izuzetno su osetljivi ukoliko osete odbijanje od strane porodice (ili prijatelja) i najcesce reaguju s besom (ili nekim drugim negativnim i intenzivnim osecanjima) cak i prilikom najmanjih rasprava ili razdvajanja. Na razdvajanje su posebno osetljivi, najcesce zbog straha od napustanja sto je kod ovakvih ljudi jako izrazeno. Ljudi s BPD cesto puta prete samoubistvom, a mnogi od njih i pokusaju samoubistvo u trenucima besa ili osecaja napustenosti i nerazumevanja. Veoma cest problem u dijagnozi BPD je cinjenica da se istovremeno mogu javiti i neki drugi poremecaji poput depresije, anksioznosti, biopolarnog poremecaja, drogiranja, alkohola i tome sl. Razlog za BPD moze biti u genetskom faktoru a moze biti uzrokovan i sredinom i nacinom zivota, najcesce jos u samom detinjstvu i to zbog odredjenih stresnih situacija, maltretiranja ili nedovoljno paznje. Leci se grupnom ili individualnom terapijom, uz antidepresive, antipsihotike ili tablete za smirenje (benzodijazepami).

Eto, ovo bi bio moj mali doprinos ovoj temi :)/>

Na razdvajanje su posebno osetljivi, najcesce zbog straha od napustanja sto je kod ovakvih ljudi jako izrazeno. Ljudi s BPD cesto puta prete samoubistvom, a mnogi od njih i pokusaju samoubistvo u trenucima besa ili osecaja napustenosti i nerazumevanja. Veoma cest problem u dijagnozi BPD je cinjenica da se istovremeno mogu javiti i neki drugi poremecaji poput depresije, anksioznosti, biopolarnog poremecaja, drogiranja, alkohola i tome sl. Razlog za BPD moze biti u genetskom faktoru a moze biti uzrokovan i sredinom i nacinom zivota, najcesce jos u samom detinjstvu i to zbog odredjenih stresnih situacija, maltretiranja ili nedovoljno paznje. Leci se grupnom ili individualnom terapijom, uz antidepresive, antipsihotike ili tablete za smirenje (benzodijazepami).

Ma Dragice moja...kako si me lijepo opisala... jedino ne priznajem da sam posebno osjetljiva na razdvajanja...dapace... moj je problem sto uvijek ja sam ta koja odlazi...napusta...kao i sad. Mojeg muza...bilo je lakse dok su "decki" bili u pitanju...

Moj pogled na sve to je ovakav: cijelog zivota si jedna odredjena osoba, karakteristicna po ovome ili onome, u principu stabilna... u uvjerenjima i pogledima na zivot... i onda BOOOOM... odjednom se "poremetis" i izadjes izvan te "borderline" i ...sad se pitam: ZASTO JE TO LOSE? OK, simptomi su koji jesu...ali ja to uzimam kao izazov i poklon karme u ovom zivotu da se "usudim" pronaci samu sebe u samoj sebi...a za to moram izaci izvan tih borderline-a, malo se pomuciti... i,sa odmakom i teskim radom, napokon se ponovo ugledati...u sebi samoj.

Depra je samo jedan od kamencica na putu...blaga nuspojava...

Eto, ovo bi bio moj mali doprinos ovoj temi:)

Hvala Draga

1.gif

18.gif

19.gif

18.gif

Ma Dragice moja...kako si me lijepo opisala... jedino ne priznajem da sam posebno osjetljiva na razdvajanja...dapace... moj je problem sto uvijek ja sam ta koja odlazi...napusta...kao i sad. Mojeg muza...bilo je lakse dok su "decki" bili u pitanju...

Moj pogled na sve to je ovakav: cijelog zivota si jedna odredjena osoba, karakteristicna po ovome ili onome, u principu stabilna... u uvjerenjima i pogledima na zivot... i onda BOOOOM... odjednom se "poremetis" i izadjes izvan te "borderline" i ...sad se pitam: ZASTO JE TO LOSE? OK, simptomi su koji jesu...ali ja to uzimam kao izazov i poklon karme u ovom zivotu da se "usudim" pronaci samu sebe u samoj sebi...a za to moram izaci izvan tih borderline-a, malo se pomuciti... i,sa odmakom i teskim radom, napokon se ponovo ugledati...u sebi samoj.

Hvala Draga

1.gif

18.gif

19.gif

18.gif

22749[/snapback]

lako je teorizirat sta ti je.

al ako ti i dalje 'visis' na krivom forumu, onda si neces previse pomoc.

ovo ti govorim u DOBRIM namjerama

premala informiranost covjeka s BPD-om o ssamoj bolest ne vodi nigdje.

ili se pocni lijecit ili kukaj i kukaj na forumu

sto se tice negog gore; depresija i bpd, i ostali pd po mom misljenju nemaju veze nikakve. POGOTOVO U PRISTUPU LIJECENJA

a to dokazuje i cinjenica da ja s bpd-om na ovom forumu nisam naisla nista od pomoci.

znaci, depresivci na ovaj , pd-si na onaj

al, ne vi to NE KUZITE, jer NE zelite

nitko ne bi trebao na forumu trazit iskljucivo podrsku nego POMOC.

razlika izmedu tog dvoje je sto pomoc ima dulje i bolje posljedice, a podrska je trenutacnog tima

no, nema veze, odustajem. imajte svoj jedan MALI TOPICIC na kojem 99% postova su neinformirani.

budite bolesni, vas izbor.

ostanite bolesni

i, malo razmislite koliko si stvarno zelite pomoc.

nabrajanje simptoma ne pomaze

a jos manje krivi forum iliti dijagnoza :)/>

adio!

i,DRAGA, bas si dobro opisala sve to, ... neznam dal ti imas bpd ili kako si informirana...al, jedini dobar post na ovoj temi

Slazem se dobrim delom sa tobom holden-she.

Meni jako smeta kada neki los period jako drugo traje. Ja to moram da menjam, ili bih poludeo.

Mora svaki covek da oseti kada ga zivot cima, i da tada preduzme nesto. Ja najvise volim da pocnem nesto i da se pridrzavam toga ako treba mesecima, jer sam naucio da se ce se sve to isplatiti kad tad, i da sto pre pocnem da menjam nesto, to ce pre uspeh doci. Znam da ce biti tesko, znam da ce biti gresaka i padova, ali vec mi sam to ranije prosao pa znam da je nagrada uvek tu iza coska :)/>

Pogledao sam i drugi forum, on je jako slican ovom i jako mi je glupo sto postoji vise foruma koji se bave istom tematikom, ali ok.

Angel, BPD ima toliko mnogo razlicitih simptoma da je jako tesko pronaci se u svakom od njih. Uostalom, kao i kod vecine mentalnih poremcaja, uvek postoje individualne razlike sto znaci da ce razliciti ljudi dozivljavati razlicite simptome, na razlicite nacine. Postoji par osnovnih karakteristika prema kojima se daje dijagnoza, ali cak i tada moze se dogoditi da dodje do greske bas zbog same kompleksnosti oboljenja.

Draga Holden-She ja nemam BPD (premda se sasvim mogu pronaci u stalnom menjanju nekih zivotnih ciljeva i zelja :)/> ) ali igrom slucaja oblast kojom se bavim je vezana za psihologiju pa otuda i moje neko, nazovimo, znanje. Medjutim, htela sam ti reci da je sasvim dobro sto si se ovde obratila sa vescu o novom forumu. To sto se na ovom forumu otvorila tema o BPD nije uopste bitno jer ljudi koji zaista imaju taj problem pomoc ce sasvim sigurno potraziti i na onom drugom forumu, vise specijaliziranom za BPD. Mi ovde mozemo diskutovati i raspravljati (na kraju krajeva, pre bilo kojeg foruma treba se prvo obratiti doktoru) ali neko 'ko zaista ima taj problem sigurno ce otici i na onaj drugi forum. Ne postoji krivi ili pravi forum, vec sve zavisi od toga koliko je nekome potrebna pomoc i gde se oseca najugodnije da tu istu pomoc potrazi. Ako neko ima problem sa BPD i odredjene simptome vezane samo i iskljucivo za ta poremcaj (recimo sklonost ka samopovredjivanju kao jednom obliku olaksavanja bola) sigurna sam da ce se osecati ugodnije na onom drugom forumu gde ce mozda sresti ljude sa slicnim problemom. Drugim recima, svaki od foruma moze biti dobar za nesto, a u ovom slucaju ovaj je recimo dobar jer ce preko njega sada neki drugi ljudi sa BPD mozda procitati i saznati da postoji i onaj drugi forum, sto nekome moze puno znaciti.

A sto se forum o bpd-u ne bi prikljucio na ovaj forum kao podforum ili na neki nacin, kao dva ravnopravna foruma ili ..., to mi se cini kao dobro resenje :)/>

Ma Astrolabe...nije poanta u tome... Ima nas puno koji o ovome znaju jako puno... I na kraju krajeva...svatko je slobodan da ide na koji god forum zeli...

P.S.

Najlakse je pokaciti 200 linkova o BPD pa kao i mi smo super informirani...

Sorry, meni tu nije nista simpa...jer Holden-She mi nije se bas pokazala kao suosjecajna osoba...cak malo agresivna...

Koja je adresa tog drugog foruma? Licno se ne nalazim u tim simptomima ali bih volela da procitam malo vise o tome...

Guest Guest
Ma Astrolabe...nije poanta u tome... Ima nas puno koji o ovome znaju jako puno... I na kraju krajeva...svatko je slobodan da ide na koji god forum zeli...

P.S.

Sorry, meni tu nije nista simpa...jer Holden-She mi nije se bas pokazala kao suosjecajna osoba...cak malo agresivna...

22797[/snapback]

suosjecanje te nece izljecit.

Uz ponavljaju?i depresivni poreme?aj (F 33) meni je isto dijagnosticiran poreme?aj osobnosti ili depresivni poreme?aj (F 60). U mojem otpusnom pismu kao i u ?asopisu Pro mente postoje sli?ni opisi toga poreme?aja: "Depresivni poreme?aj li?nosti o?ituje se kognitivnim pesimizmom, negativnim mišljenjem i sklonoš?u neraspoloženju. Radi se o osobama koje su op?enito vrlo ozbiljne, nesposobne za opuštanje i u?ivanje, bez smisla za humor, a ?esto su preplavljene brigama, negativnim i nesretnim mislima. Pesimisti su glede budu?nosti, nezadovoljni sadašnjoš?u, uvijek iš?ekuju najgore. Strogi su prema sebi, imaju nisko samopoštovanje i ?esto osje?aju neprimjerenu krivnju". cry.png U toj definiciji poreme?aja osobnosti, ja se ne nalazim do kraja. Naime, samo u nekim segmentima, jer postoje trenutci kada sam dobre volje, kada sam optimisti?an i kada se dobro osje?am, ponekad se osje?am da lebdim..... :cloud9:

P.S.

22797[/snapback]

pod a) ti linkovi su prijeko potrebni da osoba koja sumnja da ima bpd ili non-bpdovac koji sumnja da mu bliznji ima bpd provjeri sumnje, a ukucavsi na google ces dobit dobre i manje dobre linkove, mi smo tamo bitne stavili jer je npr. meni trebala godina dana nakon sto saznah da imam bpd da citanje tih pustih simptoma shvatim na pravi nacin, jer, bpd-ovci si mogu lagat samo tako...tako da forum samo moze ubrzat taj proces nekim ljudima...!

a dok ne prihvatis da to imas, nema, ali stvarno nema napretka.

B) nemogu ti ni opisat koliko neke stranice su mi pomogle s bolesti, i to samo u 2 tjedna.

nisu mi pomogle u smislu suosjecanja, ili da su mi dan popravile, nego u spoznaji. a spoznaja u bpd-a je uvijek iskrivljena, i bitno je znat prepoznat sve te osjecaje.

o necijim komentarima spajanja foruma, ili da postoje dva ista, se nemogu slozit, jer NE postoje 2 ista. ovaj je depresija, a ovaj podforum bpd ima clanove koji nemaju bpd, i zato mislim da ako netko s bpd-om zeli stvarno napredovat bolji mu je onaj forum, a isto tako za depresiju je vjerojatno bolji ovaj

jer, ja , npr. nerazumjem tocno depresiju, a i primjetim da ljudi s depresijom ne razumiju mene...!

i... cini mi se da ovdje ipak ima ljudi s bpd-om, ... sami su napisali koji se prepoznaju u opisima, ... so.. pomognite si ili se nemojte... ja si pokusavam wink.png

holden-she ponavljaš se... Ve? tre?i put si isto napisao/la. Izvini, ali ho?eš celu ovu temu da prekidaš i ubacuješ se sa tim istim tekstom ili... je re?eno jednom do kraja? Bolje da si postavio/la link, pa eto, ko ho?e neka pogleda, a pominješ sajt i kako ja sad mogu da ga na?em? Još ako neznam baš koristiti internet? A ho?u se izle?iti. I to smo utvrdili.

BTW, nemam taj poreme?aj, ali sam se postavio kao da imam...

Pozdrav.

Guest Guest

BPD ili poremecaj licnosti je jedan od ozbiljnijih mentalnih problema a najcesce je karakteriziran cestim promenama raspolozenja, nestabilnoscu u ponasanju i u odnosu s drugim ljudima, kao I nerealna (netacna) slika samog sebe. Osobe s ovim poremecajem dozivljavaju intenzivan osecaj besa, depresije, anksioznosti najcesce u trajanju od par sati do celog dana. To je I jedna od bitnih razlika izmedju osoba s BPD I ljudi obolelih od depresije ili biopolarnog poremecaja. Kod depresije (ne)raspolozenje traje mnogo duze I najcesce se ni ne postavlja dijagnoza depresije ukoliko simptomi ne traju par nedelja. Kod BPD simptomi se smenjuju u mnogo kracim intervalima, cesto puta su izuzetno intenzivni i krace traju. Osobe s BPD u vecini slucajeva imaju pogresnu sliku o sebi, pa zato cesto i menjaju misljenje, zelje i neke zivotne ciljeve (npr. jedan dan zele nesto uciniti, da bi vec sutra, ili u roku od par dana, promenili misljenje i poceli nesto drugo). Cesto puta ljudi s BPD imaju veliki nedostatak samopouzdanja (svesno ili nesvesno), misle o sebi kao o nekom ‘ko je manje vredan ili mnogo losiji od drugih. Imaju osecaj da ih niko ne razume, da ih ljudi tretiraju na pogresan nacin, osecaju se prazno, dosadno i veoma cesto nisu ni sami sigurni sta zele. Imaju tendenciju da idu iz jednog ekstrema u drugi, narocito kad su u pitanju porodica ili prijatelji, njihova osecanja mogu se menjati od idealiziranja neke osobe pa do intenzivnog osecanja odvratnosti prema toj istoj osobi. Izuzetno su osetljivi ukoliko osete odbijanje od strane porodice (ili prijatelja) i najcesce reaguju s besom (ili nekim drugim negativnim i intenzivnim osecanjima) cak i prilikom najmanjih rasprava ili razdvajanja. Na razdvajanje su posebno osetljivi, najcesce zbog straha od napustanja sto je kod ovakvih ljudi jako izrazeno. Ljudi s BPD cesto puta prete samoubistvom, a mnogi od njih i pokusaju samoubistvo u trenucima besa ili osecaja napustenosti i nerazumevanja. Veoma cest problem u dijagnozi BPD je cinjenica da se istovremeno mogu javiti i neki drugi poremecaji poput depresije, anksioznosti, biopolarnog poremecaja, drogiranja, alkohola i tome sl. Razlog za BPD moze biti u genetskom faktoru a moze biti uzrokovan i sredinom i nacinom zivota, najcesce jos u samom detinjstvu i to zbog odredjenih stresnih situacija, maltretiranja ili nedovoljno paznje. Leci se grupnom ili individualnom terapijom, uz antidepresive, antipsihotike ili tablete za smirenje (benzodijazepami).

Eto, ovo bi bio moj mali doprinos ovoj temi smile.png

Eto, ovo bi bio moj mali doprinos ovoj temi smile.png

Evo, buduci da ja imam dijagnosticiran BPD, da pridonesem ovoj temi:

Iz knjige: "Torn between extremes, Life with BPD" :

Sljedece zivotne okolnosti i nacini ponasanja mogu ukazivati na prisutnost borderline poremecaja:

+ traumatska iskustva u djetinjstvu (pogotovo tjelesno ili seksualno zlostavljanje)

+samosabotaza (npr. unistavanje dobre veze, sabotiranje razgovora za posao)

+ponavljanje razocaravajucih partnerstva, iskustva s poslom, ili drugih vrsta veza

+ceste promjene posla, vrste studija, kao i veza (npr. cesti razvodi, rastave i zenjenja)

+stalno isti uzorak ponavljanja destruktivnih veza (npr. vise brakova s alkoholicarima, koji vas zlostavljaju) ili veze s kontrolirajucim, narcisoidnim partnerima, koje vode do konflikta

+upotreba prelaznih objekata (naviknuost na tjesenje lutkama i plisanim medvjedicima) --> ja bih ovdje jos dodala koristenje drugih ljudi kao prelaznih objekata, recimo borderlineri cesto koriste druge ljude kao sredstva da bi ispunili svoju unutarnju prazninu, ili neke vanjske stvari tipa posao, hobi itd. i onda kad im to ne uspije se osjecaju razocarano, zbunjeno, bijesno ili depresivno

+seksualna zbunjenost (npr. biseksualnost)

+opasno ponasanje, koje bolesnik moze smatrati uzbudljivim (npr. zloupotreba opojnih sredstava, promiskuitet, kradja, bulimija, anoreksija)

+cesti konflikti (najvise s vaznim ljudima iz okolisa bolesnika, npr. nadredjenima, kolegama, prijateljima i pripadnicima obitelji)

+iskustva s nasiljem kao zrtva ili pocinitelj ili oboje, koja se stalno ponavljaju

+stalne promjene vlastitih stavova ( npr. idealiziranje neke prijateljice i njeno kasnije odbacivanje, knjiga koja se bolesniku cini divnom a kasnije dosadnom)

+tendencije prema ekstremnim organizacijama (npr. politickog ili religioznog tipa)

+najbolje snalazenje u totalno organiziranim sistemima (npr. na sveucilistu se bolesnik ne nalazi najbolje, dok u vojsci zablista)

Hvala Draga

1.gif

18.gif

19.gif

18.gif

Moram i na ovo reagirati. Naime, ovo sto se kaze da su borderlineri osjetljivi na razdvajanja ide na podsvijesnoj razini. Na onoj svijesnoj to se ne mora nuzno ocitovati tako da borderlineri budu skrseni kad ih netko ostavi, jer je negiranje svojih osjecaja takodjer jedna karakteristika BPD-a, nego se to moze manifestirati i kao strah od emocionalne bliskosti - u stilu "ja cu tebe prvi/prva ostaviti - tako da ti ne mozes mene". Drugim rijecima, bolje da ja to odmah napustim, prije nego sto me povrijedi.

Druga stvar, borderline se ne zove borderline zato jer ima neke veze s granicama, makar ironicno je da ustvari i ima veze s granicama - jer osoba s BPD-om cesto ne zna postaviti vlastite granice/integritet i djelovati u skladu s tim, nego se zove tako zato jer kad se bolesti davala ime borderline pacijenti su pokazivali variranje izmedju neuroza i psihoza, i nisu bili ni tipicni neuroticari ni tipicni psihoticari. Otud i ime.

Ovo sto kazes da to uzimas kao poklon karme u ovom zivotu da se usudis pronaci sama sebe ja pozdravljam jer i ja tak brijem. Uostalom, svaki problem u ovom zivotu, pa tako i ta bolest, je ustvari prilika da nesto saznas, naucis, prilika da se oslobodis te karme . To je super perspektiva, i ziher ce ti mnogo pomoci u borbi sa time :)/>, kao i meni, i svima nama.

Ali borderline personality disorder nije lagana bolest, i njeni se efekti na pojedinca cesto podcijenjuju. A ona cesto ima itekakvog utjecaja na ponasanje pojedinca, i njegov odnos s drugim ljudima, ili stav prema zivotu. I borderline pacijenti si cesto znaju lagati o tome koliko je to ustvari tako.

Uglavnom, ono sto sam htjela reci. Istina je da je BPD ne samo bolest nego ujedno i prilika, da upoznas pravog sebe do kraja, vise nego sto to mnogi ljudi ucine za cijelog zivota. No ujedno je ta prilika slozeni fenomen, cija se slozenost ne smije ni jednom trenutku zaboraviti.

Dalje, jedan od najboljih linkova na ovom podrucju, ako ne i najbolji:

http://www.borderlinepersonality.ca/index.htm

Na tom sajtu se negdje nalaze i Word dokumenti sa opisom DBT vjezbi, to je dijalekticko -bihevioralna terapija, koja se koristi u lijecenju BPD-a. Ovi fileovi su napisani tako da ih mozete i sami koristiti, preporucujem u svakom slucaju.

Inace, jedna od najvaznijih stvari kod borderlinera je ono sto je u DBT-u opisano kao "mindfulness" -to da se u svakom trenutku bude svijestan svojih motiva ponasanja u nekoj situaciji. Vise o tome ima u DBT skriptama s te stranice.

Sto dalje htjedoh reci, obicno BPD ne dolazi solo, nego se na njega nakaci jos neki psihicki poremecaj, najcesce depresija, anksioznost ili PTSP. Osim toga, simptomi se poklapaju s nekim bolestima kao sto su: bipolarni poremecaj, separacijska anksioznost, sizofrenija, poremecaj koncentracije- hiperaktivnost (ne znam kako se tocno zove ta bolest). No, iskusan i dobar psihijatar trebao bi biti u stanju razlikovati te stvari jednu od druge, jer i iz osobnog iskustva mogu reci da postoje jasne razlike koje upucuju na jednu ili drugu bolest.

I jos samo da kazem da ako ste imali dijagnosticiran BPD, vjerojatno su vam takodjer rekli da je to teska bolest i da njeno lijecenje traje godinama. Da, to je istina, ali je isto tako istina i da postoje razne razine BPD-a, a da je BPD ustvari naziv i za jako siroki skup simptoma, i da valjda ni ne postoje dva BPD pacijenta na cijelom svijetu ciji su problemi ili dozivljavanja situacija ili svi simptomi jednaki. Osim toga, kod BPD-a se javlja taj zgodan paradoks da morate imati zadovoljenih 5 od 9 tocaka sa liste BPD simptoma (koju cu isto staviti gore) da biste bili smatrani borderlinerom, sto je jako relativno, jer u dobroj fazi vaseg zivota mozete imati samo 4, a u losoj svih 5, a onda ste u prvom slucaju zdravi, a u drugom borderliner. :)/> Zato je mozda bolje od toga da netko ima borderline govoriti u kojem stupnju je kod nekoga prisutan borderline.

Ta bolest je komplicirana i obuhvaca siroki raspon svega i svacega, tako da je malo bolje shvacena tek jako nedavno. Zato mislim da se kod BPD-a treba cuvati bilo kakvih generalizirajucih izjava tipa "lijecenje je tesko, naporno i dugotrajno" ili "to se moze lijeciti samo na taj i taj nacin". Da, to je teska bolest, i da, postoje neke metode, ali to je sve jako individualno, vec prema tome o kakvom se BPD-u radi. Osim toga, na svom iskustvu sam vidjela da postoje neke metode koje funkcioniraju tri puta bolje od metoda klasicne psihijatrije. Zato, nemojte sve sto vam kazu uzimati zdravo za gotovo, nego razmislite koliko to ima smisla u vasem slucaju. Jedino sto je vazno jest da kod tog razmisljanja prema sebi budete maksimalno iskreni. Ako imate stvarnu zelju za ozdravljenjem ili poboljsanjem, za radom na sebi, sve je moguce.

Kad budem imala vremena, stavit cu jos neke materijale iz ove knjige ili slicno. Nadam se da ce vam nesto od toga svega biti od koristi. wink.png

Pozdrav svima