Jump to content
Depresija Forum
Lali

Granicni poremecaj licnosti (BPD, Borderline)

Recommended Posts

Evo, buduci da ja imam dijagnosticiran BPD, da pridonesem ovoj temi:

Iz knjige: "Torn between extremes, Life with BPD" :

Sljedece zivotne okolnosti i nacini ponasanja mogu ukazivati na prisutnost borderline poremecaja:

+ traumatska iskustva u djetinjstvu (pogotovo tjelesno ili seksualno zlostavljanje)

+samosabotaza (npr. unistavanje dobre veze, sabotiranje razgovora za posao)

+ponavljanje razocaravajucih partnerstva, iskustva s poslom, ili drugih vrsta veza

+ceste promjene posla, vrste studija, kao i veza (npr. cesti razvodi, rastave i zenjenja)

+stalno isti uzorak ponavljanja destruktivnih veza (npr. vise brakova s alkoholicarima, koji vas zlostavljaju) ili veze s kontrolirajucim, narcisoidnim partnerima, koje vode do konflikta

+upotreba prelaznih objekata (naviknuost na tjesenje lutkama i plisanim medvjedicima) --> ja bih ovdje jos dodala koristenje drugih ljudi kao prelaznih objekata, recimo borderlineri cesto koriste druge ljude kao sredstva da bi ispunili svoju unutarnju prazninu, ili neke vanjske stvari tipa posao, hobi itd. i onda kad im to ne uspije se osjecaju razocarano, zbunjeno, bijesno ili depresivno

+seksualna zbunjenost (npr. biseksualnost)

+opasno ponasanje, koje bolesnik moze smatrati uzbudljivim (npr. zloupotreba opojnih sredstava, promiskuitet, kradja, bulimija, anoreksija)

+cesti konflikti (najvise s vaznim ljudima iz okolisa bolesnika, npr. nadredjenima, kolegama, prijateljima i pripadnicima obitelji)

+iskustva s nasiljem kao zrtva ili pocinitelj ili oboje, koja se stalno ponavljaju

+stalne promjene vlastitih stavova ( npr. idealiziranje neke prijateljice i njeno kasnije odbacivanje, knjiga koja se bolesniku cini divnom a kasnije dosadnom)

+tendencije prema ekstremnim organizacijama (npr. politickog ili religioznog tipa)

+najbolje snalazenje u totalno organiziranim sistemima (npr. na sveucilistu se bolesnik ne nalazi najbolje, dok u vojsci zablista)

Moram i na ovo reagirati. Naime, ovo sto se kaze da su borderlineri osjetljivi na razdvajanja ide na podsvijesnoj razini. Na onoj svijesnoj to se ne mora nuzno ocitovati tako da borderlineri budu skrseni kad ih netko ostavi, jer je negiranje svojih osjecaja takodjer jedna karakteristika BPD-a, nego se to moze manifestirati i kao strah od emocionalne bliskosti - u stilu "ja cu tebe prvi/prva ostaviti - tako da ti ne mozes mene". Drugim rijecima, bolje da ja to odmah napustim, prije nego sto me povrijedi.

Druga stvar, borderline se ne zove borderline zato jer ima neke veze s granicama, makar ironicno je da ustvari i ima veze s granicama - jer osoba s BPD-om cesto ne zna postaviti vlastite granice/integritet i djelovati u skladu s tim, nego se zove tako zato jer kad se bolesti davala ime borderline pacijenti su pokazivali variranje izmedju neuroza i psihoza, i nisu bili ni tipicni neuroticari ni tipicni psihoticari. Otud i ime.

Ovo sto kazes da to uzimas kao poklon karme u ovom zivotu da se usudis pronaci sama sebe ja pozdravljam jer i ja tak brijem. Uostalom, svaki problem u ovom zivotu, pa tako i ta bolest, je ustvari prilika da nesto saznas, naucis, prilika da se oslobodis te karme . To je super perspektiva, i ziher ce ti mnogo pomoci u borbi sa time smile.png, kao i meni, i svima nama.

Ali borderline personality disorder nije lagana bolest, i njeni se efekti na pojedinca cesto podcijenjuju. A ona cesto ima itekakvog utjecaja na ponasanje pojedinca, i njegov odnos s drugim ljudima, ili stav prema zivotu. I borderline pacijenti si cesto znaju lagati o tome koliko je to ustvari tako.

Uglavnom, ono sto sam htjela reci. Istina je da je BPD ne samo bolest nego ujedno i prilika, da upoznas pravog sebe do kraja, vise nego sto to mnogi ljudi ucine za cijelog zivota. No ujedno je ta prilika slozeni fenomen, cija se slozenost ne smije ni jednom trenutku zaboraviti.

...znas...neki dan sam mislila na tebe...kako si i gdje si..i davno jos napisala da imamo mi pravog strucnjaka za BPD...ali gdje si dosad se skrivala malena...

Hvala ti...

:kiss:

Što se ti?e grani?nog poreme?aja osobnosti to je valjda jedna od naj?eš?e korištenih dijagnoza kod psihijatara koji nisu sami sa sobom na ?istu kako bi objasnili sve mogu?e nijanse depresije(bolest sa 100 lica) a isto tako neke osbne jesu malo sebi?ne (?ista karakterna osobina) pa kad se to udruži sa depresijom naravno da su takve osobe sklonije još ve?oj sebi?nosti i sl. Dakle, border line je jako teško odrediti no osobe sa tim poreme??ajem prvenstveno se ipak dijagnosticiraju kao one osobe koje imaju velike probleme u komunikaciji sa drugima. Angel, mislim da si dobila tu dg. zbog duljeg bolovanja ili možda penzije :mellow: biggrin.png

Što se ti?e grani?nog poreme?aja osobnosti to je valjda jedna od naj?eš?e korištenih dijagnoza kod psihijatara koji nisu sami sa sobom na ?istu kako bi objasnili sve mogu?e nijanse depresije(bolest sa 100 lica) a isto tako neke osbne jesu malo sebi?ne (?ista karakterna osobina) pa kad se to udruži sa depresijom naravno da su takve osobe sklonije još ve?oj sebi?nosti i sl. Dakle, border line je jako teško odrediti no osobe sa tim poreme??ajem prvenstveno se ipak dijagnosticiraju kao one osobe koje imaju velike probleme u komunikaciji sa drugima. Angel, mislim da si dobila tu dg. zbog duljeg bolovanja ili možda penzije :mellow: ;)/>

Da..da.. mislim da je zbog penzije... Priznaj Angel.. :)/>

Lali da ti se zahvalim na ovom objasnjenju. Ponesto sam citala o tome (ne znam engleski, pa mi je izbor mali), ali nikad nisam shvatala do kraja. Ne kazem ni da sam skapirala do srzi, ali mi je mnogo jasnije.

...znas...neki dan sam mislila na tebe...kako si i gdje si..i davno jos napisala da imamo mi pravog strucnjaka za BPD...ali gdje si dosad se skrivala malena...

Hvala ti...

:kiss:

Nema na cemu. Pa eto, bio mi je kaos u glavi i radi toga i oko mene. Pa se povukla malo da rascistim neke stvari prvo sama sa sobom, stabiliziram se. Nas kak to ide... :unsure:/>

Što se ti?e grani?nog poreme?aja osobnosti to je valjda jedna od naj?eš?e korištenih dijagnoza kod psihijatara koji nisu sami sa sobom na ?istu kako bi objasnili sve mogu?e nijanse depresije(bolest sa 100 lica) a isto tako neke osbne jesu malo sebi?ne (?ista karakterna osobina) pa kad se to udruži sa depresijom naravno da su takve osobe sklonije još ve?oj sebi?nosti i sl. Dakle, border line je jako teško odrediti no osobe sa tim poreme??ajem prvenstveno se ipak dijagnosticiraju kao one osobe koje imaju velike probleme u komunikaciji sa drugima.

Hm, borderline nema apsolutno nikakve veze sa sebicnosti. Isto tako, istina je da se ponekad borderline pogresno protumaci kao depresija, jer dolaze nekad u paketu. No, to su dvije razlicite bolesti, s razlicitim uzrocima, simptomima i nacinima lijecenja.

I ovo da su borderlineri prvenstveno osobe koje imaju velike probleme u komunikaciji s drugima, to je jako pojednostavnjeno, jer ti kod vecine borderlinera te probleme uopce ne vidis izvana, stovise, dosta su drustveni. To je jedna komplicirana bolest, s mnogim slojevima, pa treba ici polako i strpljivo i skidati te slojeve...al trud se isplati :blink:/>

Lali da ti se zahvalim na ovom objasnjenju. Ponesto sam citala o tome (ne znam engleski, pa mi je izbor mali), ali nikad nisam shvatala do kraja. Ne kazem ni da sam skapirala do srzi, ali mi je mnogo jasnije.

Da, tesko je za skuziti. Meni je trebalo sto godina da sve pohvatam, a meni je to dijagnoza lol :oioi:/> Uglavnom, drago mi je da sam od pomoci.

Evo ovdje, kriteriji granicnog poremecaja licnosti prema DSM IV:

1. Ocajnicki pokusaji da se izbjegne stvarno ili zamisljeno napustanje od drugih ljudi

2. Nestabilni i intenzivni interpersonalni odnosi, koji se za borderlinera izmjenjuju izmedju ekstremnog idealiziranja drugih ljudi (obicno kad oni ispunjavaju njihova ocekivanja) i ekstremne devaluacije (obicno kad se borderliner razocara u nekom). ----> To je taj crno-bijeli nacin razmisljanja koji borderlineri imaju, nema sredine nego su sve ekstremi. Netko je ili super, zakon, divna osoba ili gad, losa osoba itd.

3. Poremecaj identiteta: nestabilan self-image ili osjecaj sebe

4. Impulzivnost u najmanje dva podrucja koja su potencijalno autodestruktivna (npr. ovisnos o shoppingu, seksu, drogama, rizi?na vožnja automobilom, napadi prežderavanja)

5. Ponavaljajuca suicidalna ponasanja popracena odgovarajucim gestama ili prijetnjama, te samoozlijedjujuce ponasanje (rezanje itd.)

6. Afektivne promjene raspolozenja (--> obicno iz super dobrog raspolozenja u totalnu depresiju - opet ekstremi) i osjetljivost na vanjske situacije (npr. intenzivne, periodicki nastupajuce depresije, strah, cije faze najcesce traju par sati ili rjedje par dana)

7. Kronican osjecaj unutarnje praznine

8. Neprikladan, intenzivan bijes ili teskoce savladavanja bijesa (npr. izljevi bijesa, konstantan bijes itd.)

9. Prolazna paranoja za koju je trigger najcesce stres ili teski simptomi disocijacije (osjecaja nestvarnosti)

Moraju biti zadovoljena najmanje 5 od 9 simptoma da bi se smatralo da netko ima BPD.

Lali, bas me zanima kako jedan bpd-ovac razmislja i sta mu se mota po glavi.

Znam jednu blisku osobu koja se cudno ponasa i ima neke simptome sa liste od ovih devet, ali ne mogu da rastumacim da li je to bpd ili nesto drugo, tako da mi tvoje pisanje pomaze dosta da razumem bpd.

Pozdrav

Evo ovdje, kriteriji granicnog poremecaja licnosti prema DSM IV:

1. Ocajnicki pokusaji da se izbjegne stvarno ili zamisljeno napustanje od drugih ljudi

2. Nestabilni i intenzivni interpersonalni odnosi, koji se za borderlinera izmjenjuju izmedju ekstremnog idealiziranja drugih ljudi (obicno kad oni ispunjavaju njihova ocekivanja) i ekstremne devaluacije (obicno kad se borderliner razocara u nekom). ----> To je taj crno-bijeli nacin razmisljanja koji borderlineri imaju, nema sredine nego su sve ekstremi. Netko je ili super, zakon, divna osoba ili gad, losa osoba itd.

3. Poremecaj identiteta: nestabilan self-image ili osjecaj sebe

4. Impulzivnost u najmanje dva podrucja koja su potencijalno autodestruktivna (npr. ovisnos o shoppingu, seksu, drogama, rizi?na vožnja automobilom, napadi prežderavanja)

5. Ponavaljajuca suicidalna ponasanja popracena odgovarajucim gestama ili prijetnjama, te samoozlijedjujuce ponasanje (rezanje itd.)

6. Afektivne promjene raspolozenja (--> obicno iz super dobrog raspolozenja u totalnu depresiju - opet ekstremi) i osjetljivost na vanjske situacije (npr. intenzivne, periodicki nastupajuce depresije, strah, cije faze najcesce traju par sati ili rjedje par dana)

7. Kronican osjecaj unutarnje praznine

8. Neprikladan, intenzivan bijes ili teskoce savladavanja bijesa (npr. izljevi bijesa, konstantan bijes itd.)

9. Prolazna paranoja za koju je trigger najcesce stres ili teski simptomi disocijacije (osjecaja nestvarnosti)

Moraju biti zadovoljena najmanje 5 od 9 simptoma da bi se smatralo da netko ima BPD.

...e pa ja sam onda ih totalno "zadovoljila"...jedino ova stavka 9 je malo diskutabilna, jer ja, kad osjecam...opcenito kad osjecam ista...a to je rijetko u zadnje vrijeme...onda je to bijes...ali prema sebi i ne ispoljujem ga van...osim kadkad "planem" malo zesce kad mi netko pocne davati "svoja" misljenja glede mojeg stanja...od toga mi pozli...

...i sad mogu onda mirno u penziju...ma bas super!

:ludilo:

zbunili ste me previse, sada ne znam sta imam.

Depresiju ili taj BPD?

Moguce je d aimam sve, stvarno je lako nestabilnu osobu izbaciti iz takta

zbunili ste me previse, sada ne znam sta imam.

Depresiju ili taj BPD?

Moguce je d aimam sve, stvarno je lako nestabilnu osobu izbaciti iz takta

micek, na prvi pogled je tesko raspoznat da li imas bpd + depresiju ili samo depresiju, no, u biti je razlika prilicno jasna

borderline je poremecaj licnosti sto znaci da se tvoja licnost nije razvila pravilno u doba odrastanja i sazrijevanja.

ako su simptomi depresije ili 'tih' problema koje imas nastali nakon adolescencije bez psih nestabilnosti u proslosti veca je vjerojatnost da je u depresiji stvar...iako je i to relativno jer ovisi da li primjecujes simptome pd-a i kolikog su intenziteta.

no, mislim da ovih opcih 9 kriterija za bpd vrijedi pretezno kad osoba nije u depresiji, dakle, gotovo cijeli zivot /naravno s oscilacijama/, dok se kod osobe koja je trenutno u depresiji pojavljuju slicni simptomi, no ako ta osoba nema poremecaj licnosti kad nije u depresiji onda ne bi trebalo bit tih simptoma.

dakle, simptomi bpda bi trebali bit i kad osoba nije depresivna. dapace, cesto te osobe nisu dugi niz godina depresivne..

hehe, sad sam zakomplicirala:)

micek, na prvi pogled je tesko raspoznat da li imas bpd + depresiju ili samo depresiju, no, u biti je razlika prilicno jasna

borderline je poremecaj licnosti sto znaci da se tvoja licnost nije razvila pravilno u doba odrastanja i sazrijevanja.

ako su simptomi depresije ili 'tih' problema koje imas nastali nakon adolescencije bez psih nestabilnosti u proslosti veca je vjerojatnost da je u depresiji stvar...iako je i to relativno jer ovisi da li primjecujes simptome pd-a i kolikog su intenziteta.

no, mislim da ovih opcih 9 kriterija za bpd vrijedi pretezno kad osoba nije u depresiji, dakle, gotovo cijeli zivot /naravno s oscilacijama/, dok se kod osobe koja je trenutno u depresiji pojavljuju slicni simptomi, no ako ta osoba nema poremecaj licnosti kad nije u depresiji onda ne bi trebalo bit tih simptoma.

dakle, simptomi bpda bi trebali bit i kad osoba nije depresivna. dapace, cesto te osobe nisu dugi niz godina depresivne..

hehe, sad sam zakomplicirala:)

Da, malo jesi smile.png

Ovako, depresija se cesto priljepi na poremecaj licnosti, ali najbolji nacin da vidis imas li depresiju ili poremecaj licnosti ili poremecaj licnosti + depresiju je taj da pogledas ovu gore tablicu. Ako imas te simptome, tojest toliko koliko se trazi da bi mogao biti dijagnosticiran BPD, onda imas BPD a depresija je samo popratna pojava. Ovo sto kaze Holden-she, nevezano uz to u kojoj si fazi, imas bar neke od tih simptoma uvijek.

Razlika izmedju samo depresije i depresije u BPDovaca je ta sto depresija u BPDovaca obicno bude jedna od faza, oni cesto imaju dvije faze: fazu kad su high, i sve im se cini super, divno, krasno, oni sve mogu, znaci ekstrem "sve je divno" , idealiziranje, a onda kad shvate da to sve nije bas tako, ruse se te idealne slike, i obicno nastupa drugi ekstrem, tojest ta depresija, "sve je ruzno, crno i lose", devaluacija svega. Obicno su dosta u ekstremima, makar nisam sigurna da to mora vrijediti za sve, jer ima stvarno puno tipova Bpd-a.

A osobe s depresijom su valjda samo u depresiji, mislim ne bi trebale imati takve oscijalcije, ali to ce ti oni koji imaju tu dijagnozu bolje reci od mene...

Evo, kada je u pitanju poreme?aj osobnosti o tome sam malo razmišljao. Razgovarao sam sa svojim psihi?em prije nekoliko dana i rekao je da postoji poreme?aj osobnosti koji tek onda dovodi do depresije i nespecificirane neorganske psihoze. Naime o ?emu se radi? Poreme?aj osobosti je pojava kognitivnog pesimizma, emocionalnog poreme?aja i raznih drugih porema?aja mentalnog mehanizma, nekakve izgubljenosti. Jedan od problema je emocionalni poreme?aj koji se o?ituje ponekad u verbalnim sukobima, a ponekad u nezdravom vezivanju na prijatelje, drage ljude i osobe, tek onda osoba upada u tešku depresiju kada se od tih ljudi ne dobija ljubav koja se o?ekuje. Najbolji na?in borbe je vježbanje, rad na sebi, vježbanje nad svojim emocijama, otvorenost ljubavi, dobroti, ?injenju dobra i kada se u duši upali svjetlo spoznaje može do?i do izlje?enja. Doktor je rekao da to nije ništa neizlje?ivo. Da se bez problema može lije?iti i raditi na sebi. :oioi:/>

Meni to baš i nije bilo previše jasno Patrik iako sam tu dijagnozu dobila prije par godina od jedne defektologice. Vezivanje,nedostatak ljubavi tu se baš nisam pronašla,ali u nekim drugim stvarima jesam.

Wow, valjda ce mi psihicka naci ako imam i to. U svemu se prepoznajem, samo nikaa preekstremna ponasanja, ali ekstremna ponekad. Nema veze.

Nasla sam sebe u BPD, ali necu dozvolit da se vezem za dijagnozu, zasto to uopste cinite?imamo probleme, zar je vazno kako se oni zovu?dali je klasifikacija F03.2, dali je F9.6, ili ne znam sta vise.... nije za mene bitno....bitno je da pomognem sebi, da budem nesto bolje od ovo sta sam sada....nadam se da bicu....ja sam covek, a ne dijagnoza...svi smo mi ljudi a ne dijagnoze, necu da delujem antipsihijatriski ali smatram da previse se vezujete za dijagnoze....jedino sto ja zelim je da ne nosim dijagnozu, a ne da se vezem za nju.

interesantan je fenomen kad psihijatar ne zna sta je pacijentu i odma kaze BPD ili kriza identiteta....zasto?zasto se mora to nazvati s imenom? dijagnoza sluzi samo psihijatru, da zna da odredi terapiju, ali ne sluzi pacijentu da je nosi za uvek, da se vezuje za nju, a to je jos jedan fenomen ali se javlja kod pacijenata...oprostite zbog moje antipsihijatriske stavove, ali smatram da u coveku treba da nadzemo zdrave sile, a ne bolesne, zasto psihijatri(sto nije slucaj sa psiholozima) ne dijagnosticiraju zdrave sile kod pacijenata?na pr: kreativan, ambiciozan, optimista, jako motiviran itd itd

"hayyyyyyyyy i'am bipolar", "hiiiiiii i'am SCH" "ooooo hellooo, i'am BPD" "Depresion, nice to meet u too"

glupo, ne?

Pa mora se imati dijagnoza, jer depresija u napr manicno-depresivnoj psihozi se mora drugacije tretirati od depresije.

Ne identifikuje se niko sa dijagnozom, ali ako tacno znas sta ti je, lakse ces se boriti i naci nacin da prevazidjes problem. Postoje bolesti gde se kontinuirano piju lekovi. Ustvari mrzi me da razglabam na ovu temu.

Pa mora se imati dijagnoza, jer depresija u napr manicno-depresivnoj psihozi se mora drugacije tretirati od depresije.

Ne identifikuje se niko sa dijagnozom, ali ako tacno znas sta ti je, lakse ces se boriti i naci nacin da prevazidjes problem. . Ustvari mrzi me da razglabam na ovu temu.

Razglabaj, molim te biggrin.png . Kako sto sam rekla, dijagnoza treba da sluzi psihijatru da postavi najbolju terapiju, a ne pacijentu...pacijenat zna da se ne oseca dobro, ma sta i to bilo i kako se zvalo.

lakse ces se boriti i naci nacin da prevazidjes problem.

u ovo ne verujem, zar mislis da postavljena dijagnoza ce pomoci nekome da lakse prevazidze problem?

Postoje bolesti gde se kontinuirano piju lekovi
tacno, bolesti, a dali BPD je bolest?ili je smatramo za bolest zato sto je postavljena u klasifikaciji mentalnih oboljenja?dali postoji bilo koj lek koji bi mogao da promeni licnost jednog coveka?BPD je bolest koja se tretira lekovima?ne bih to rekla....sta je sa psihoterapijom? Edited by Beautiful Pain

Evo, buduci da ja imam dijagnosticiran BPD, da pridonesem ovoj temi:

Iz knjige: "Torn between extremes, Life with BPD" :

Sljedece zivotne okolnosti i nacini ponasanja mogu ukazivati na prisutnost borderline poremecaja:

+ traumatska iskustva u djetinjstvu (pogotovo tjelesno ili seksualno zlostavljanje)

+samosabotaza (npr. unistavanje dobre veze, sabotiranje razgovora za posao)

+ponavljanje razocaravajucih partnerstva, iskustva s poslom, ili drugih vrsta veza

+ceste promjene posla, vrste studija, kao i veza (npr. cesti razvodi, rastave i zenjenja)

+stalno isti uzorak ponavljanja destruktivnih veza (npr. vise brakova s alkoholicarima, koji vas zlostavljaju) ili veze s kontrolirajucim, narcisoidnim partnerima, koje vode do konflikta

+upotreba prelaznih objekata (naviknuost na tjesenje lutkama i plisanim medvjedicima) --> ja bih ovdje jos dodala koristenje drugih ljudi kao prelaznih objekata, recimo borderlineri cesto koriste druge ljude kao sredstva da bi ispunili svoju unutarnju prazninu, ili neke vanjske stvari tipa posao, hobi itd. i onda kad im to ne uspije se osjecaju razocarano, zbunjeno, bijesno ili depresivno

+seksualna zbunjenost (npr. biseksualnost)

+opasno ponasanje, koje bolesnik moze smatrati uzbudljivim (npr. zloupotreba opojnih sredstava, promiskuitet, kradja, bulimija, anoreksija)

+cesti konflikti (najvise s vaznim ljudima iz okolisa bolesnika, npr. nadredjenima, kolegama, prijateljima i pripadnicima obitelji)

+iskustva s nasiljem kao zrtva ili pocinitelj ili oboje, koja se stalno ponavljaju

+stalne promjene vlastitih stavova ( npr. idealiziranje neke prijateljice i njeno kasnije odbacivanje, knjiga koja se bolesniku cini divnom a kasnije dosadnom)

+tendencije prema ekstremnim organizacijama (npr. politickog ili religioznog tipa)

+najbolje snalazenje u totalno organiziranim sistemima (npr. na sveucilistu se bolesnik ne nalazi najbolje, dok u vojsci zablista)

Moram i na ovo reagirati. Naime, ovo sto se kaze da su borderlineri osjetljivi na razdvajanja ide na podsvijesnoj razini. Na onoj svijesnoj to se ne mora nuzno ocitovati tako da borderlineri budu skrseni kad ih netko ostavi, jer je negiranje svojih osjecaja takodjer jedna karakteristika BPD-a, nego se to moze manifestirati i kao strah od emocionalne bliskosti - u stilu "ja cu tebe prvi/prva ostaviti - tako da ti ne mozes mene". Drugim rijecima, bolje da ja to odmah napustim, prije nego sto me povrijedi.

Druga stvar, borderline se ne zove borderline zato jer ima neke veze s granicama, makar ironicno je da ustvari i ima veze s granicama - jer osoba s BPD-om cesto ne zna postaviti vlastite granice/integritet i djelovati u skladu s tim, nego se zove tako zato jer kad se bolesti davala ime borderline pacijenti su pokazivali variranje izmedju neuroza i psihoza, i nisu bili ni tipicni neuroticari ni tipicni psihoticari. Otud i ime.

Ovo sto kazes da to uzimas kao poklon karme u ovom zivotu da se usudis pronaci sama sebe ja pozdravljam jer i ja tak brijem. Uostalom, svaki problem u ovom zivotu, pa tako i ta bolest, je ustvari prilika da nesto saznas, naucis, prilika da se oslobodis te karme . To je super perspektiva, i ziher ce ti mnogo pomoci u borbi sa time :P/>, kao i meni, i svima nama.

Ali borderline personality disorder nije lagana bolest, i njeni se efekti na pojedinca cesto podcijenjuju. A ona cesto ima itekakvog utjecaja na ponasanje pojedinca, i njegov odnos s drugim ljudima, ili stav prema zivotu. I borderline pacijenti si cesto znaju lagati o tome koliko je to ustvari tako.

Uglavnom, ono sto sam htjela reci. Istina je da je BPD ne samo bolest nego ujedno i prilika, da upoznas pravog sebe do kraja, vise nego sto to mnogi ljudi ucine za cijelog zivota. No ujedno je ta prilika slozeni fenomen, cija se slozenost ne smije ni jednom trenutku zaboraviti.

Stvarnio ne mogu da verujem...toliko je tacno da zaboli,bukvalno!

Tesko je ziveti sam sa sobom i ostalim podstanarima u glavi... :huh:

Vasa Sendy

Nasla sam sebe u BPD, ali necu dozvolit da se vezem za dijagnozu, zasto to uopste cinite?imamo probleme, zar je vazno kako se oni zovu?dali je klasifikacija F03.2, dali je F9.6, ili ne znam sta vise.... nije za mene bitno....bitno je da pomognem sebi, da budem nesto bolje od ovo sta sam sada....nadam se da bicu....ja sam covek, a ne dijagnoza...svi smo mi ljudi a ne dijagnoze, necu da delujem antipsihijatriski ali smatram da previse se vezujete za dijagnoze....jedino sto ja zelim je da ne nosim dijagnozu, a ne da se vezem za nju.

interesantan je fenomen kad psihijatar ne zna sta je pacijentu i odma kaze BPD ili kriza identiteta....zasto?zasto se mora to nazvati s imenom? dijagnoza sluzi samo psihijatru, da zna da odredi terapiju, ali ne sluzi pacijentu da je nosi za uvek, da se vezuje za nju, a to je jos jedan fenomen ali se javlja kod pacijenata...oprostite zbog moje antipsihijatriske stavove, ali smatram da u coveku treba da nadzemo zdrave sile, a ne bolesne, zasto psihijatri(sto nije slucaj sa psiholozima) ne dijagnosticiraju zdrave sile kod pacijenata?na pr: kreativan, ambiciozan, optimista, jako motiviran itd itd

"hayyyyyyyyy i'am bipolar", "hiiiiiii i'am SCH" "ooooo hellooo, i'am BPD" "Depresion, nice to meet u too"

glupo, ne?

Beautiful Pain, imas potpuno pravo. Najgore sto netko moze uciniti je vezati se za dijagnozu, pa je onda poceti koristiti kao ispriku ili opravdanje.

Dijagnoza je od pomoci, cisto tako da se taj neki skup problema koje imas, a drugi ljudi su mozda imali slicnih, nazove nekim imenom, pa da mozes naci savjete od tih drugih ljudi koji su to imali ili strucnjaka koji se time bave, cisto zato da mozes naci upute ili nekakav program ili savjete sto bi ti moglo pomoci. Da ne krenem sad u pricu koliko su upitne te dijagnoze buduci da se baziraju na neprilagodjenosti drustvu, a koliko je ovo danasnje drustvo normalno je upitno.

Da se izrazim laicki, kako je to netko jednom poeticno rekao: " Nema nikog tko nije sjeban, svi smo mi sjebani, samo neki vise, a neki manje" smile.png

Btw, netko je napisao da ne zna vise sto da radi. Ja sam nedavno nasla na jednu jako zanimljivu skriptu na Netu, pa cu je postati negdje ovdje. Radi se o jednoj metodi koja se zove NLP ili Neuro-lingvisticko programiranje.

Zasto je zanimljiva? Zato jer shvaca bit stvari, da svi ti "poremecaji" ili kako god to hocete zvati dolaze iz nekih iskustva u nasoj proslosti, u nasem zivotu. To je kod BPD-a recimo glavni problem, jer osoba ima BPD vidi potpuno iskrivljenu stvarnost, ona stvarnost i dalje gleda kroz prizmu dogadjaja u proslosti koji su joj nanijeli bol - recimo to s vezivanjem, netko ju je u proslosti povrijedio, i sad ona radi toga ima strah od vezivanja jer je podsvijesno naucila sto se dogodi kad se veze - i radi toga se i danas nove ljude, koji ju mozda i nece povrijediti, gleda kroz prizmu starih iskustva: "On(a) ce me povrijediti, ne smijem se vezati". Ne govorim sad na nekoj kognitivnoj razini, nego na podsvijesnoj, ali to se onda manifestira u nasem ponasanju (npr. to kad nam druga osoba pocinje ici na zivce, ili ju pocinjemo mrziti a ne znamo zasto). I to ne vrijedi samo za one s BPD-om ili cim vec, nego za sve ljude. Uglavnom, NLP kaze da smo svi mi programirani prema nekim iskustvima u proslosti i da se u skladu s tim ponasamo. A lijepa strana price je da se mozemo od-programirati. I dalje se nude neke metode za to. Ja sam osobno tek pocela citati skriptu, pa ne znam jel dobra ili nije, ali vec sad mi zvuci kao nesto sto bi moglo biti dosta efikasno.

Razglabaj, molim te biggrin.png . Kako sto sam rekla, dijagnoza treba da sluzi psihijatru da postavi najbolju terapiju, a ne pacijentu...pacijenat zna da se ne oseca dobro, ma sta i to bilo i kako se zvalo.

u ovo ne verujem, zar mislis da postavljena dijagnoza ce pomoci nekome da lakse prevazidze problem?

tacno, bolesti, a dali BPD je bolest?ili je smatramo za bolest zato sto je postavljena u klasifikaciji mentalnih oboljenja?dali postoji bilo koj lek koji bi mogao da promeni licnost jednog coveka?BPD je bolest koja se tretira lekovima?ne bih to rekla....sta je sa psihoterapijom?

BPD jest bolest koja se tretira lijekovima, ali ja isto smatram da je to samo zakopavanje problema u zemlju, i da u mnogim slucajevima nije potrebno. Ali, to je sad vec i stvar stanja zdravstva, jer jasno da kad se neki BPD-ovac nacrta kod ne-privatnog psihijatra kojemu 50 ljudi sjedi u cekaonici, da ce mu ovaj udijeliti 5 minuta vremena da cuje sto ga muci i dva-tri recepta da bude miran....Ali, to je vec jedna druga tema.

Evo skripte. Uzivajte smile.png

Hm, tek sad vidjeh da vec ima topic o tome na drugom threadu. Nek admini premjeste onda skriptu tamo ako zele....

Rex_Sikes___Mind_Development___NLP__WIP_.pdf

Inkognito hvala ti na tom kvotanju mada sam to prešla letimice definitivno mi je jasnije zašto mi je ona to dijagnosticirala, a nije psihi? ve? defektolog.

Jebote, bas razmisljam koliko je u stvari sranje ziveti sa manicnom depresijom.

Na kraju postanest toliko svestan svega da vise ne znas koja su ti prava osecanja a koja ne...

O lekovima i da ne pricam...eto ja sam na litijumu vec vise od godinu dana ali nista...mada imala sam prekide, nisam ga redovno uzimala a ponekad na zurci i pila alkohol a sve to ponistava dejstvo.

Bas zato sto ti nisu dozvoljene sve normalne stvari i moras stalno da pazis na satnicu kad treba da popijes lek...sve to tako umara.... :ninja:

ma ja nemam pojma vise ni sta imam....ispaunjavam skoro 7,ili 8 od ovog a mozda i sve !ma strasno...ne znam ni sta mi se vise nakacilo ...nekad me trese depra,nekad askioznost a izgleda da je sve to samo bpd....moram kod psihica sto pre pa ga preispitam malo!ali vec dugo ovde na forumu postavljam sam sebi pitanje....sto se oni svi ovde samo maze i teshe a ja tako agresivan!?hmm...blizu smo odgovora!

Jednostavno, jer ako imas BPD kao ja ,znaci da nisi stalno u depri, ponekad si mozda i hiperaktivan sto je totalno suprotno onima koji su stalno depresivni.

I ja sam sama vrlo agresivna ponekad ali gledam da kanalisem nekako tu negativnu energiju... :veca:

inkognito,

jel su ti periodi hipeaktivnosti i depre smenjuju u toku dana ili naidje period jednog ili drugog!?

recimo da sam ja nocu obicno aktivniji i mnogo se bolje osecam!

Pa znas kako ako su jaki tj, ako osciliraju od teske depresije do neverovatne hiperaktivnosti onda je to u periodima od par dana,ali tokok dana zanam da bude BUKVALNO druga i treca osoba nekoliko puta. Prilicno spooky....ono kao...Dr. Dzekil i Mr. Hajd...hehehe....

A i ja sam dosta aktivnija uvece i mogu opustno cele noci da budem budna, ali to ne mora iskljucivo da bide povezano sa simptomima bolesti vec kao deo karaktera!

a ako se ta razdoblja izmjenjuju 2x godisnje? ja sam svaku jesen i zimu depresivna, a proljece i ljeto u genijalnim raspolozenjima. sad vise ni sama ne znam tocno sta sam. psih. mi je rekla da je to predug period za bpd, ja isto vjerujem, ali moram pitati kako prepoznati razliku kod nedepresivnog razdoblja da li je to samo dobro raspolozenje ili hiperaktivnost? jel itko zna?