Jump to content
Depresija Forum
Lali

Granicni poremecaj licnosti (BPD, Borderline)

Recommended Posts

e da ljudi, kakvi ste s bipodisom? vidim da su ga ovde neki koristili pa me zanima da li vas je malo sjebao....mislim da mene i najmanje doze sjebu tipa od 5mg. cesto tresem nogama, nekako mi se skuplja grlo i mislim da mi je tesko da skontam svoje emocije. da li je neko doziveo nesto slicno?

Mene je uniÅ¡tio. Ali uniÅ¡tio. Ja sam dobila dijagnozu bipolarnog 1, jer sam otiÅ¡la kod lekarke high na Flunisanu i Pepsi Maxu (nisam ni znala da je neÅ¡to poput toga moguće) i priÄala o paralizi sna. Pet meseci na tom Äudu me je uniÅ¡tilo. Å to se mene kao mene tiÄe, nije za ljude koji nemaju psihozu, a može da te sjebe toliko da će ti trebati meseci i meseci da se oporaviÅ¡. Ja sam od jula do polovine oktobra proÅ¡le godine bila suicidalna, dugo nisam mogla ni da Äitam, ni da piÅ¡em, nisam imala izraze lica i joÅ¡ mnogo toga.

Tresenje nogama = akatizija, može da pređe u Parkinsona ili tardivnu diskineziju

Skupljanje grla = ja sam se osećala kao da su mi pluća orah, dvoÄasovni napadi panike

Kad sam dobila pravu dijagnozu, graniÄnog, koja je stajala tu u arhivi, ali je gadura nijednom nije pogledala, rekla sam da sam mesec dana pre toga prestala. Nije se usudila da mi ga ponovo uvali. No, sad u maju je probala, "za spavanje". E, NEĆEÅ  GA MAJCI.

Sad se pitam da ne ideš ti i kod moje doktorke.

Imam jaku sumnju da zapravo imam ovaj poremećaj. Ne znam kako da raÅ¡Äistim jesam li ili nisam. Sve me ovo zbunjuje, a zbunjujem i lekare.

Imam jaku sumnju da zapravo imam ovaj poremećaj. Ne znam kako da raÅ¡Äistim jesam li ili nisam. Sve me ovo zbunjuje, a zbunjujem i lekare.

Jesi li ili nisi Å¡ta? To bi mogao da bude prvi korak.

Samodestruktivna sam, imam riziÄno ponaÅ¡anje u smislu da sam dosta zlopupotrebljavala tablete, ponekad i sad, menjala sam puno zanimanja i fakultete, odem iz ekstrema u ekstrem u osećajima prema sebi, sumnja se na splitting.

Imam užasne oeećaje praznine, usamljenosti, napuÅ¡tenosti. Borim se sa kontrolisanjem osećaja nemoći, besa, ogorÄenosti...

Imam menjanja raspoloženja u toku dana. U toku jednog razgovora sa psihologom ja nekoliko pita promenim volju i raspoloženje.

Ta "pozitivna" raspoloženja nikada nisu na nivou nikakve euforije, ni izdaleka.

Nije prisutan promiskuitet , ne trošim impulsivno, nemam idealizacije i devalvacije osoba, 15 godina imam prijatelje koje 15 godina sa istom nežnošću osećam, dosta opraštam i trpim omalovažavajuća ponašanja prema sebi. Potrebno mi je malo više nego većini da nekome dam šut kartu.

Međutim, ni to ne trpim doveka i jako surovo reagujem, kada reagujem.

Mazo nekih elemenataima ali to mogu biti elementi i nekih drugih poremecaja. Najbolje da popricas sa doktorom.

Kod mene kad border poludi naizrazenija je samodestrukcija. Zelim sebe izbrisati. I rusim sve mostove prema onome ko me u tom momentu povrijedio.

Da li mozda postoji veza izmedju neuroze i granicnog poremecaja licnosti?Da li neko zna ista o ovome?

Na youtube sam slusajuci nekog domaceg strucanjaka za poremecaje licnost(ali radi na nekom unverzitetu Americi),cuo da je prosli vek bio doba neuroza a da je savremeno doba,misleci na danasnji svet koji se enormno izmenio od doba Frojda,doba poremecaja licnosti.

I on tu izmedju ostalog navodi da je granicna licnosti kao neuroza ali uperena spolja u smilu dinamicnih i nestabilnih interpersonalnih odnosa,tezine pronalazenja svog identiteta i uloge u kompleksnosti danasnjeg drustva(slabljenje super ega kao kritike usled liberalizacije drutvenih normi),impulsivnosti u svetu koji pruza dopamsinke hitiće na svakom koraku(milion vrsta uglljenih hidrata,svepristunost seksa,dostupnost droga,igrice,kladionice,shopping,serije=raj za id,a i za samodestrukciju) etc.

Dok kao klasicnu neurozu on navodi onu koja je uperena uvek ka unutra,koja vodi krivici ,sramu,kajanju,osecaju stresa i neprilagodjenosti.

Uglavnom,mene obe etikete(i neuroza i GPL) opisuju u velikoj,velikoj meri.Za neurozu odavno znam(kopajuci po sebi,mnoge licne stvari iz proslosti i sadasnjosti vriste),al za GPL sam skoro cuo i kad sam se informisao,vidim ovo zvuci kao ja.

Ja licno sumnjam da su moja klinicka anksioznost i od skoro depresija izazvane nekim cisto bioloskim faktorima,ima i to bas veliku ulogu,al mnogo mojih licnih zivotnih izbora i odluka biologija ne moze objasniti,vec samo psihologija licnosti.Takodje,ne moze bas biti spoljni faktor u smislu stresa,jer znam ljude koji su prosli dosta gore stresove pa su se mnogo bolje adaptirali i izasli onako zdravi iz svega toga,a da nisu ni culi za anksioznost,depresiju a kamoli osetili...

Tako da ako iko ima slicna iskutva ili mozda kao i ja "pronalazi se" ili bolje "pronasle su ga" obe ove dijagnoze(klasifikacije),lepo bi bilo znati da nisam jedini.

Nisam to znao,nikad nisam bio ni na kakvoj psihoterapiji niti kod psihologa,samo kod psihijatra i onda ono poznato "evo ti brdo lekova i ae pali"...Mislis bas GPL = neuroza ili se samo bas dosta preklapaju?

Trenutno ne mogu pratit pricu. Dekoncentrirana sam. Pogledacu opet kad mi bude bolji dan.

Eto mene, nakon duzeg vremena. Trazila se, lutala sa dijagnozama...da bi mi konacno postavili pravu, te anksioznost, depresija, anoreksija, bipolarni...nista potvrdjeno. I na kraju, kad se zbrojilo i oduzelo, tek u 48-oj god prava dijagnoza---granicni, borderline....a slutila sam i sama, da je to. Eto, sad je crno na belom. Pa, kad analiziram svoj nazovi zivot, to je to, svi simptomi

su bili prisutni.Terapija i dalje 2 fluksetina ujutro i 1,5 rivotril uvece.

Kraljice,

Dijagnoza kao dijagnoza i nije toliko važna. Važno je da li tebi lekovi pomažu i u kojoj meri.

onako, mislim da je tu najvise borba sa samom sobom u pitanju.a i utesna okolnost, nema izlecenja, ali sa godinama popusta, staris, pa ti i divljanje slabi...

staris, pa ti i divljanje slabi...

Koliko je ovo istinito,toliko je i žalosno... :unsure:

Posted (edited)

TaÄno.Taj poremećaj je jedini razlog, zbog kojeg jedva Äekam da joÅ¡ ostarim. Jadno :wacko:

Edited by maza
Ćirili�ni tekst preba�en na latinicu. Na forumu koristimo isklju�ivo latini�no pismo, da bismo se svi razumeli. :)

U principu, to se odnosi na nas koji smo na vreme krenuli sa psihoterapijom. Ne znam kako stvar stoji sa tako kasnim dijagnozom.

Stoje loše. Mit jr da prolazi samo od sebe.. Tu se ljudi najviše zajebu.

Ne znam,meni je to rekla doktorica kad je konstatovala dijagnozu, da me utesi. Ocigledno da ja ovaj poremecaj imam odavno, a najgori period je bio pre 10 god, tada su se izdesavale najgore stvari. Sama osecam da su simptomi jos tu, ali nema vise tako prestrasnih manifestacija, mnogo su blazi . Nekako mi je lakse kad su definisani i mislim da cu se uz lekove, psihoterapiju i zdrav zivot uspeti odrzati u pristojnom stanju. Svesna sam da ce to uvek biti tu,ali sam u jednom momentu previse izgubila u zivotu i godinama se trudila da ponovo dostignem ono sto sam imala. Donekle sam uspela da sve dovedem u normalu. pristojno zivim uz tesku borbu koju sam prosla , pa se trudim da to odrzim. Jedino sto smatram da bih mogla nekako jos kvalitetnije ziveti, ali to ne mogu bas da postignem.Ne mogu da sredim emocije, odnose sa suprotnim polom, volela bih da nadjem nekoga, ali sam svesna da je to najtezi deo za mene. Inace, zivim sa sinom, imam svoj stan, posao, par prijateljica. Puno radim, a malo se krecem i @uzivam@ u zivotu. Samopuzdanje je sada mnogo stabilnije, nego ranije i u tome mi mnogo pomaze duhovnik, odlasci u crkvu, Sveto Pricesce...Krajem meseca krecem i na psihoterapije, pa se i tu nadam boljitku.Pozdrav svima!

Pa di ste borderlajnovci? Nema vas.

Poslednjih par sedmica DEBELO hvata. Odvratno je, ali odvratno biti ovoliko osetljiv na sve što se oko tebe dešava! :(

Izgleda ja ima i ovaj poremecaj licnosti, ali moj psiholog ne voli dijagnoze