Jump to content
Depresija forum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Recommended Posts

Hiperventilacija je sastavni dio vecine panicnih napada. Mnogo pomaze kada pacijent tj. mi :clapping: znama sta se desava za vrije napada.

Normalno je da se za vrijeme panicnog kao rezultat ogromnog straha uzdisemo ... Rezultat ovoga je poremecen odnos O2 i CO2 u krvi. Disemo brzo i po pravilu (e sada ovo mi nije jasno, ali je tako) tim brzim disanjem zapravo smanjujemo novo O2 na sta je najvise osjetljiv mozak, te kao pesljedicu svega imamo:

Vrtoglavicu, nedostatak vazduha i gusenje, zbunjenost, derealizaciju, lupanje srcaznojenje, napetost, trnjenje .... sve ono cega se najvise bojimo tokom napada, a sve je ovo samo posljedica hiperventilacije ....

Ako se na vrijeme ne skontamo i ne prekinemo hiperventilaciju, dolazi drugi talas simptoma kao jos jaca vrtoglavica, mucnina, bol u grudima i pritisak, strah koji raste, raste i raste i na kraju SUPER PANICNI NAPAD od kojeg bi svako premro od straha :D jer vam je jedini moguci shod svega ili srcani ili mozdani udar! :)

Dakle hiperventilacijom zgog simptoma straha organizam pocinje da razmislja odbrambeno tj :bori se ili bjezi" ali posto u momentu shvatite da spoljasna opasnost ne postoji vi shvatate da ospasnost dolazi iz tijela.

A to je ono pogresno tumacenje simptoma, ali necu vise o tome jer zelim da se ovdje fokusiramo samo na hiperventilaciju.

Ovo sam vec pisao par puta, i mozda sam dosadan ali evo da bude na jednom mjestul

hiperventilacija je opaka stvar koja pothranjuje stres i u kombinaciji sa pogresnim tumacenjem simptoma i strahom stvara paniku.

Pored agresivne hiperventilacije, brzo disanje i dahtanje imate i skrivenu hiperventilaciju koje uopste niste svjesni, koja je produkt nepravilnog disanja. I zijevanje i uzdisanje su hiperventilacija....

Ovim vjezbama preventivno djelujete na hiperventilaciju, ali pomazu i ako dodje do same hiperventilacije.

Vjezbe disanja protiv hiperventilacije i za umirenje:

Udahni lagano 3 sekunde pa zadrzi taj dah 10 sekundi.

Izdahni i onda koristi sablon 3 sekunde udahnes, 3 sekunde izdahnes. Tako ces u minuti imati idealan prosjek od 10 udisaja i izdisaja. Ni slucajno nemoj da dises duboko i naglo ili jako jer ces jos vise isprovocirati lupanje srca. Disi plitko i to stomakom na nos. ramena to se ne smiju mrdati dok dises.

Na kraju svake minute zadrzi jednom dah 10 sekundi prije izdisaja ....

Vjezbaj ovo 3-4 minute i ima da se smiris bez ikakvih lijekova. Duze vjezbanje na ovaj nacin, npr. 5-6 puta dnevo pa tako jedno 10 sedmica moze uveliko da pomogne u terapiji. A nije zahtjevno ... samo par minuta par puta dnevno.

Potrebno je samo ili da sjednes udobno ili da legnes udobno.

......................................................................................

Ja sam jednom zavrsio u Hitnoj Pomoci i doktorica koja me je primila je prepoznala panicni ... nikakve mi tablete nije davala, vec smo samo zajedno vjezbali ove vjezbe i za 1h sam se vratio na posao.

Ja bih ovo morala vjezbati nevjerujem da cu lako zapamtiti jel ovaj ciklus odradis jednom i to je jedno disanje pa onda 5 do 6 puta dnevno

Uzmeš najlonsku vre?icu (manju) i u nju dišeš. Prestaješ hiperventilirati kroz par minuta. Savjet s hitne!

Uzmeš najlonsku vre?icu (manju) i u nju dišeš. Prestaješ hiperventilirati kroz par minuta. Savjet s hitne!

prestanes hiperventilirati ili prestanes disati? -_-

u najlonski vrecicu kisik uopce ne ulazi..

a na tv-u disu u papirnu.. :clapping: jer kroz nju ipak nesto kisika prodje.. a opet ne previse, da te ne osamuti.. sto se mislim dogodi kod hiperventilacije..

prestanes hiperventilirati ili prestanes disati? -_-

u najlonski vrecicu kisik uopce ne ulazi..

a na tv-u disu u papirnu.. :clapping: jer kroz nju ipak nesto kisika prodje.. a opet ne previse, da te ne osamuti.. sto se mislim dogodi kod hiperventilacije..

To te sprije?i da hiperventiliraš i da se dubokim udasima i izdasima ošamutiš. Naravno, ne dišeš u vre?icu 10 minuta. Obi?no se disanje unormali vrlo brzo. Govorim to iz iskustva jer sam u po?etku pani?nih imala velikih problema s hiperventilacijom i isprobala ovu metodu. Naravno da može vre?ica biti i papirnata.

Vrecica vam moze pomoci, ali zamisli da u busu izvadis kesu!? To zapravo u normalnom drustvu nebi trebalo da bude problem, ali neki ljudi sa panicnim se upravo toga najvise boje: "Sta ce pomisliti ljudi kada me vide ovakvog, mislice da sam lud."

Vrecica je ok u hitnoj ili ako je bas frka najstrasnija. Ove vjezbe su kao sto i sama rijec kaze, vjezbe za vjezbanje i pored panicnog.

I da, ne najlonska vec papirna.

Ja bih ovo morala vjezbati nevjerujem da cu lako zapamtiti jel ovaj ciklus odradis jednom i to je jedno disanje pa onda 5 do 6 puta dnevno

Upravo, treba da vjezbas i da se naviknes da dises ispravno i kontrolises hiperventilaciju. Sprecavanje hiperventilacije je prvi korak u lijecenju panicnog poremecaja ... samo naprijed. Samo ne zaboravi, NE DISI DUBOKO, NE UDISI NAGLO, DISI STIMAKOM NE PRSIMA, NA NOS, SJEDI UDOBNO ILI LEZI AKO MOZES I MISLI NA NESTO LIJEPO ako je moguce. :clapping:

:D

• Create New...