Jump to content
Mentalno zdravlje, lečenje, pomoć, podrška - Depresija forum
danica

Valproati (EFTIL, DEPAKINE i APILEPSIN)

Recommended Posts

Eftil se radi po francuskoj licenci. Da li neko zna pravi naziv tog leka u Francuskoj?

Molim vas da mi neko odgovori da li postoje i Eftil i Eftil ******?

Meni je danas dr pomenuo i napisao samo Eftil, ali sam u apoteci dobila Eftil ****** i sad ne znam je li to greska?!

Edited by blackadder

U medjuvremenu sam saznala za ovo gore, ali mi nije jasno kako niko ovde nije imao iskustva sa EFTILOM? Ako jeste, kakva su ta iskustva?

Mislim da su Eftil i Eftil ****** isti lek. Moj sestric pije taj lek od svoje trece godine protiv epilepsije i vrlo slabe paralize. Od tada nije imao napade, a jedina nuspojava je bila u prvih par godina u vidu trenutnog gubljenja ravnoteze i zabacivanja na trenutak glave unazad. Sada mu je sve u redu s tim lekom.

Moja mama pije Eftil kao glavni lek, a za sta je on-nemam pojma, valjda za neke psihoze, je l'? Ili za bipolarni?

Ona i ima bipolarni...

Koja je tvoja dijagnoza kad pijes Eftil?

Edited by blackadder

Ma ja sam pokusala da pijem Eftil, ali sam sama prestala...Posle 1 tablete sam se nekako sva tresla, nemam pojma...

Pijem Zoloft a Eftil bi trebao biti ona druga stvar, ujutru i uvece...

Ja sam u depresiji a ispalo je i da imam poremecaj licnosti...Idem na psihoterapiju i ko zna sta ce se jos tu naci...:D

Edited by blackadder

Nemoj to da radis i da prekidas na svoju ruku.

Pre ces se izleciti ako pijes.

Nemoj biti k'o moja keva koja je uvek tako bila tvrdoglava i izmisljala razloge zasto da ne pije, pa zato boluje 19 godina i mnogo je gore nego sto je bila i sto bi bila da je pila kako treba! Ako ti ne odgovara, pozali se doktoru, a ti sama nemoj prekidati!

Pozdrav i nadam se da ces biti super!

Edited by blackadder

Ma ja sam se samoinicijativno vratila na Rivotril, on me bar uspavljuje, mada je i to poslednje sto zelim...

Eftil mi je dao neki drugi a ne moj dr...Sad za 2 nedelje idem kod posve novog i sve cu mu predociti, pa cemo videti sta sad ON kaze :D

Edited by blackadder

Primecujem da ovde niko ili nikad nije koristio Eftil, pa ne moze podeliti to sa nama, ili ne vidi temu ?!

Dajte, nemoguce da nemate bas nikakva iskustva sa ovim lekom? Svi dr koje sam pitala ga hvale kao dobar, a ja sam se sva nesto tresla od njega...

Edited by blackadder

Jedino da dovucem kevu da nesto iskomentarise.

Za sta sluzi taj Eftil uopste?

Ona kaze da-otkad ga pije-ima smirenije misli, da je vise ne opetercuju i da je smirenija sto se toga tice, valjda kao unutrasnji mir.

Mada ona uvek poseze za svim zivim alternativama na svetu. Slusanje nekih kaseta, sumova, yoga (nigde bez nje):D

Edited by blackadder

Godinama koristim Eftil. Izvorni proizvod mu je Depakine Krono, a Eftil ****** pravi Zorka Šabac i to je isto, licenca. Jako dugo patim od epilepsije sa retkim napadima, jednom, dvaput godišnje. Lek je odličan u odnosu na druge koje sam pre koristio jer ima konstantnu koncentraciju u krvi. Pre dve i po godine imao sam problema i uveden mi je dodatno Lamictal (i njega ima pod drugim nazivom), i od tada mi ništa ne fali. Radim odgovoran posao, osećem se zdravo i preporučujem svima da nakon konsultacije sa lekarom koriste sličnu terapiju. Prema gore napisanom, vidim da mnogi samoinicijativno uzimaju i prekidaju terapiju. To se ne sme raditi kod ovakvih oboljenja, lekovi se uvode postepeno, od manjih ka većim dozama, a obustavljaju obrnuto, ne igrajte se. Uz ozbiljan pristup-sve je izlečivo ili bar podnošljivo, imam nažalost jako dugo iskustvo eksperimentisanja dok nisam došao do kvalitetnih lekova. Pozdrav svima, ko ima pitanja u vezi odnosa prema ovoj bolesti, rado ću podeliti jer u suštini ni sa kim nisam razgovarao o tome, a sapatnici bi to najbolje razumeli.

Edited by blackadder

Ja pijem Eftil vec skoro godinu dana i ugojila sam se sest kila, i nedavno sam cula da to moze da bude od toga. Da li se to nekome desilo? Imam uzasno povecan apetit, to su pravi napadi gladi.

Edited by blackadder

Drugari, ja sam pila Eftil mesecima, ali ne zbog epilepsije (koju nemam) vec kao psihostabilizator, zbog bipolarnog tipa II.

Verujem da vas prvo zanimaju nuspojave...Doduse, davno je bilo kada sam pocela i ne secam se nekih vecih problema (mada OK,  ja sam fizicki zdrava kao konj, mozda bi to trebalo upitati nekog drugog)...Samo sam zbog povisenog lucenja insulina zdrala slatko kao nenormalna (slatko inace ne volim, pojedem malcice jednom u dve nedelje, kad se setim da i to treba da se unese). Mogla sam da prozderem po kutiju Totoa (cokoladni keks preliven cokoladom) za 10 minuta, i to kao prasica, sva se umazem.

No, na srecu, nisam se ni gram ugojila, stavise, smanjila sam se na 47 kg (od godinama mi uobichajenih 52 kg).

Poboljsanje je bilo odlicno, mada se meni nije svidjalo (za bipolarne je karakteristichno da ponekad ne zele da se lece jer su stanja manije ponekad jako prijatna, mozes da spremis koji god hoces ispit za 5 dana, a da za to vreme partijas kao zivotinja i jos svaki dan odradis 300 trbushnjaka + otrchis po 6 km dnevno). Dakle, krenula sam da spavam i osecam umor (sto mi se pre nikada nije desavalo i to je bilo bolesno), mada mi se zbog patoloskog nachina zivota ritam malo ******irano uspostavio (spavala sam danju, a sve sto se moglo obaviti obavljala nocu...Sto ne znaci da bi nekom drugom bilo tako).

Takodje, nestale su one iscrpljujuce i nagle promene raspolozenja, i mogla sam koliko-toliko da znam na cemu sam sa raspolozenjem i sta da ochekujem od sebe u sledecih desetak sati (sto je drasticna promena, jer pre toga nisam mogla nista da planiram jer nisam znala kako cu se osecati ni za pola sata).

Ono sto je izuzetno vazno, i to je kobna greska koju sam ja napravila i iz sopstvenog iskustva vam kazem da to uzmete najozbiljnije, jeste da NIKAKO NE UZIMATE ALKOHOL SA EFTILOM!

Dugo sam po tom pitanju bila disciplinovana ali sam jednom popustila i pila (solidno sam se nacvrcala) i posle toga kad sam dosla kuci i legla da spavam, grcila sam se cetiri sata kao da imam neki napad, brat od straha nije smeo da se pomeri od mene sve vreme (posto je bio tu) i pokusavao je na sve nacine da me probudi, drmao, samarao, drao se, pustao glasnu muziku, a ja se nisam niti budila niti prestajala da se grcim. Kada sam se probudila, osecala sam se potpuno normalno i kao da sam dremnula petnaestak minuta, ali kad mi je ispricao sta mi se desilo, shvatila sam da je vrag odneo salu i da se ne zezam sa time (a odlucila sam da pijem alkohol jer moja drugarica koja Eftil pije godinama pije i alkohol i nikad joj se nista nije desilo).

Posle sam saznala i za slucajeve kada su ljudi prestajali da disu (jer je alkohol depresor centralnog nervnog sistema, moze cak i da vam stane srce i neke slicne gadosti da se dese) i to nije tek tako napisano u prospektu, ozbiljno je opasno kombinovati ta dva.

Edited by blackadder

Ja sam pila Eftil godinama, i dalje mi je to terapija za epilepsiju ali posto nemam vise nekih problema-ne pijem.

Posto imam mioklonus (tj.grcenje misica) koje nije mnogo strano i niko i ne primeti kad mi se desi, Eftil pijem samo po potrebi.

Edited by blackadder

Da li je tacno da Efril izaziva kao nuspojavu opadanje kose, imas li takvo iskustvo?

Edited by blackadder

Rainbow said:
Primecujem da ovde niko ili nikad nije koristio Eftil, pa ne moze podeliti to sa nama, ili ne vidi temu?!

Dajte, nemoguce da nemate bas nikakva iskustva sa ovim lekom? Svi dr koje sam pitala ga hvale kao dobar, a ja sam se sva nesto tresla od njega...

I mene isto interesuje iskustvo onih koji su pili Eftil 500 ****** ... Za sta ste ga u opste upotrebljavali-kao stabilizator razpolozenja, kao monoterapija ili samo za psihoze, bipolarne ili epilepsije??

Unapred hvala :angel:

Edited by blackadder

Meni su ga dali prvi put u kombinaciji sa josh par antidepresiva za BPD i sada otkad sam se vratio lecenju, ali su ga brzo izbacili i sad sam na Flunisanu ali objasnjeno mi je da su mi Eftil dali za smanjivanje agresije.

Edited by blackadder

Eftil ****** koristim vec 2 godine zbog epilepsije koja mi je konstatovana u 25 godini. Pijem jednu tabletu (pola ujutru, pola uvece) i nisam primetio bilo kakve psihofizicke promene. Nikakve depresije i pojacane napade gladi. Sprecio mi je epi napade, zbog cega mi je bio i uveden kao terapija.

Edited by blackadder

Dr mi je umesto Rivotrila prepisala EFTIL...

Za koji dan ga moram početi piti...

Molim one koji ga trenutno koriste da mi napišu svoje iskustvo sa tim lekom.

Ja nemam epilepsiju,a čitam da je za to :huh2:, pa me zbunjuje njegova namena...

Uz njega sam dobila i Zoloft.

Edited by blackadder

I Rivotril je za epilepsiju, bio je bar ranije.

Moja dr pokusava da napravi izmene sa farmaceutskim kucama vezano za objasnjenja za sta koji lek sluzi. Medjutim, to ide jako tesko, a papir o leku stvara konfuziju kod ljudi koji procitaju njegovu namenu.

Rivotril se sada mnogo vise koristi u psihoterapiji nego kao lek za epilepsiju.

Tako da se opusti i ne brini mnogo...

Budi mi dobro :heart:

Edited by blackadder

Koristim Depakine Chrono (Eftil ili Apilepsin). Ako ih itko od vas koristi, da li može napisati nuspojave koje je imao?

Ja od Depakina imam konstantne mučnine (300 mg na dan), učestalo mokrenje i proljev. Da li su te nuspojave prolazne, pogotovo mučnina?

Edited by blackadder

Pijem Eftil i imam sve simptome kao i ti, osim proliva. Pijem ga dosta dugo ali nuspojave ne nestaju.

Probaj da uzmes neki komadic hrane pre nego sto popijes lek ili (ne znam odakle si) neki lek koji cuva sluzokozu zeluca.

Ono sto postoji na svim ovim prostorijama je Controloc (ima ga u dve jacine-ja pijem jaci-dvaput dnevno) ali i jedan lek protiv mucnine i povracanja, ovde (u Srbiji) se zove Klometol i radi ga Galenika. Oni su se pokazali kao dobri "ublazivaci" ovih simptoma.

Edited by blackadder