Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
hartera

Alkoholizam - iskustva

Recommended Posts

muku uvećava to što je alkohol svuda prisutan i društveno je prihvatljiv

a ne smeš da ga piješ...

Jeste, baš tako... kad pogledam kakva je žestoka kampanja protiv pušenja a za pivo reklame - ubiše....

A šta tek da se kaže za naš mentalitet kad se radi o piću, to se smatra da si veliki folirant ako kažeš da ne piješ...

Prije mjesec-dva dodje mi vodoinstalater nesto da sredi,napravi on to` ja se kontam sad cu ja s co`ekom da zveknem pivu...Vadim onako ladnu iz frizdera kad on rece `ne pijem ti ja ,druze` zadni put popio kad je dobio kcerku `80 i neke

Ostao sam totalno zatecen to je prvi majstor kojeg sam uoznao da je odbio alkohol,pamtit cu taj dan do kraja zivota :lol:

Pitanje....glupo znam. A i ovisi kako do koga ! Koliki moraÅ¡ biti alkoholiÄar da doživiÅ¡ delirium tremens? Definitivno sam odluÄio izbaciti alkohol....al imam paranoje od toga ....delirium tremens :o pa eto ....pomoć :(

Pitanje....glupo znam. A i ovisi kako do koga ! Koliki moraÅ¡ biti alkoholiÄar da doživiÅ¡ delirium tremens? Definitivno sam odluÄio izbaciti alkohol....al imam paranoje od toga ....delirium tremens :o pa eto ....pomoć :(

ne znam koliki, ali moj ga je deda doziveo posle godina konzumiranja...on je pocinjao odmah ujutru, casa od dva deci rakije, 'gasio' je pivom...a onda je posle jedne veceri poceo da vija miseve, vristao je kako su svugde po plafonu...uzas...to je bilo sedamdesetih, pricala mi majka koja je tome prisustvovala...doktor mu je dao neku injekciju za smirenje i rekao da se nada da ce preziveti noc...preziveo je i 10 godina bio cist...posle je nastavio, do kraja zivota

našao sam po netu ....uglavnom piše 2-5 godina. ali baš svaki dan da se opijam....NE! A i pivo je problem....ZNAM da to isto alkohol ....ali moram prestati !

našao sam po netu ....uglavnom piše 2-5 godina. ali baš svaki dan da se opijam....NE! A i pivo je problem....ZNAM da to isto alkohol ....ali moram prestati !

da i kod mene je pivo problem, ne pijem svaki dan, ali kad pijem, pijem da se napijem....u proseku dva puta nedeljno...i to je pocelo da me nervira...izdrzim nekako 3-4 dana, ali onda osetim uzasan pritisak i moram da popijem da mi bude lakse...onda sam sva nikakva dva dana, jos depresivnija i tako u krug....

ah to pivo. legne mi po ovoj vrućini samo tako. ali kao Å¡to rekoh....odluÄio prekinuti uz b-vitamin i dobro volju. :D

I evo da se pohvalim ....prekinuo sam sa tim pivom. Nemam nikakvu potrebu niti ga želim opet okusiti. Mislim da sam sa njim gasio svoju anksioznost- Å¡to djeluje trenutno, a poslije se samo javlja joÅ¡ veća aknsioznost. ZaÄarani krug. ProÅ¡lo je viÅ¡e od mjesec dana. Ali sada sam preÅ¡ao na kavu :D:ph34r2:

Ja sam zaredjao od kraja prosle godine, od kada je majka zaglavila bolnicu gde je i umrla posle 4 dana, do sredine maja svaki dan po 2-3 litra piva. Punih skoro 5 meseci. Evo za ovih preostalih 15 dana jedno 3-4 puta sam se napio.

Sto kaze silver....u trenutku je sjajno, ali sutra je bas onako zeznuto.

Silver samo napred....zelim ti srecu i da istrajes.

Mora da sam ja, stari alkos pisao na ovoj temi ranije, ali eto, da se nadovezem. U pocetku, u adolescenciji sam ima alko-epizode, napijem se ko dzukela i onda ne pijem dok utisak o tom uzasnom post-alkoholnom stanju ne izbrise. Kad kazem post-alkoholno stanje, mislim na budjenje praceno jakom depresijom, sramotom i strahom sta ce reci i misliti i pricati svi koji su me vidjeli mrtvog pijanog i naravno, kako se porodici pomoliti na oci. Kasnije, kad sam otisao da zivim i radim samostalno, polako je to preraslo u svakodnevno alkoholisanje, cak i na poslu. Dok nisam napravio incident na poslu i dobio otkaz. Da napravim ovdje rez - znaci uspio sam da se odvojim od kuce i radim i zivim samostalno u 21. godini, ali mi je sve upropastio alkoholom. Da nije bilo alkohola, i danas bih tamo radio, kao sto ostale bivse kolege i dalje rade.

Sad, da ne idem autobiografski - sve se svodi na brojne zanse da samostalno radim i zivim koje su unistene zbog alkoholisanja. Odvojeno od alkoholisanja, bolest se razvila tek krajem 20ih godina, pa je u kombinaciji sa njom bila katastrofa od zivota. E sad, neke poslove nijesam mogao da radim ni u apstinencijalnom periodu, kad nisam znaci ni pio. Ali svakako, alkohol je bio okidac za bolest, u to sam siguran. Misljenja doktora su podijeljena, jedni misle (kao i ja) da sam se alkoholom samolijecio, tj da je alkohol posledica bolesti, a drugi vice versa - da je bolest posledica alkoholisanja. Sadasnji doktor jednostavno na njih gleda kao na dva problema, i rekao mi je na samom pocetku: "Ti imas dva problema - alkohol i psihozu (ne znam kako se izrazio, nebitno). Ovo prvo mozes eliminisati snagom volje, koju ti imas, a ovo drugo mozemo lijeciti odgovarajucom terapijom." To je moj najveci uspjeh u zadnem dobu, sto sam uspio da se distanciram od alkohola. A preda mnom tek stoje iskusenja, kao npr. kako cu odoljeti alkoholu kad budem zivio sam, kad roditelji umru - jer me oni podrzavaju i distanciraju od alkohola. Npr. alkohol je pod kjucem, sugerisu mi da ne posjecujem ljude koji su skloni napijanju itd. Ali sve bi to bilo za dzaba da ja sam ne osjecam da mi je alkohol najveci neprijatelj i da mi je upropastio zivot. Tako da se nadam da vise necu posegnuti za utjehom u alkoholu, stavise siguran sam u to.

Prezirem ovo sranje i, kunem se, izlupala bih ljude kad se napiju. Pogotovo ako NE BI SMELI. :Gigakach_02: :Gigakach_02: :Gigakach_02:

Tek sad vidjeh za delirijum tremens, da je u komentarima. Kad sam bio na klinici, jednom hronicnom, teskom alkoholicaru su davali neke kapsule, ne sjecam se naziva, znam da su njegovi morali da idu u drugi grad da ih kupuju i da su kostale 60 eura. Te tablete su za sprecavanje delirijum tremensa nakon skidanja.

Drugar mi je zavrsio u palmoticevoj zbog alkoholizma, bio je na programu, zena mu je bila saradnik pa su se posvadjali, pije tetidis,

i jos neke lekove, sad je pobegao iz bolnice.

Najveca greska sto rade sa alkoholicarom je sto mu ukinu odmah alkohol,onda nastaje strasna kriza.....

Njih skinu sa alkohola, ali im zato odmah daju više lekova, mislim da ide obavezno Dijazepam i još jedan BZ, pored ostalih.

Ne sećam se, Äitala sam pre par meseci baÅ¡ o tome. Kriza mora da se spreÄi jer hoće epi napadi da budu i svaÅ¡ta joÅ¡.

Totalno je odlepio, familija ne zna sta da radi sa njim, a sto je najgore, ima dete od 2. god.

Imam par pitanja, pa ko zna, bilo bi lepo da odgovori:

1. Da li u Srbiji, Hrvatskoj, BiH postoje Udruženja porodica koje se bore protiv alkoholizma? Mislim pritom na Älanove porodica alkoholiÄara i leÄenih alkoholiÄara?

2. Ukoliko postoji neko takvo Udruženje, da li su pravnici pokuÅ¡ali da utiÄu na državu, u smislu donoÅ¡enja novog Zakona po kome bi Älanovi Å¡ire porodice ( braća, sestre, bratanci, sestrići..) mogli da traže prinudno leÄenje alkoholiÄara koji nema svoju primarnu porodicu ( braÄnog druga, roditelje, decu ) a koji odbija da prizna da je alkoholiÄar i neće da ide na leÄenje?

Zakon možda ne bi morao da se menja u celosti, već da se izmeni deo u kome se navodi da samo Älanovi uže porodice mogu da traže prinudno leÄenje.

Ove informacije o tome ko može da traži prinudno leÄenje dobila sam od lekara iz isturenog dela Palmotićeve-u Paunovoj ulici na Voždovcu, i od lekara iz SOS Centra i iz Laze L.

Njih skinu sa alkohola, ali im zato odmah daju više lekova, mislim da ide obavezno Dijazepam i još jedan BZ, pored ostalih.

Ne sećam se, Äitala sam pre par meseci baÅ¡ o tome. Kriza mora da se spreÄi jer hoće epi napadi da budu i svaÅ¡ta joÅ¡.

Da,bas tako,samo kljukanje ide,pa i antipsihoticima,onda kad se izadje neko vreme bude bolje,ali se opet vecina alkoholu vrati

Sta je manje loše, alkoholizam ili tabletolizam, moj ph kaze da je manje lose tablete nego alkohol. Mislim tablete na svoju ruku.

Ja sumnjam da su nekoga žena i djeca ostavili i tražili zabranu pristupa jer je tabletoman. Znam za bar deset alkoholiÄara u toj situaciji.

Jednako, imam pet prijatelja kojima su oduzete vozaÄke dozvole zbog alkohola a ne znam nikoga da je bez dozvole zbog tableta.

Tacno Macak.Samo ja sam bio miran alkos,nisam pravio s*anja....oduzimali su mi vozacku zbog alkohola....

Jedino pijan sam se mogao donekle uklopit u svet,komunicirat,bez straha,imao sam kakvo takvo samopouzdanje,dobio bi malo energije,mislio da vredim nesto,da mogu i ja isto sto i drugi,al to naravno kratko traje i trazi novu dozu alkohola.

To je Dis najbolje opisao :

Pijanstvo - Vladislav Petković Dis

Ne marim da pijem, al' sam pijan Äesto

U graji bez druga, sam, kraj pune ÄaÅ¡e,

Zaboravim zemlju, zaboravim mesto

Na kome se jadi i poroci zbraše.

Ne marim da pijem. Al' kad priđe tako

Svet mojih radosti, umoran, i moli

Za mir, za spasenje, za smrt ili pak'o

Ja se svemu smejem pa me sve i boli.

I pritisne oÄaj, sam, bez moje volje,

Ceo jedan život, i njime se kreće,

Uzvik ga prolama: "Neće biti bolje,

Nikad, nikad bolje, nikad biti neće."

I ja žalim sebe. Meni nije dano

Da ja imam zemlju bez ubogih ljudi,

OÄi plave, tople kao leto rano,

Život u svetlosti bez mraka i studi.

I želeći da se sklonim od srama,

Pijem, i zaželim da sam pijan dovek;

Tad ne vidim porok, druÅ¡tvo gde je Äama,

Tad ne vidim ni stid Å¡to sam i ja Äovek.

Jedino pijan sam se mogao donekle uklopit u svet,komunicirat,bez straha,imao sam kakvo takvo samopouzdanje,dobio bi malo energije,mislio da vredim nesto,da mogu i ja isto sto i drugi,al to naravno kratko traje i trazi novu dozu alkohola.

Slazem se, uvek se setim one verovatno izmisljene anegdote o vrhunskom hirurgu kojem su se ruke tresle dok ne bi popio par vinjak, a onda je prvoklasno kopao po mozgovima ili srcima ili stagod. . .

Godinu i 2 mjeseca bez alkohola :) Više piva...ali i to se podrazumjeva :) Baš sam ponosan na sebe.... a i AD sada ima smisla ....uz alkohol to baš i nije išlo :unsure: